reklama

Senioři dostanou rouškovné 5 000 korun. Není to jen kvůli viru, tvrdí Babiš

Jednorázový příspěvek pro seniory, tedy tzv. rouškovné, bude 5 000 korun. Na páteční tiskové konferenci to oznámil premiér a Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle premiéra není příspěvek žádným předvolebním dárečkem a není to pouze kvůli viru. Bonus by měly dostat všichni senioři bez rozdílu.

reklama

„Domluvili jsme se, že senioři v prosincové výplatě dostanou navíc jednorázový příspěvek pět tisíc korun,“ uvedl na tiskové konferenci v pátek odpoledne ministr vnitra Jan Hamáček.

„Naše vláda má jasný cíl –⁠ zlepšit podmínky seniorů. To, co navrhujeme, není žádná korupce ani úplatek a všechny útoky opozice, které jsou směřovány vůči seniorům, jsou nechutné. Naši senioři si zaslouží příspěvek na lepší život,“ doplnil ho premiér Andrej Babiš.

„Není to přímá souvislost s virem. Je to o nákladech našich seniorů,“ pokračoval Babiš s tím, že vláda to brzy schválí a doufá, že se návrh podaří prosadit i ve Sněmovně.

Senioři podle premiéra Andreje Babiše i ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zažívali během koronavirové krize největší stres a měli to v začátku pandemie těžké.

To je důvod, proč vláda přistoupila v návrhu na vyplacení jednorázového příspěvku. Původní návrh byl 6 000 nebo 5 000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale s ohledem na dopady do rozpočtu chtěla, aby byl příspěvek nižší, a to 4 000 korun.

Někteří senioři sami vládě vzkazovali, že by peníze v této době oželeli a vyzývají vládu, ať se snaží šetřit a nezadlužuje rozhazováním peněz budoucí generace.

Důchodci navíc mimo jednorázového příspěvku dostanou příští rok v průměru 848 korun na základě zákonné valorizace. Částka se odvíjí od výše pobíraného důchodu. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

Opozice i ekonomové ale rozhodnutí vlády přidat důchodcům označují za populistický krok a líbivé dárečky před volbami. Česko má asi 2,4 milionů starobních důchodců. Bonus se ale týká třeba i invalidních důchodců. Celkem jde tak o tři miliony lidí a dopad do rozpočtu bude 15 miliard korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bolelo to? Ne, hlásí děti v očkovacím centru. Kámoškám injekci zakazují rodiče

Bojí se děti injekce proti covidu? „Očkování mi nevadí,“ říká desetiletá Anežka Florčíková před největším očkovacím centrem v Ostravě. A pak bezelstně dodá: „Mám to spíš ráda. Jeden kamarád už je taky očkovaný, další zatím moc nechtějí.“ Anežčina maminka Natálie je zastáncem vakcinace, za sebou má tři dávky: „Je to i kvůli babičkám a dědečkům, aby mohli dcerku hlídat a já se nemusela bát, že je nakazí.“

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama