reklama

Pekarová: Premiér se tváří jako Ježíšek. Vláda neměla na peníze obcí vůbec sahat

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS zkritizovala vládu za to, že obce a kraje přijdou kvůli vyplácení kompenzačního bonusu o peníze. Pekarová se pustila i do premiéra Andreje Babiše (ANO), který se podle ní tváří jako „Ježíšek“.

reklama

Obce si stěžují, že kvůli kompenzačnímu bonusu pro OSVČ přijdou asi o 20 miliard korun. Vláda totiž v parlamentu protlačila, že obce a kraje se na vyplácení bonusu pro podnikatele, který činí 500 korun za den, budou podílet z jedné třetiny.

Vláda neměla vůbec na peníze obcí sáhnout nebo měla mít připravené kompenzace pro obce, které teď přicházejí o svoje peníze. Vláda jim bere svobodu rozhodnutí, jak s těmi penězi naložit,“ pustila se Markéta Pekarová do šéfky státní kasy Aleny Schillerové (za ANO) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

„Ruku v ruce s kompenzačním bonusem měla být předložena novela o kompenzaci obcím. A měly by dostat to, o co přicházejí. Vymýšlení dotačních titulů není cesta. Premiér se teď tváří jak Ježíšek. To je zvrácené uvažování,“ dodala Pekarová.

Nálada v obcích je truchlivá, řekl Lukl

Reagovala tak na vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který už dříve řekl, že stát peníze samosprávám „bohatě vrátí“ formou dotací. ČSSD uvedla, že by nemělo jít jen o dotace a že o spravedlivém mechanismu jedná s hnutím ANO.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl v Partii řekl, že nálada mezi starosty je velmi truchlivá a napjatá. „Výpadek daňových příjmů je velmi masivní, potřebujeme finanční injekci,“ varoval Lukl.

K tématu

Ministryně financí Schillerová řeka, že vláda hledá řešení, jak obcím pomoci. „Mrzí mě to. Místo, abychom si sedli k jednacímu stolu, tak se vytváří hra mezi vládou a mezi starosty. Budeme se o tom bavit na vládě, aby obce dostaly kompenzace ze státního rozpočtu,“ uvedla Schillerová.

Dorovnat obcím a krajům výpadek jejich daňových příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu pro podnikatele chtějí i senátoři. Představili návrh, který počítá s tím, že by stát dal každému kraji 400 korun na obyvatele a každé obci 1000 korun na hlavu. Senátoři o tom budou rozhodovat 24. června.

Tagy: Alena Schillerová opozice TOP 09 ANO kompenzační bonus Markéta Pekarová Adamová Partie Terezie Tománkové

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama