reklama

PES je hrůzostrašná věc tvořená kvazi-experty. Vláda se za ně schovává, cupoval Klaus

Systém PES je hrůzostrašná a totálně nevěrohodná věc, kde se míchají hrušky s jablky, pustil se do vládního systému exprezident Václav Klaus v nedělním vysílání Partie na CNN Prima NEWS. Sepsul vládu i za to, že se zbavila politické odpovědnosti a přehodila ji na jakési „kvazi-experty“. Sám se podle svých slov jako ekonom daty zabýval a jejich spojování mu smysl nedává.

reklama

„Totálně odmítám argumentaci, která používá takzvaného PSA. Myslím, že je to totálně nevěrohodná věc a sčítání hrušek s jablky,“ prohlásil Klaus v nedělní Partii.

Fakt, že systém vytvářeli experti napříč různými obory, odsoudil také. „Byli to kvazi-vědci a matematici. Já jsem se tím zabýval. I tím PSEM. Jde o to, jaké dáváte váhy jednotlivým faktorům, a to je svévole tvůrců,“ dodal bývalý prezident.

K tématu

Kulveit? Jakýsi mladíček z Oxfordu

Jednoho z autorů – Jana Kulveita, výzkumného pracovníka Institutu budoucnosti lidstva na Univerzitě v Oxfordu – nazval Klaus „jakýmsi mladíčkem z Oxfordu“. Mezi další odborníky patří například ekonom působící na institutu Cerge-EI a Curyšské univerzitě Jakub Steiner a řada dalších. Sami odborníci vládu ale za zmatky kolem systému kritizují.

Klaus rovněž zpochybnil systém založený na čtyřech faktorech, jimž je dávána určitá bodová hodnota. Nedůvěru má i k výpočtu klíčového čísla R.

Vládní „zbabělost a naprostá faleš“

Vládě Andreje Babiše exprezident ani tak nevyčítá, že nepředvídatelně mění pravidla, ale to, že se zbavila odpovědnosti a předala ji jiným. „Neviním ji za to, že se něco mění. Viním ji za to, že předala rozhodování, které je navýsost politické, do rukou takzvaných expertů, zbavila se politické zodpovědnosti a schovává se za jakési experty. Je to zbabělost a naprostá faleš,“ uvedl Klaus.

V rámci hodnocení celého koronavirového roku Klaus sepsal knihu Karenténa 2.0 a pro tuto dobu vytvořil i nové slovo – kovidismus. „Je to pro mě přístup k tomu, co se dnes děje. Pohled na to, reakce na to,“ vysvětlil Václav Klaus v Partii.

K tématu

Tagy: Václav Klaus Partie Terezie Tománkové vláda koronavirus PES kovidismus

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Další články
reklama
reklama