CNN Prima News školy

školy

Výpis příspěvků ke štítku „školy“

Školní tresty jako šikana? Rodiče si stěžují na domácí úkoly navíc či vykázání za dveře

Domácí úkol navíc, přepisování školního řádu nebo vykázání za dveře. Kdysi běžná praxe, kterou však dnešní děti již zažívat nesmí. Přesto se to na některých školách stále děje. Rodiče takové praktiky často vnímají jako nepřijatelné, někdy až jako šikanu, a poukazují na to, že učitelé smějí udělovat jen kázeňské tresty, jako jsou poznámka nebo důtka.

Druhé kolo přijímaček PŘEHLEDNĚ: Kdy musíte podat přihlášku a za jak dlouho budou výsledky?

Od čtvrtečního rána jsou zveřejněny výsledky prvního kola přijímacích zkoušek. Mnozí uchazeči o studium na střední škole si nejspíše oddychnou, ale zdaleka ne všichni. Někteří se nedostali na své preferované školy, nebo se rozhodnou pro jinou. Pro ty se na obzoru rýsuje druhé kolo přijímacího řízení. Které termíny si musíte pohlídat, kdy budou známy výsledky a kam se podívat na seznam škol s dostupnými kapacitami? Podívejte se na přehled redakce CNN Prima NEWS.

TEST: Nejpekelnější matematika za poslední roky? Studenti podepisují petici, zkuste si zadání

Státní maturitní zkouška z matematiky vyvolala obří vlnu emocí. Podle studentů byla extrémně těžká a časově náročná – a to natolik, že kvůli ní odstartovali petici adresovanou Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) a ministerstvu školství. Zvládli byste letošní zadání? Podívejte se na výběr úloh z didaktického testu z matematiky a ověřte si sami, jak byste si s nimi poradili. V článku najdete také celý test ke stažení, a to včetně řešení jednotlivých úloh.

Jak přicházíme o mladé talenty. Český systém hodil děti přes palubu, nyní září v zahraničí

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí mladé české premianty do zahraničí. Loňská vlna přijímacích zkoušek ukázala, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, který nakonec spokojeně studuje v Mnichově. Co by doporučila všem rodičům? Nehroutit se z probíhajících přijímaček, maximálně podpořit svou ratolest a nebát se ji poslat za hranice, kde je o talentované děti vždy zájem.

Přijímací zkoušky 2025 PŘEHLEDNĚ: První kolo testů se blíží. Kdy se žáci dozvědí výsledky?

Již v pátek odstartují první kola přijímacích zkoušek na střední školy. Jako první přijdou na řadu čtyřleté obory, příští týden na ně navážou šestileté a osmileté. O místa v lavicích bude bojovat téměř 160 tisíc dětí, kapacity jsou ale omezené a velká města budou opět čelit nemalému náporu. Jaké termíny si hlídat, kdy přijdou výsledky z prvního kola a o které obory je největší zájem? Podívejte se na rozcestník k přijímacím zkouškám, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

Nejpopulárnější čtyřleté maturitní obory PŘEHLEDNĚ: Kde panuje nejdrsnější konkurence?

Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.

Boj o střední školy: Téměř 160 tisíc dětí, jeden výpadek a nájezd na maturitní obory

Aktualizováno

O lavice na středních školách zabojuje 159 tisíc uchazečů. O maturitní obory je stále masivní zájem, uvedl Cermat na tiskové konferenci k přijímacímu řízení na střední školy. Během termínu podání, který skončil 20. února, zaznamenal systém největší nápor dva dny před koncem, na kontě má i jeden výpadek. Elektronicky poslalo přihlášku 84 procent dětí, uvedli zástupci Cermatu a ministerstva školství.

Termíny přijímaček PŘEHLEDNĚ: Kdy začne první kolo zkoušek a za jak dlouho budou výsledky?

Boj o místa na středních školách vstupuje do další fáze. Zájemci o studium mají nyní necelé dva měsíce na to, aby se připravili na první kolo přijímacích zkoušek. Termínů je hned několik včetně náhradních, navíc se liší podle toho, zda se jedná o celostátní či školní testy. V jakých řádných termínech se zkoušky pořádají a kdy přijdou výsledky z prvního kola? Podívejte se na přehled všech důležitých dat, který připravila redakce CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Co když dítě skončí po přijímačkách „pod čarou“? Na odvolání zapomeňte, nepomůže

Co by měli dělat rodiče, pokud jejich dítě skončí v pořadníku „pod čarou“ a nedostane se na preferovanou střední školu? Dříve nejspíše sáhli po odvolání a doufali, že se uchazeč na vyšších příčkách ke studiu nepřihlásí – a mnohdy to i stačilo. S příchodem Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy) je ale vše jinak. Na odvolání kvůli tomu, že se zájemce těsně nedostal na školu, už se totiž nebere ohled. „Všechna místa budou díky prioritizaci zaplněna systémem při rozřazování úspěšných uchazečů,“ uvádí se na webu Přihlášky na střední.

PŘEHLEDNĚ: Přijímací zkoušky 2025. Jak správně podat přihlášku a kdy vyhlížet výsledky?

Přihlašování na přijímací zkoušky je už za rohem. Zájemci o studium na středních školách se budou muset pečlivě rozhodnout, kam a v jakém pořadí podat své přihlášky. Kvůli nedostatečným kapacitám na nejžádanějších školách musí myslet i na alternativy a „jistoty“ v podobě oborů, u kterých se očekává menší nápor uchazečů. Na co si dát pozor, která úskalí vyplývají z Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), jak lze podat přihlášku v tištěné formě a jaké termíny by si všichni měli zapsat do kalendáře? Podívejte se na náš přehled k přijímacímu řízení na střední školy pro rok 2025.