CNN Prima News školy

školy

Výpis příspěvků ke štítku „školy“

Termíny přijímaček PŘEHLEDNĚ: Kdy začne první kolo zkoušek a za jak dlouho budou výsledky?

Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Co když dítě skončí po přijímačkách „pod čarou“? Na odvolání zapomeňte, nepomůže

Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.

PŘEHLEDNĚ: Přijímací zkoušky 2025. Jak správně podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky?

Přihlašování na přijímací zkoušky je už za rohem. Zájemci o studium na středních školách se budou muset pečlivě rozhodnout, kam a v jakém pořadí podat své přihlášky. Kvůli nedostatečným kapacitám na nejžádanějších školách musí myslet i na alternativy a „jistoty“ v podobě oborů, u kterých se očekává menší nápor uchazečů. Na co si dát pozor, která úskalí vyplývají z Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), jak lze podat přihlášku v tištěné formě a jaké termíny by si všichni měli zapsat do kalendáře? Podívejte se na náš přehled k přijímacímu řízení na střední školy pro rok 2025.

Zrušit resort školství? Hřib možná zešílel, říká exministr. Další by si to uměl představit

V posledních dnech ve veřejném prostoru rezonuje nápad předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba zrušit ministerstvo školství a předat tuto zodpovědnost jednotlivým krajům. Redakce CNN Prima NEWS požádala o komentář dva bývalé šéfy resortu školství. Zatímco jeden z nich by si zrušení za určitých okolností dovedl představit, druhý nápad náměstka pražského primátora označil za hloupost.

Výhrůžky školám nekončí: Po hrozbě výbuchem se učilo i venku, policie vyslala vzkaz

Aktualizováno

Přes 490 škol ve čtvrtek opět dostalo výhružný e-mail, uvedla policie na síti X. Závažnost hrozby považují policisté za velmi nízkou. Postupují jako v předchozích dnech, kdy se snažili co nejméně narušit výuku. V úterý dostaly stovky škol v celém Česku oznámení, jehož autor hrozil, že jsou zaminované. Ve středu obdržely některé školy e-mail vyhrožující výbuchem. Policie žádá veřejnost, aby sdílením na sociálních sítích podobné výhrůžky nešířila. S podobným problémem se potýkají školy na Slovensku.

Stres z vysvědčení může u dětí skončit i sebevraždou. Experti vyjmenovali varovné signály

S blížícím se koncem školního roku na žáky základních škol čeká vysvědčení. Pro řadu dětí se může jednat o nejvíce stresující období celého roku. V hraničních případech si mohou zoufalé děti sáhnout i na život. Štáb CNN Prima NEWS se obrátil na přední odborníky na citlivou dětskou duši o rady a doporučení, jak by měli dospělí k žákům v těchto dnech přistupovat.

Česko má co dohánět. Studentka líčí, jak vypadají přijímačky na zahraniční školu, je nadšená

Nedostatečné kapacity tuzemských středních škol nutí nadějné české talenty, aby zkusily své štěstí spíše v zahraničí. Někteří dokonce přeskočili přijímací zkoušky v ČR a rovnou vsadili svůj čas a úsilí na známé školy ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. A neskrývají radost – nejen z přijetí ke studiu, ale také s průběhem přijímaček. Jak vypadá celý proces, co chtějí školy od uchazečů vědět a v čem se liší od českých jednotných testů?

Absurdita. Dostat se na školu ve Francii nebo Německu je jednodušší než do Prahy, líčí rodiče

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí do zahraničí mladé české premianty. Ukazuje se, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, kterému se ale poštěstilo v Mnichově.

Druhé kolo přijímaček: Na kterých středních školách je ještě místo a proč nepomůže odvolání?

Více než polovina dětí u osmiletých gymnázií a přes dvě třetiny uchazečů o šestileté obory – tolik neúspěšných zájemců o studium na středních školách přinesly první úvodní přijímací zkoušky. Nyní mají druhou šanci získat židli ve třídě – Cermat zveřejnil v Digitálním přihlašovacím systému (DiPSy) seznam škol, které mají ještě volné kapacity. Na co se připravit, které termíny neprošvihnout a komu pomůže odvolání?