reklama

Stačí tři minuty a prasknou okna. Jak se správně chovat, když byt zachvátí požár?

Požár se může v domě rozšířit během okamžiku. Stačí nepozornost nebo třeba technická závada. Ve výškových budovách mají navíc lidé podle hasičů jen jednu únikovou cestu, a to schodiště. Jak se chovat, když byt zachvátí požár?

reklama

Tragický příběh, který se odehrál v Bohumíně, si vyžádal 11 životů. I v jejich případě hrál roli čas. Podle odborníků stačí pouze tři minuty na to, aby kvůli požáru praskla skla v oknech. Byt je pak během pár vteřin v plamenech.

K tématu

V případě požáru je důležité zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a pokusit se co nejrychleji a nejkratší cestou dostat ke schodišti. Při pohybu v zakouřené místnosti je důležité se držet u země.

„Kouř, protože je teplý, stoupá nahoru. Když se proto lidé přikrčí nebo mají možnost se dostat k podlaze, udělají nejlépe,“ poradil František Kregl, prezident Profesní komory požární ochrany.

Pokud ale nastane situace, kdy byt opustit nelze, doporučují hasiči vyhledat nezakouřenou místnost a zajistit všechny škvíry ve dveřích. Potom zavolat hasiče a informovat je o místu, kde začalo hořet.

„V případě, že místnost není silně zakouřená, doporučujeme neotevírat okna, aby nedošlo k silnému tahu kouře,“ doplnil Lukáš Popp, mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje. Když už kouř naopak v místnosti je, radí záchranáři utěsnit pouze dveře a otevřít okna, aby dotyčný mohl dýchat.

K tématu

Podle odborníků záleží, jak stará výšková budova je. V panelácích nebo ve starší zástavbě schodiště podle správců budov odvětrávaná nejsou, k větrání slouží jen okna na chodbách.

„Až novější stavby začali stavět s požárně bezpečnostním zařízením, už mají zařízení pro odvod tepla a kouře z těch společných částí únikových cest,“ řekl správce nemovitostí a bytových družstev Petr Kollman.

Preventivní požární prohlídky se provádějí asi dvakrát do roka. Důraz se klade na označení únikových cest, hlavního uzávěru plynu, vody nebo kontrolu elektrozařízení.

Tagy: požár hasiči Bohumín František Kregl Lukáš Popp HZS Moravskoslezského kraje Petr Kollman

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama