reklama

Senioři dostanou rouškovné 5 000 korun. Není to jen kvůli viru, tvrdí Babiš

Jednorázový příspěvek pro seniory, tedy tzv. rouškovné, bude 5 000 korun. Na páteční tiskové konferenci to oznámil premiér a Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle premiéra není příspěvek žádným předvolebním dárečkem a není to pouze kvůli viru. Bonus by měly dostat všichni senioři bez rozdílu.

reklama

„Domluvili jsme se, že senioři v prosincové výplatě dostanou navíc jednorázový příspěvek pět tisíc korun,“ uvedl na tiskové konferenci v pátek odpoledne ministr vnitra Jan Hamáček.

„Naše vláda má jasný cíl –⁠ zlepšit podmínky seniorů. To, co navrhujeme, není žádná korupce ani úplatek a všechny útoky opozice, které jsou směřovány vůči seniorům, jsou nechutné. Naši senioři si zaslouží příspěvek na lepší život,“ doplnil ho premiér Andrej Babiš.

„Není to přímá souvislost s virem. Je to o nákladech našich seniorů,“ pokračoval Babiš s tím, že vláda to brzy schválí a doufá, že se návrh podaří prosadit i ve Sněmovně.

Senioři podle premiéra Andreje Babiše i ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zažívali během koronavirové krize největší stres a měli to v začátku pandemie těžké.

K tématu

To je důvod, proč vláda přistoupila v návrhu na vyplacení jednorázového příspěvku. Původní návrh byl 6 000 nebo 5 000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale s ohledem na dopady do rozpočtu chtěla, aby byl příspěvek nižší, a to 4 000 korun.

Někteří senioři sami vládě vzkazovali, že by peníze v této době oželeli a vyzývají vládu, ať se snaží šetřit a nezadlužuje rozhazováním peněz budoucí generace.

Důchodci navíc mimo jednorázového příspěvku dostanou příští rok v průměru 848 korun na základě zákonné valorizace. Částka se odvíjí od výše pobíraného důchodu. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

Opozice i ekonomové ale rozhodnutí vlády přidat důchodcům označují za populistický krok a líbivé dárečky před volbami. Česko má asi 2,4 milionů starobních důchodců. Bonus se ale týká třeba i invalidních důchodců. Celkem jde tak o tři miliony lidí a dopad do rozpočtu bude 15 miliard korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama