reklama

PES je hrůzostrašná věc tvořená kvazi-experty. Vláda se za ně schovává, cupoval Klaus

Systém PES je hrůzostrašná a totálně nevěrohodná věc, kde se míchají hrušky s jablky, pustil se do vládního systému exprezident Václav Klaus v nedělním vysílání Partie na CNN Prima NEWS. Sepsul vládu i za to, že se zbavila politické odpovědnosti a přehodila ji na jakési „kvazi-experty“. Sám se podle svých slov jako ekonom daty zabýval a jejich spojování mu smysl nedává.

reklama

„Totálně odmítám argumentaci, která používá takzvaného PSA. Myslím, že je to totálně nevěrohodná věc a sčítání hrušek s jablky,“ prohlásil Klaus v nedělní Partii.

Fakt, že systém vytvářeli experti napříč různými obory, odsoudil také. „Byli to kvazi-vědci a matematici. Já jsem se tím zabýval. I tím PSEM. Jde o to, jaké dáváte váhy jednotlivým faktorům, a to je svévole tvůrců,“ dodal bývalý prezident.

K tématu

Kulveit? Jakýsi mladíček z Oxfordu

Jednoho z autorů – Jana Kulveita, výzkumného pracovníka Institutu budoucnosti lidstva na Univerzitě v Oxfordu – nazval Klaus „jakýmsi mladíčkem z Oxfordu“. Mezi další odborníky patří například ekonom působící na institutu Cerge-EI a Curyšské univerzitě Jakub Steiner a řada dalších. Sami odborníci vládu ale za zmatky kolem systému kritizují.

Klaus rovněž zpochybnil systém založený na čtyřech faktorech, jimž je dávána určitá bodová hodnota. Nedůvěru má i k výpočtu klíčového čísla R.

Vládní „zbabělost a naprostá faleš“

Vládě Andreje Babiše exprezident ani tak nevyčítá, že nepředvídatelně mění pravidla, ale to, že se zbavila odpovědnosti a předala ji jiným. „Neviním ji za to, že se něco mění. Viním ji za to, že předala rozhodování, které je navýsost politické, do rukou takzvaných expertů, zbavila se politické zodpovědnosti a schovává se za jakési experty. Je to zbabělost a naprostá faleš,“ uvedl Klaus.

V rámci hodnocení celého koronavirového roku Klaus sepsal knihu Karenténa 2.0 a pro tuto dobu vytvořil i nové slovo – kovidismus. „Je to pro mě přístup k tomu, co se dnes děje. Pohled na to, reakce na to,“ vysvětlil Václav Klaus v Partii.

K tématu

Tagy: Václav Klaus Partie Terezie Tománkové vláda koronavirus PES kovidismus

Další hlavní zprávy

360°

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

„Čeští agrobaroni nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, a proto požadují kvóty na potraviny,“ soudí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s poslancem Radimem Fialou (SPD). Ten předložil pozměňovací návrh o povinných kvótách na české potraviny Sněmovně a ta ho i přes výhrady opozice schválila. Návrh tak putuje do Senátu.

reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
Mladík strčil kolegovi fixu do konečníku a mlátil ho přes penis. Odpyká si pět let
Další články
reklama
reklama