reklama

Pekarová: Premiér se tváří jako Ježíšek. Vláda neměla na peníze obcí vůbec sahat

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS zkritizovala vládu za to, že obce a kraje přijdou kvůli vyplácení kompenzačního bonusu o peníze. Pekarová se pustila i do premiéra Andreje Babiše (ANO), který se podle ní tváří jako „Ježíšek“.

reklama

Obce si stěžují, že kvůli kompenzačnímu bonusu pro OSVČ přijdou asi o 20 miliard korun. Vláda totiž v parlamentu protlačila, že obce a kraje se na vyplácení bonusu pro podnikatele, který činí 500 korun za den, budou podílet z jedné třetiny.

Vláda neměla vůbec na peníze obcí sáhnout nebo měla mít připravené kompenzace pro obce, které teď přicházejí o svoje peníze. Vláda jim bere svobodu rozhodnutí, jak s těmi penězi naložit,“ pustila se Markéta Pekarová do šéfky státní kasy Aleny Schillerové (za ANO) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

„Ruku v ruce s kompenzačním bonusem měla být předložena novela o kompenzaci obcím. A měly by dostat to, o co přicházejí. Vymýšlení dotačních titulů není cesta. Premiér se teď tváří jak Ježíšek. To je zvrácené uvažování,“ dodala Pekarová.

Nálada v obcích je truchlivá, řekl Lukl

Reagovala tak na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který už dříve řekl, že stát peníze samosprávám „bohatě vrátí“ formou dotací. ČSSD uvedla, že by nemělo jít jen o dotace a že o spravedlivém mechanismu jedná s hnutím ANO.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl v Partii řekl, že nálada mezi starosty je velmi truchlivá a napjatá. „Výpadek daňových příjmů je velmi masivní, potřebujeme finanční injekci,“ varoval Lukl.

K tématu

Ministryně financí Schillerová řeka, že vláda hledá řešení, jak obcím pomoci. „Mrzí mě to. Místo, abychom si sedli k jednacímu stolu, tak se vytváří hra mezi vládou a mezi starosty. Budeme se o tom bavit na vládě, aby obce dostaly kompenzace ze státního rozpočtu,“ uvedla Schillerová.

Dorovnat obcím a krajům výpadek jejich daňových příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu pro podnikatele chtějí i senátoři. Představili návrh, který počítá s tím, že by stát dal každému kraji 400 korun na obyvatele a každé obci 1000 korun na hlavu. Senátoři o tom budou rozhodovat 24. června.

Tagy: Alena Schillerová opozice TOP 09 ANO kompenzační bonus Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama