reklama

Klaus má nové slovo – kovidismus. Farmaceutický průmysl se raduje z epidemie, řekl

Český exprezident Václav Klaus přišel s novým pojmem – kovidismus. Označuje jím paniku, kterou mezi lidmi způsobují politici a experti v reakci na pandemii koronaviru. Z té pak mají mimo jiné mimořádné zisky farmaceutické firmy. Bývalý prezident to prohlásil v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama

„Pro mě je to přístup k tomu, co se dnes děje,“ vysvětlil Klaus v Partii výraz „kovidismus“ psaný s „k“ na začátku místo „c“. Řada politiků ve světě i u nás na koronavirovou krizi reagovala iracionálně. Klaus kritizoval také média, jež označil za „zesilovače paniky“. „Podařilo se jim vylekat lidi,“ dodal exprezident s tím, že když se dívá na televizi, všude vidí zdravotníky ve skafandrech, pacienty na JIP či budování polní nemocnice. „Váha, která se této věci dala, je absolutně neadekvátní,“ řekl Klaus.

Exprezident zmínil lékaře a farmaceutické společnosti, které podle něj z pandemie velmi profitovaly. „Farmaceutický průmysl žije z radosti z této epidemie. Má neuvěřitelné zisky, které by jindy nemohl získat,“ prohlásil Klaus. Podle něj navíc lékařská obec sehrála svoji roli v šíření paniky mezi obyvateli, protože se jen velmi málo lékařů odhodlalo vystoupit a promluvit opačně. „Selhal i lid zvaný medicínská obec,“ uvedl Klaus s tím, že cílem je „totálně zastrašovat“.

Bývalá hlava státu, která se mimo jiné netají odporem k nošení roušek, nicméně říká, že nemoc COVID-19 nepodceňuje. „Je to epidemie středně závažné nemoci chřipkového typu. Má následky a je nakažlivá,“ řekl Klaus, ale jedním dechem dodal, že by koronavirus neměl vést k panice lidí, ovlivňování ekonomiky a pohrávání si s psychikou národa.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch
OH 2021

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skupina PPF má nový byznys. Bude pronajímat plachetnice turistům

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama