Bezohledně parkující řidiči komplikují práci hasičům. Mohou dostat pokutu až 25 tisíc

Neukáznění řidiči zaparkovali auta na místě, které je vyhrazeno pro nástupní plochu hasičské techniky. Znemožnili tak bezpečný zásah při požáru v ulici Baarově v Hradci Králové. Těm se nakonec navzdory komplikacím podařilo plameny uhasit. Zdůraznili ale, že nedisciplinovaní majitelé vozidel mohou dostat pokutu až 25 tisíc korun.

V neděli odpoledne muselo šest jednotek hasičů zasahovat u požáru v bytovém domě v Baarově ulici v Hradci Králové. „Šlehající plameny byly podle oznamovatele vidět z posledního patra na balkoně,“ popsala Martina Götzová, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje.

Hasičské jednotky proto využily výškovou techniku. „Před domem parkovala osobní vozidla, která tam z pochopitelných důvodů nemají co dělat. Stává se tak čím dál častěji, že řidiči parkují i na místech, kde je to zakázáno,“ tvrdí Götzová.

Dodává také, že tak dotyční vystavují své okolí nebezpečí. Nedostatek prostoru totiž brání bezpečnému použití výškové techniky potřebné třeba k záchraně osob z vyšších podlaží. Požární zásah kvůli tomu trvá také déle a je komplikovanější.

Požár ve 13. patře budovy hasiči během několika minut lokalizovali. „Kouř z balkónu se dostal do vnitřních prostor bytu, jednotky jej odvětraly. Následně provedly kontrolu objektu a střechy, zda nedošlo k nějakému poškození,“ dodala.

V bytě se nacházela při požáru jedna osoba. Po příjezdu hasičů už ale byla mimo byt. Následně ji záchranná služba převezla do nemocnice. Výše škody byla předběžně stanovena asi na 100 tisíc korun. Příčina vzniku požáru zatím není známá.

Hříšníky, kteří parkovali na „zákazu“, potrestá Policie ČR. Pokuta může být až 25 tisíc korun. Jak pokutě předejít a jak správně parkovat, radí i Hasičský záchranný sbor České republiky.

Zásady správného parkování:

  • Parkujte tak, aby zůstala trvale volně průjezdná šířka příjezdové komunikace nejméně 3 metry k objektům, k nástupním plochám a k požárním hydrantům.
  • Neparkujte před vstupem do objektu.
  • Neparkujte na nástupních plochách.
  • Neparkujte před nadzemními hydranty
  • Neparkujte nad podzemními hydranty.
Tagy: