reklama

Senioři dostanou rouškovné 5 000 korun. Není to jen kvůli viru, tvrdí Babiš

Jednorázový příspěvek pro seniory, tedy tzv. rouškovné, bude 5 000 korun. Na páteční tiskové konferenci to oznámil premiér a Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle premiéra není příspěvek žádným předvolebním dárečkem a není to pouze kvůli viru. Bonus by měly dostat všichni senioři bez rozdílu.

reklama

„Domluvili jsme se, že senioři v prosincové výplatě dostanou navíc jednorázový příspěvek pět tisíc korun,“ uvedl na tiskové konferenci v pátek odpoledne ministr vnitra Jan Hamáček.

„Naše vláda má jasný cíl –⁠ zlepšit podmínky seniorů. To, co navrhujeme, není žádná korupce ani úplatek a všechny útoky opozice, které jsou směřovány vůči seniorům, jsou nechutné. Naši senioři si zaslouží příspěvek na lepší život,“ doplnil ho premiér Andrej Babiš.

„Není to přímá souvislost s virem. Je to o nákladech našich seniorů,“ pokračoval Babiš s tím, že vláda to brzy schválí a doufá, že se návrh podaří prosadit i ve Sněmovně.

Senioři podle premiéra Andreje Babiše i ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zažívali během koronavirové krize největší stres a měli to v začátku pandemie těžké.

To je důvod, proč vláda přistoupila v návrhu na vyplacení jednorázového příspěvku. Původní návrh byl 6 000 nebo 5 000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale s ohledem na dopady do rozpočtu chtěla, aby byl příspěvek nižší, a to 4 000 korun.

Někteří senioři sami vládě vzkazovali, že by peníze v této době oželeli a vyzývají vládu, ať se snaží šetřit a nezadlužuje rozhazováním peněz budoucí generace.

Důchodci navíc mimo jednorázového příspěvku dostanou příští rok v průměru 848 korun na základě zákonné valorizace. Částka se odvíjí od výše pobíraného důchodu. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

Opozice i ekonomové ale rozhodnutí vlády přidat důchodcům označují za populistický krok a líbivé dárečky před volbami. Česko má asi 2,4 milionů starobních důchodců. Bonus se ale týká třeba i invalidních důchodců. Celkem jde tak o tři miliony lidí a dopad do rozpočtu bude 15 miliard korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama