Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, je držitelem zbraní
školy
Výpis příspěvků ke štítku „školy“
Zrušit resort školství? Hřib možná zešílel, říká exministr. Další by si to uměl představit
V posledních dnech ve veřejném prostoru rezonuje nápad předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba zrušit ministerstvo školství a předat tuto zodpovědnost jednotlivým krajům. Redakce CNN Prima NEWS požádala o komentář dva bývalé šéfy resortu školství. Zatímco jeden z nich by si zrušení za určitých okolností dovedl představit, druhý nápad náměstka pražského primátora označil za hloupost.
Mladí policisté pomáhají: Ve Slezsku řeší následky povodní. Jejich práce je vidět, chválí lidé
Policisté pomáhají lidem v zaplavených oblastech na Bruntálsku. K odstraňování povodňových škod se tam dobrovolně přihlásilo 80 nováčků z policejních škol. Jejich práce je fyzicky náročná, vynášejí bahno nebo věci, které zničila přívalová vlna.
Výhrůžky školám nekončí: Po hrozbě výbuchem se učilo i venku, policie vyslala vzkaz
Přes 490 škol ve čtvrtek opět dostalo výhružný e-mail, uvedla policie na síti X. Závažnost hrozby považují policisté za velmi nízkou. Postupují jako v předchozích dnech, kdy se snažili co nejméně narušit výuku. V úterý dostaly stovky škol v celém Česku oznámení, jehož autor hrozil, že jsou zaminované. Ve středu obdržely některé školy e-mail vyhrožující výbuchem. Policie žádá veřejnost, aby sdílením na sociálních sítích podobné výhrůžky nešířila. S podobným problémem se potýkají školy na Slovensku.
Stres z vysvědčení může u dětí skončit i sebevraždou. Experti vyjmenovali varovné signály
S blížícím se koncem školního roku na žáky základních škol čeká vysvědčení. Pro řadu dětí se může jednat o nejvíce stresující období celého roku. V hraničních případech si mohou zoufalé děti sáhnout i na život. Štáb CNN Prima NEWS se obrátil na přední odborníky na citlivou dětskou duši o rady a doporučení, jak by měli dospělí k žákům v těchto dnech přistupovat.
Česko má co dohánět. Studentka líčí, jak vypadají přijímačky na zahraniční školu, je nadšená
Nedostatečné kapacity tuzemských středních škol nutí nadějné české talenty, aby zkusily své štěstí spíše v zahraničí. Někteří dokonce přeskočili přijímací zkoušky v ČR a rovnou vsadili svůj čas a úsilí na známé školy ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. A neskrývají radost – nejen z přijetí ke studiu, ale také s průběhem přijímaček. Jak vypadá celý proces, co chtějí školy od uchazečů vědět a v čem se liší od českých jednotných testů?
Absurdita. Dostat se na školu ve Francii nebo Německu je jednodušší než do Prahy, líčí rodiče
Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí do zahraničí mladé české premianty. Ukazuje se, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, kterému se ale poštěstilo v Mnichově.
Druhé kolo přijímaček: Na kterých středních školách je ještě místo a proč nepomůže odvolání?
Více než polovina dětí u osmiletých gymnázií a přes dvě třetiny uchazečů o šestileté obory – tolik neúspěšných zájemců o studium na středních školách přinesly první úvodní přijímací zkoušky. Nyní mají druhou šanci získat židli ve třídě – Cermat zveřejnil v Digitálním přihlašovacím systému (DiPSy) seznam škol, které mají ještě volné kapacity. Na co se připravit, které termíny neprošvihnout a komu pomůže odvolání?
Pod lavicí i o přestávce: Stále více škol zakazuje mobilní telefony, žáci se nesoustředí
Řada škol zakázala v poslední době používání mobilních telefonů. Může tak rozhodnout vedení. Podle pedagogů je velkým problémem používání mobilů o přestávkách. Žáci si neodpočinou a nesoustředí se pak na výuku. Podle posledních průzkumů dostane dospívající majitel telefonu 250 notifikací za den. Každé čtyři minuty jednu.
PŘEHLEDNĚ: Systém bude žonglovat s dětmi. Jak rozhodne, na které střední škole skončí?
Nejdříve body z testů, poté pořadí preferovaných škol. Nový digitální systém má ulehčit přihlašování a rozřazování uchazečů o studium na středních školách, pro mnohé rodiče ale stále jde o poněkud nečitelný proces. Jak přesně funguje algoritmus, podle kterého systém rozhodne o osudu dítěte? Co sehraje při vytváření pořadníku rozhodující roli? A jak to bude s odvoláváním, výměnou preferovaných škol či dalšími termíny přijímacích zkoušek? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila další přehled nejpalčivějších otázek a odpovědí související s bojem o místa na českých středních školách.
Úskalí nových přihlášek: Při výběru školy mohou nastat nečekané problémy. Druhá šance není
Na jednu stranu má zamezit loňskému chaosu, na druhou stranu odpírá dětem možnost si znovu rozmyslet, kde budou studovat. Někteří rodiče přehlédli, že nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) postavil kolem uchazečů nové mantinely. Pokud se dítě dostane na více škol najednou, musí nastoupit podle odevzdaného pořadníku. A pokud se rozhodne, že chce místo první preferované školy spíše na druhou v pořadí, musí se vzdát celého kola a absolvovat přijímací zkoušky znovu. Místo ve třídě se po něm sice uvolní, ale nikoliv pro uchazeče „pod čarou“.
PŘEHLEDNĚ: Přihlašování na střední školy je uzavřeno. Které dny nesmí děti prošvihnout?
Přihlášky na střední školy jsou uzavřeny. Uchazeče a jejich rodiče nyní čeká období příprav, nervů a očekávání, zda se první kolo přijímacího řízení povede podle představ. Nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) má podle státu ulehčit rozřazování do škol, zájemci o studium by si ale měli dávat pozor na to, aby neprošvihli sérii klíčových termínů. Která data si zapsat do kalendáře, kdy dorazit na přijímací řízení a za jak dlouho by měly dorazit první výsledky? Podívejte se na náš přehled.
Peníze navíc pro školníky a kuchařky jsou v nedohlednu. Odbory se s vládou nedohodly
Školské odbory se v úterý na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) na penězích pro nepedagogy nedohodly. Na zaplacení 2 000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Nechtěl komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce.