reklama

Stačí tři minuty a prasknou okna. Jak se správně chovat, když byt zachvátí požár?

Požár se může v domě rozšířit během okamžiku. Stačí nepozornost nebo třeba technická závada. Ve výškových budovách mají navíc lidé podle hasičů jen jednu únikovou cestu, a to schodiště. Jak se chovat, když byt zachvátí požár?

reklama

Tragický příběh, který se odehrál v Bohumíně, si vyžádal 11 životů. I v jejich případě hrál roli čas. Podle odborníků stačí pouze tři minuty na to, aby kvůli požáru praskla skla v oknech. Byt je pak během pár vteřin v plamenech.

V případě požáru je důležité zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a pokusit se co nejrychleji a nejkratší cestou dostat ke schodišti. Při pohybu v zakouřené místnosti je důležité se držet u země.

„Kouř, protože je teplý, stoupá nahoru. Když se proto lidé přikrčí nebo mají možnost se dostat k podlaze, udělají nejlépe,“ poradil František Kregl, prezident Profesní komory požární ochrany.

Pokud ale nastane situace, kdy byt opustit nelze, doporučují hasiči vyhledat nezakouřenou místnost a zajistit všechny škvíry ve dveřích. Potom zavolat hasiče a informovat je o místu, kde začalo hořet.

„V případě, že místnost není silně zakouřená, doporučujeme neotevírat okna, aby nedošlo k silnému tahu kouře,“ doplnil Lukáš Popp, mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje. Když už kouř naopak v místnosti je, radí záchranáři utěsnit pouze dveře a otevřít okna, aby dotyčný mohl dýchat.

Podle odborníků záleží, jak stará výšková budova je. V panelácích nebo ve starší zástavbě schodiště podle správců budov odvětrávaná nejsou, k větrání slouží jen okna na chodbách.

„Až novější stavby začali stavět s požárně bezpečnostním zařízením, už mají zařízení pro odvod tepla a kouře z těch společných částí únikových cest,“ řekl správce nemovitostí a bytových družstev Petr Kollman.

Preventivní požární prohlídky se provádějí asi dvakrát do roka. Důraz se klade na označení únikových cest, hlavního uzávěru plynu, vody nebo kontrolu elektrozařízení.

Tagy:
požár hasiči Bohumín František Kregl Lukáš Popp HZS Moravskoslezského kraje Petr Kollman

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama