
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
respirátor
Výpis příspěvků ke štítku „respirátor“

Jak šel čas s rouškami: Češi si je povinně nasadili mezi prvními na světě
Do března letošního roku patřila rouška nebo respirátor neodmyslitelně ke zdravotníkům a lékařům. S pandemií se ale ochrany dýchacích cest staly naší nedílnou součástí. Od začátku prvního nouzového stavu, který byl vyhlášen 12. března, provázelo nošení roušek hned několik komplikací – ať už jejich nedostatek nebo zmatená nařízení.

Nová pravidla: Pokud jste při kontaktu s nakaženým oba měli roušku, karanténa vás mine
Do karantény nebudou muset od úterý lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nutná ani pro ty, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Od 21. září by lidé měli pomáhat hygienikům tím, že na webu vyplní své kontakty. Nový formulář čeká i na ty, kteří přicestují z rizikových zemí. Novinářům to ministr řekl po pondělním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika.

Zlaté české ručičky. Respirátor z ČVUT zajímá NATO i americké námořnictvo
Několik desítek českých firem za podpory ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se během pandemie koronaviru spojilo a vyvinulo a začalo sériově vyrábět masku s označením RP95-M. Teď se výrobku otevírají evropské i světové trhy, protože získal evropskou certifikaci. V praxi to znamená, že polomaska splňuje stejný či vyšší stupeň ochrany jako respirátor filtrační třídy FFP3. Ochranná pomůcka, kterou lze zjednodušeně řečeno vytisknout na 3D tiskárně, zaujala už i NATO či americké námořnictvo.

Rouška, nano rouška, nebo respirátor. Co ochrání nejvíc?
Kvůli snaze zabránit šíření nemoci COVID-19 je v České republice už přes měsíc vyhlášen nouzový stav, který mimo jiné vyžaduje nošení ochrany úst a nosu. Jaká ochrana je nejúčinnější?

V domažlickém domově důchodců chybí ochranné pomůcky. Plzeňský kraj bude vládu žádat o další
O studentkách pedagogické školy, které pod hrozbou pokuty musely kvůli nedostatku personálu nastoupit jako pomocné síly do jednoho z domažlických domovů seniorů, jsme vás už informovali. Díky nim se nám podařilo zjistit, že v tomto domově, kde se v březnu objevily dva případy nákazy koronavirem, nemá personál k dispozici dostatek ochranných pomůcek. Podle nejnovějších informací je zde navíc další nakažená žena. Tentokrát jde o pečovatelku.

V boji proti koronaviru je nejlepší prevencí hygiena
Nejlepší prevencí v boji proti koronaviru je správná hygiena a vyhýbání se lidem, kteří kašlou a smrkají. Můžou mít sice jen běžné nachlazení, ale teď je opatrnost na místě. Nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, se přenáší kapénkami na vzdálenost dvou metrů.