
RADAR: Bude horko jako v létě. O Velikonocích se spustí bouře, podívejte se, kde má pršet
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.
Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. O maturitní obory je stále masivní zájem, uvedl Cermat na tiskové konferenci k přijímacímu řízení na střední školy. Během termínu podání, který skončil 20. února, zaznamenal systém největší nápor dva dny před koncem, na kontě má i jeden výpadek. Elektronicky poslalo přihlášku 84 procent dětí, uvedli zástupci Cermatu a ministerstva školství.
Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
Chce vaše dítě studovat příští rok na střední škole a ještě nepodalo přihlášku? V tom případě je na čase zbystřit. Zbývají totiž poslední tři dny. Přestože letos opouští základní školu zhruba 110 tisíc deváťáků, přihlášku jich podle Cermatu zatím podalo jen přes 80 tisíc.
Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.
Přihlašování na přijímací zkoušky je už za rohem. Zájemci o studium na středních školách se budou muset pečlivě rozhodnout, kam a v jakém pořadí podat své přihlášky. Kvůli nedostatečným kapacitám na nejžádanějších školách musí myslet i na alternativy a „jistoty“ v podobě oborů, u kterých se očekává menší nápor uchazečů. Na co si dát pozor, která úskalí vyplývají z Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), jak lze podat přihlášku v tištěné formě a jaké termíny by si všichni měli zapsat do kalendáře? Podívejte se na náš přehled k přijímacímu řízení na střední školy pro rok 2025.
Stát chce umožnit studentům a učňům, aby spolurozhodovali a dohlíželi na chod svých škol. Podle ministerstva školství to na středních školách, gymnáziích a učilištích bude pomáhat rozvíjet zodpovědnost. To se ale nelíbí některým ředitelům a školním asociacím. Naopak studenti i někteří pedagogové návrh resortu oceňují.
V posledních dnech ve veřejném prostoru rezonuje nápad předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba zrušit ministerstvo školství a předat tuto zodpovědnost jednotlivým krajům. Redakce CNN Prima NEWS požádala o komentář dva bývalé šéfy resortu školství. Zatímco jeden z nich by si zrušení za určitých okolností dovedl představit, druhý nápad náměstka pražského primátora označil za hloupost.
Policisté pomáhají lidem v zaplavených oblastech na Bruntálsku. K odstraňování povodňových škod se tam dobrovolně přihlásilo 80 nováčků z policejních škol. Jejich práce je fyzicky náročná, vynášejí bahno nebo věci, které zničila přívalová vlna.
Přes 490 škol ve čtvrtek opět dostalo výhružný e-mail, uvedla policie na síti X. Závažnost hrozby považují policisté za velmi nízkou. Postupují jako v předchozích dnech, kdy se snažili co nejméně narušit výuku. V úterý dostaly stovky škol v celém Česku oznámení, jehož autor hrozil, že jsou zaminované. Ve středu obdržely některé školy e-mail vyhrožující výbuchem. Policie žádá veřejnost, aby sdílením na sociálních sítích podobné výhrůžky nešířila. S podobným problémem se potýkají školy na Slovensku.