reklama

Stačí tři minuty a prasknou okna. Jak se správně chovat, když byt zachvátí požár?

Požár se může v domě rozšířit během okamžiku. Stačí nepozornost nebo třeba technická závada. Ve výškových budovách mají navíc lidé podle hasičů jen jednu únikovou cestu, a to schodiště. Jak se chovat, když byt zachvátí požár?

reklama

Tragický příběh, který se odehrál v Bohumíně, si vyžádal 11 životů. I v jejich případě hrál roli čas. Podle odborníků stačí pouze tři minuty na to, aby kvůli požáru praskla skla v oknech. Byt je pak během pár vteřin v plamenech.

V případě požáru je důležité zachovat chladnou hlavu, nepanikařit a pokusit se co nejrychleji a nejkratší cestou dostat ke schodišti. Při pohybu v zakouřené místnosti je důležité se držet u země.

„Kouř, protože je teplý, stoupá nahoru. Když se proto lidé přikrčí nebo mají možnost se dostat k podlaze, udělají nejlépe,“ poradil František Kregl, prezident Profesní komory požární ochrany.

Pokud ale nastane situace, kdy byt opustit nelze, doporučují hasiči vyhledat nezakouřenou místnost a zajistit všechny škvíry ve dveřích. Potom zavolat hasiče a informovat je o místu, kde začalo hořet.

„V případě, že místnost není silně zakouřená, doporučujeme neotevírat okna, aby nedošlo k silnému tahu kouře,“ doplnil Lukáš Popp, mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje. Když už kouř naopak v místnosti je, radí záchranáři utěsnit pouze dveře a otevřít okna, aby dotyčný mohl dýchat.

Podle odborníků záleží, jak stará výšková budova je. V panelácích nebo ve starší zástavbě schodiště podle správců budov odvětrávaná nejsou, k větrání slouží jen okna na chodbách.

„Až novější stavby začali stavět s požárně bezpečnostním zařízením, už mají zařízení pro odvod tepla a kouře z těch společných částí únikových cest,“ řekl správce nemovitostí a bytových družstev Petr Kollman.

Preventivní požární prohlídky se provádějí asi dvakrát do roka. Důraz se klade na označení únikových cest, hlavního uzávěru plynu, vody nebo kontrolu elektrozařízení.

Tagy:
požár hasiči Bohumín František Kregl Lukáš Popp HZS Moravskoslezského kraje Petr Kollman

Hlavní zprávy

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace
Věda a technologie

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?
Zahraničí

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kamarův právník opět na scéně: Fanoušci Rangers, nejezděte do Prahy. Hrozí tragédie

Incident údajně obnášející rasismus, který se odehrál v březnu mezi Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou, má dozvuky ještě nyní. Právník hráče skotských Rangers a aktivista Aamer Anwar varuje fanoušky z Glasgow, aby se nevydávali do Prahy – 30. září k tomu budou mít příležitost, protože jejich klub bude hrát zápas skupiny Evropské ligy se Spartou. To, že Rangers nenarazí na znepřátelenou Slavii, podle Anwara nehraje roli – Anwar má pocit, že v české metropoli jim může jít o život.

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama