Pět tisíc fanoušků a žádné rozestupy. Koncert v Barceloně chce ukázat cestu z krize

Koncertu v Barceloně se zúčastnilo 5 000 lidí.

Koncertu v Barceloně se zúčastnilo 5 000 lidí (zdroj: AP)

Na 5 000 fanoušků rockové hudby muselo podstoupit rychlotest na COVID-19, aby se mohli zúčastnit sobotního živého koncertu v Barceloně. Pokud se akce ukáže jako úspěšná, mohla by představovat cestu z koronavirové krize pro celou hudební branži ve Španělsku i dalších zemích, uvedla agentura Reuters.

Večerní vyprodané vystoupení indie rockové skupiny Love of Lesbian si podle odhadů přišlo do kryté haly Palau Sant Jordi poslechnout 5 000 lidí, kteří nemuseli dodržovat pravidla rozestupů. Povinné jsou kromě negativního testu pouze respirátory.

„(Tento koncert) je o vzrušení z toho vyjít si ven, užívat si kultury a tancovat ve víceméně bezpečném prostředí,“ řekl 47letý učitel Sebastian ve chvíli, kdy se před hudebním vystoupením nechával testovat na COVID-19. „Budeme tancovat a mít se skvěle,“ doplnil.

Pilotní koncert, který schválily zdravotnické úřady, poslouží jako zkouška toho, zda se podobné akce budou moci opět začít konat. „Bude bezpečnější být v Palau Sant Jordi než chodit po ulici,“ řekl jeden z organizátorů Jordi Herreruela.

Tři případy koronaviru

Zdravotníci s kompletním ochranným vybavením před koncertem prováděli antigenní testy na třech místech katalánské metropole. Výsledek přišel testovaným po 10 až 15 minutách prostřednictvím mobilní aplikace.

V sobotu v poledne, kdy byla otestována asi polovina účastníků koncertu, testy odhalily tři případy koronaviru, řekl dohlížející lékař Josep Maria Libre. Nakažení se akce zúčastnit nesměli a bylo jim vráceno vstupné, které zahrnovalo jak samotný test, tak i respirátor.

„Lidé perfektně pochopili opatření, která jsme přijali,“ řekl jiný z organizátorů Dani Poveda. „Je to velmi zodpovědné obecenstvo (...). Víme, že všichni budou na tento koncert nahlížet jako na případný vzor pro to, jak pokročit v boji s pandemií, která způsobila tolik škod jak našemu odvětví, tak mnoha dalším,“ doplnil.

Tagy: