reklama

PES je hrůzostrašná věc tvořená kvazi-experty. Vláda se za ně schovává, cupoval Klaus

Systém PES je hrůzostrašná a totálně nevěrohodná věc, kde se míchají hrušky s jablky, pustil se do vládního systému exprezident Václav Klaus v nedělním vysílání Partie na CNN Prima NEWS. Sepsul vládu i za to, že se zbavila politické odpovědnosti a přehodila ji na jakési „kvazi-experty“. Sám se podle svých slov jako ekonom daty zabýval a jejich spojování mu smysl nedává.

reklama

„Totálně odmítám argumentaci, která používá takzvaného PSA. Myslím, že je to totálně nevěrohodná věc a sčítání hrušek s jablky,“ prohlásil Klaus v nedělní Partii.

Fakt, že systém vytvářeli experti napříč různými obory, odsoudil také. „Byli to kvazi-vědci a matematici. Já jsem se tím zabýval. I tím PSEM. Jde o to, jaké dáváte váhy jednotlivým faktorům, a to je svévole tvůrců,“ dodal bývalý prezident.

Kulveit? Jakýsi mladíček z Oxfordu

Jednoho z autorů – Jana Kulveita, výzkumného pracovníka Institutu budoucnosti lidstva na Univerzitě v Oxfordu – nazval Klaus „jakýmsi mladíčkem z Oxfordu“. Mezi další odborníky patří například ekonom působící na institutu Cerge-EI a Curyšské univerzitě Jakub Steiner a řada dalších. Sami odborníci vládu ale za zmatky kolem systému kritizují.

Klaus rovněž zpochybnil systém založený na čtyřech faktorech, jimž je dávána určitá bodová hodnota. Nedůvěru má i k výpočtu klíčového čísla R.

Vládní „zbabělost a naprostá faleš“

Vládě Andreje Babiše exprezident ani tak nevyčítá, že nepředvídatelně mění pravidla, ale to, že se zbavila odpovědnosti a předala ji jiným. „Neviním ji za to, že se něco mění. Viním ji za to, že předala rozhodování, které je navýsost politické, do rukou takzvaných expertů, zbavila se politické zodpovědnosti a schovává se za jakési experty. Je to zbabělost a naprostá faleš,“ uvedl Klaus.

V rámci hodnocení celého koronavirového roku Klaus sepsal knihu Karenténa 2.0 a pro tuto dobu vytvořil i nové slovo – kovidismus. „Je to pro mě přístup k tomu, co se dnes děje. Pohled na to, reakce na to,“ vysvětlil Václav Klaus v Partii.

Tagy:
Václav Klaus Partie Terezie Tománkové vláda koronavirus PES kovidismus

Hlavní zprávy

Legendární zpěvák Omegy podlehl covidu. Neexistují slova, zůstává ticho, truchlí kapela

Nemoci COVID-19 podlehl zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel bývalého východního bloku. Legendární János Kóbor z kapely Omega zemřel v důsledku komplikací spojených s koronavirem ve věku 78 let. O jeho úmrtí informovala kapela na svém facebookovém účtu. Maďarská legendární skupina se proslavila především hitem Gyöngyhajú lány, který do češtiny přezpíval pod názvem Dívka s perlami ve vlasech Aleš Brichta.

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

reklama