reklama

Školy rozvolňují, Blatného PES už ale zase vrčí. Situací se bude zabývat vláda

Radost z rozvolnění restriktivních vládních opatření provázejí znovu obavy, jak dlouho a za jakých podmínek zůstanou obchody a služby otevřené. Po 13 dnech se opět zhoršilo skóre protiepidemického systému z 57 na 64 bodů, což představuje i vyšší, čtvrtý stupeň rizika. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že situací se v pondělí bude zabývat vláda.

reklama

„Ten přechod ze třetího do čtvrtého stupně by znamenal, že bychom se vrátili do života, jak jsme ho znali do minulé středy. Došlo by k zavření maloobchodů, restaurací, služeb a pravděpodobně by obchody opět zůstaly zavřené v neděli,“ uvedla v pořadu Nový den CNN Prima NEWS redaktorka Pavlína Fabiánová, která situaci sleduje.

„Dále by zůstala s určitostí zavřená fitness centra, bazény a zkrátka místa pro sport a volnočasové aktivity. A co je velmi důležité, studenti středních škol a také žáci druhých stupňů základních škol i nižších ročníků víceletých gymnázií by opět čekala distanční výuka,“ vysvětlila.

Školy aktuálně dále rozvolňují podle stupně 3

Aktuálně se ale školy na základě rozhodnutí vlády posunuly do třetího stupně protiepidemického systému (PES) a dnes se do lavic vracejí například studenti středních škol. „V kontrastu s rozvolňováním jde vývoj epidemiologické situace a zvýšení rizika nákazy na číslo 64,“ připomněla reportérka.

K čemu konkrétně musí dojít, aby vláda opět zavedla silnější restrikce? „Abychom se vrátili do čtvrtého stupně rizika nákazy a aby došlo k opětovnému zpřísnění, musí být index v horším pásmu tři dny a o zpřísnění musí rozhodnout vláda. A právě ta se přechodem do čtvrtého stupně PES bude zabývat,“ vysvětlila redaktorka CNN Prima NEWS.

„Předchozí skoro dva týdny byl index na 57 bodech ze sta. A právě to nám dovolilo přejít do stupně tři a umožnilo otevřít restaurace a obchody, byť s omezenou kapacitou nebo za přísnějších podmínek, než jsme zvyklí v normální situaci,“ dodala na závěr.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera

  • Aktualizováno

Dohady kolem setkávání lidí neutichají. Vláda schválila deset osob vevnitř a dvacet venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), ale v sobotu řekl, že navrhne, aby platilo dosavadní omezení –⁠ setkávání jen ve dvou. Jasno bude po pondělním jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už ale se sportovci sešel v neděli odpoledne a podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky (ANO) je stále ve hře návrat dětí na venkovní sportoviště

Liberecký kraj

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení

Od pondělí bez testu a roušky jen ve společných prostorách. Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký se rozhodl nerespektovat vládní nařízení. Rodičům žáků zaslal dopis, ve kterém je s vlastními pravidly seznámil. Postačí, když předají učitelům prohlášení, že s testováním svých dětí nesouhlasí. Postoj školy nyní řeší hygienická stanice, informoval web Hospodářských novin.

Politika

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na nedělní večerní schůzce s předsedou strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání z vlády. Petříček to bez bližších informací sdělil na dotaz ČTK. Hamáček na dotaz nereagoval. Podle spekulací médií má Petříčka ve funkci nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a na jeho místo má přijít poslanec ČSSD Jan Birke.

Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby
Další články
reklama
reklama