CNN Prima News školy

školy

Výpis příspěvků ke štítku „školy“

PŘEHLEDNĚ: Systém bude žonglovat s dětmi. Jak rozhodne, na které střední škole skončí?

Nejdříve body z testů, poté pořadí preferovaných škol. Nový digitální systém má ulehčit přihlašování a rozřazování uchazečů o studium na středních školách, pro mnohé rodiče ale stále jde o poněkud nečitelný proces. Jak přesně funguje algoritmus, podle kterého systém rozhodne o osudu dítěte? Co sehraje při vytváření pořadníku rozhodující roli? A jak to bude s odvoláváním, výměnou preferovaných škol či dalšími termíny přijímacích zkoušek? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila další přehled nejpalčivějších otázek a odpovědí související s bojem o místa na českých středních školách.

Úskalí nových přihlášek: Při výběru školy mohou nastat nečekané problémy. Druhá šance není

Na jednu stranu má zamezit loňskému chaosu, na druhou stranu odpírá dětem možnost si znovu rozmyslet, kde budou studovat. Někteří rodiče přehlédli, že nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) postavil kolem uchazečů nové mantinely. Pokud se dítě dostane na více škol najednou, musí nastoupit podle odevzdaného pořadníku. A pokud se rozhodne, že chce místo první preferované školy spíše na druhou v pořadí, musí se vzdát celého kola a absolvovat přijímací zkoušky znovu. Místo ve třídě se po něm sice uvolní, ale nikoliv pro uchazeče „pod čarou“.

PŘEHLEDNĚ: Přihlašování na střední školy je uzavřeno. Které dny nesmí děti prošvihnout?

Přihlášky na střední školy jsou uzavřeny. Uchazeče a jejich rodiče nyní čeká období příprav, nervů a očekávání, zda se první kolo přijímacího řízení povede podle představ. Nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) má podle státu ulehčit rozřazování do škol, zájemci o studium by si ale měli dávat pozor na to, aby neprošvihli sérii klíčových termínů. Která data si zapsat do kalendáře, kdy dorazit na přijímací řízení a za jak dlouho by měly dorazit první výsledky? Podívejte se na náš přehled.

Peníze navíc pro školníky a kuchařky jsou v nedohlednu. Odbory se s vládou nedohodly

Školské odbory se v úterý na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) na penězích pro nepedagogy nedohodly. Na zaplacení 2 000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Nechtěl komentovat, jak výsledek jednání ovlivní náladu ve školství a rozhodování odborů o případné stávce.

Slučování škol? Hrozil by další odliv obyvatel, varoval Netolický. Nantl nastínil řešení

V budoucnu by mohla vejít v platnost novela, která by přenesla financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol a školek. Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) by šlo především o motivaci pro obce a kraje, aby se zamyslely nad možným sloučením, zejména co se týče hospodářské správy. Uvedl to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Žádné překvapení, systém na přijímačky se sesypal. Kde je chyba a co nemají rodiče dělat?

Digitální přihlašovací systém nefunguje. Spustí se nejdříve v průběhu pátku a nikoho to příliš nepřekvapuje. Ačkoliv se původně očekávaly komplikace související s náporem na servery, nakonec přešlap přišel odjinud, což odhalily až závěrečné testy. V čem spočívala chyba tentokrát? A co by měli nyní rodiče dělat, když systém stále nefunguje? Problémy přiblížil redakci CNN Prima NEWS Ondřej Profant, bývalý pirátský poslanec, informatik a náměstek ministra pro legislativu.

Celý systém k přijímačkám není hotový, přiznal šéf Cermatu. Amatérismus, zuří opozice

Chyby v systému pro přihlášky na střední školy podkopávají důvěru, shodly se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předsedkyně organizace Učitelská platforma Petra Mazancová a stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO). Podle ní jde o amatérismus vlády. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí navíc přiznal, že navíc ještě není hotová ta část, která bude v květnu žáky rozřazovat. Tvrdí ale, že k ní již existuje algoritmus a ve vytvoření modulu nebude problém.

Přihlášky na střední školy: Co dělat, když se systém sesype a nepůjdou podat elektronicky?

Rodiče a žáky čeká zkouška ohněm. Počínaje 1. únorem se poprvé otevírá Digitální přihlašovací systém (DiPSy), skrze který půjdou podávat elektronicky přihlášky na přijímací řízení na střední školy. Panují ovšem obavy, že podobně jako při spuštění eDokladů budou úvodní provoz trápit technické problémy. Co dělat, pokud systém nepoběží jak by měl? A jak podat přihlášku na střední školy i mimo DiPSy? Jak problémy se spuštěním elektronických přihlášek na střední školy otřesou s důvěrou rodičů, dětí i škol v nový digitální systém? Sledujte speciál Přijímačky na střední školy s postřehy odborníků i debatou politiků od 14:00 na CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Vše o přihlašování na přijímací zkoušky. Na co si dát pozor a kdy čekat výsledky?

Děti i jejich rodiče čeká velký test trpělivosti. Poprvé se budou moci přihlásit na přijímací zkoušky středních škol elektronicky. Ačkoliv má digitalizace ulevit od papírování, někteří novinku vyhlížejí s rostoucí nervozitou. Také si nevíte rady s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy)? Podívejte se na přehled všeho, co se týká přihlašování na přijímací zkoušky. Dozvíte se mimo jiné, na jaké termíny si dát pozor a jak podat přihlášku „postaru“ bez elektronického podpisu.

Místo učebnic hromada granátů či AK-47. Izrael ukázal, co Hamás ukrýval ve školách v Gaze

Izraelci během operace v Pásmu Gazy velmi často nacházejí vojenský materiál uvnitř škol či zdravotnických zařízení. Židovský stát shromažďuje důkazy, že teroristické hnutí Hamás zmíněné objekty využívá jako skladiště zbraní. Z nejnovějších záběrů je patrné, že palestinští radikálové v areálech škol, školek či nemocnic ukrývají nespočet útočných pušek, granátů a dalších výbušnin. Pravdivost izraelských prohlášení je během probíhajícího konfliktu složité nezávisle ověřit.