V případě požáru je důležité zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a pokusit se co nejrychleji a nejkratší cestou dostat ke schodišti
Požár se může v domě rozšířit během okamžiku. Stačí nepozornost nebo třeba technická závada. Ve výškových budovách mají navíc lidé podle hasičů jen jednu únikovou cestu, a to schodiště. Jak se chovat, když byt zachvátí požár?
Tragický příběh, který se odehrál v Bohumíně, si vyžádal 11 životů. I v jejich případě hrál roli čas. Podle odborníků stačí pouze tři minuty na to, aby kvůli požáru praskla skla v oknech. Byt je pak během pár vteřin v plamenech.
V případě požáru je důležité zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a pokusit se co nejrychleji a nejkratší cestou dostat ke schodišti. Při pohybu v zakouřené místnosti je důležité se držet u země.
„Kouř, protože je teplý, stoupá nahoru. Když se proto lidé přikrčí nebo mají možnost se dostat k podlaze, udělají nejlépe,“ poradil František Kregl, prezident Profesní komory požární ochrany.
Pokud ale nastane situace, kdy byt opustit nelze, doporučují hasiči vyhledat nezakouřenou místnost a zajistit všechny škvíry ve dveřích. Potom zavolat hasiče a informovat je o místu, kde začalo hořet.
„V případě, že místnost není silně zakouřená, doporučujeme neotevírat okna, aby nedošlo k silnému tahu kouře,“ doplnil Lukáš Popp, mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje. Když už kouř naopak v místnosti je, radí záchranáři utěsnit pouze dveře a otevřít okna, aby dotyčný mohl dýchat.
Podle odborníků záleží, jak stará výšková budova je. V panelácích nebo ve starší zástavbě schodiště podle správců budov odvětrávaná nejsou, k větrání slouží jen okna na chodbách.
„Až novější stavby začali stavět s požárně bezpečnostním zařízením, už mají zařízení pro odvod tepla a kouře z těch společných částí únikových cest,“ řekl správce nemovitostí a bytových družstev Petr Kollman.
Preventivní požární prohlídky se provádějí asi dvakrát do roka. Důraz se klade na označení únikových cest, hlavního uzávěru plynu, vody nebo kontrolu elektrozařízení.