reklama

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Chci pomoct Čechům žijícím v Banátu, říká cestovatelka

Jednadvacetiletá Nicolette z Havířova plánuje uskutečnit 2 500 kilometrů dlouhou cestu. Hodlá jít pěšky, sama a spát pod stanem. Jejím cílem je turecký Istanbul, důležitou zastávkou má být Banát v Rumunsku. Tam žije komunita Čechů, kterým chce mladá cestovatelka pomoct.

reklama

Vyrazit z rodného města až k branám Orientu plánuje Nicolette 1. června. Všechno, co bude na tříměsíční túře potřebovat, si ponese v malém batohu. Se všemi věcmi, bez jídla a pití, váží její zavazadlo šest a půl kilogramů. Naskládala si do něj kromě oblečení či ručníku také ešus s lihovým vařičem.

Cestu si vysnila po sedmidenním pobytu ve tmě. Z půlky má být dobročinná, staví se totiž v rumunském Banátu, kde žijí tamní Češi. „Žijí hlavně z turismu, ale kvůli pandemii nemohou poskytovat ubytovací služby. Plánuji proto založit na crowdfundingové platformě Donio finanční sbírku a pomoct jim,“ uvedla Nicolette.

Bojí se psů a medvědů

Podle ní je cesta z Havířova do tureckého velkoměsta ideální. „Istanbul se nachází dostatečně blízko, ale i dostatečně daleko. Je to vlastně kulturně jiná země,“ prozradila. Nicolette se prý ničeho nebojí, snad jen rumunských pasteveckých psů a medvědů. Mužů prý už méně.

„Mám takový trik. Na prst si nasadím snubní prstýnek a všem budu říkat, že jsem zasnoubená,“ prozradila dívka s tím, že si přibalí i pepřový sprej. „Ten bych ale nerada použila. Bude spíš na pastevecké psy, kdyby náhodou,“ doplnila. Jednadvacetiletou dívku v několikaměsíční túře podpořila i její matka. „Myslím si, že cesta dopadne dobře. Hlavní je, že si splní svůj sen,“ dodala.

Tagy:
Turecko Istanbul Rumunsko Havířov cestování crowdfunding Nicolette

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla
Názory

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Německo míří po 16 letech k rudo-zelené vládě. Naznačila to poslední debata před volbami

Čtyřicet osm procent dotázaných označilo v bleskovém průzkumu kandidáta sociální demokracie Olafa Scholze na německého kancléře za vítěze poslední televizní debaty před nedělními volbami do Spolkového sněmu. Stále více se tak ukazuje, že by se Německo mělo připravit na výraznou změnu politického kurzu po šestnáctileté vládě Angely Merkelové, zastupující křesťansko-demokratickou unii CDU/CSU.

Tajemné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

reklama