reklama

Pět tisíc důchodcům na Vánoce měl Babiš spojit s povinným očkováním, zní z ODS

Povinné očkování není podle poslankyně ODS Zdenky Němečkové Crkvenjaš správná cesta. Končící vláda navíc podle ní ještě nevyčerpala všechny možnosti, jak lidi přesvědčit k očkování. Ona sama považuje za chybu, že když senioři loni dostali před Vánoci pět tisíc korun, tak že to nebylo podmíněno právě povinností se naočkovat.

reklama

„Myslím si, že tu rozhodně nejsou vyčerpané všechny možnosti, jak lidi motivovat. Jestli to dáme povinně a budeme udělovat 10 tisíc, tak to bude pro některé zásadní položka,“ prohlásila v nedělní Partii na CNN Prima NEWS poslankyně ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Dodala, že podle ní Babišova vláda měla lidi motivovat už loni, když seniorům slíbila před Vánoci tzv. rouškovné.

„Bylo by docela dobré, když vláda dávala pět tisíc důchodců, tak aby to ještě podmínila tím, že dostanou pět tisíc, pokud se nechají naočkovat. Ta finanční odměna je jedna z možností. Druhá věc je dělat kroky předvídatelně a vysvětlovat a neměnit je ze dne na den,“ dodala Crkvenjaš.

Finační motivace ano, ale ne v rámci důchodu

Senioři dostali mimořádný příspěvek 5 tisíc korun k důchodu na konci loňského roku. Státní kasu to vyšlo na 15 miliard korun. Takzvané rouškovné vláda schválila měsíc před krajskými volbami. Sněmovní volby se budou konat letos v říjnu.

Na tom, že by cestou pro podporu očkování, byla finanční motivace, se s poslankyní ODS shodují i zástupci ANO a Trikolóry.

„Finanční motivace by byla určitě jedna z cest, ale není možné to spojit s důchodem,“ řekl v nedělní Partii poslanec ANO David Kasal.

S finanční motivací souhlasil i zástupce Trikolóry Marek Zeman. Ale podle něj musí být důstojná. „Myslím, že třeba losovačky věc nutně spíš shazují. Drastické obrázky z JIP, které se pouští, aby občan věděl, co mu hrozí, když se nenechá očkovat, nemusí být nutně taky dobře. Spíš si myslím, že je obecně furt dokola zdůrazňovat, že očkování je prospěšné a předejdete tím vážným průběhům,“ řekl Zeman.

K finanční motivaci za očkování přistoupila řada států světa a dobrovolně se k ní uchýlila i řada podniků a firem.

Povinné očkování pro seniory nad 60 let a pro vybrané profese prosazuje končící vláda. Podle již schválené vyhlášky by mělo odstartovat od 1. března. Nová vláda je ale připravena povinné očkování zrušit.

Tagy:
Zdenka Němečková Crkvenjaš

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů
Alena Schillerová

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Vláda se na podnikatele úplně vykašlala. Lidem dává jen almužnu, kritizuje Havlíček

Vláda se úplně vykašlala na podnikatele a mlčí. Kvůli rozpočtovému provizoriu má svázané ruce a obyvatelům dává almužnu, kritizuje současný kabinet bývalý dvojitý ministr a současný opoziční poslanec Karel Havlíček (ANO). Kompenzace pro firmy, které se perou s následky koronavirové pandemie, podle něj nemusí vůbec přijít, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama