krize

Výpis příspěvků ke štítku „krize“

Padly rekordní pokuty za zneužívání energetické krize. Které firmy chtěly podloudně vydělat?

Problémy s vyřizováním reklamací, vyúčtováním nebo nedodržováním fixních cen. To jsou prohřešky, za které Energetický regulační úřad vyměřil za první půlrok rekordně vysoké pokuty. Historicky nejvyšší sankci dostala společnost Armex Energy, která měla agresivně přesvědčovat zákazníky k nevýhodným tarifům. Celkem úřad rozdal pokuty za 12 milionů korun.

Klimatická změna je tu, hájil Green Deal Kučera. Je to zelená sebevražda, namítl Nacher

Společnost má být ztotožněna s bojem proti klimatické změně, protože s jejími následky se setkáváme dnes a denně. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a místopředseda TOP 09 Michal Kučera. Podle kolegy ze Sněmovny a místopředsedy hnutí ANO Patrika Nachera však boj proti změně klimatu má smysl pouze na celosvětové úrovni a „ekonomická sebevražda Evropy“ ničemu nepomůže.

Generál Řehka: Investovat do obrany až během krize je hloupé. Staré plány neplatí, vše zdražilo

Staré modernizační plány, které vznikly před lety, dnes neplatí. Vzrostly ceny a potřebujeme na ně více peněz. V texaském Houstonu to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka v debatě u příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Dodal, že zvyšovat výdaje na obranu až v momentě, kdy přijde krize, je ten nejhloupější způsob, jak investovat do bezpečnosti. „Nemáte ničeho dostatek, musíte čekat ve frontě a všechno je dražší. Jsem proto stoprocentně přesvědčený, že dvě procenta HDP na obranu nestačí,“ pokračoval Řehka.

Svět v míru je zcela nemyslitelný, tvrdí vojenští zpravodajci. Hovoří o naplnění temné vize

Vývoj v roce 2023 ukázal na zhoršující se bezpečnostní situaci v řadě zemí a posunutí světa ke konfrontaci a hrozbě vojenského konfliktu. Uvádí to výroční zpráva Vojenského zpravodajství za rok 2023. Ta upozorňuje, že střety se stávají nedílnou součástí zahraniční politiky a mírová koexistence států je nemyslitelná. Prý se tak naplňují temné vize společnosti žijící v permanentním konfliktu.

Krizi stavebnictví odnesou běžní lidé, tvrdí developer. Levné hypotéky přebije zdražení bytů

České stavebnictví je v posledních letech ve velké krizi. Shodují se na tom developeři, kteří se zúčastnili úterní akce Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě. Běžní lidé to odnášejí vyššími cenami nemovitostí. Stavební firmy navíc teď bojují i o svou existenci. V celém oboru totiž panuje tvrdá konkurence o zakázky a také o nedostatkové pracovníky.

Rusové panikaří a vybírají peníze, tvrdí média. Podle Justa jsou ale na krize zvyklí

Rusové ve velkém vybírají z bankomatů hotovost a zemí se šíří panika. Důvodem jsou nové americké sankce vůči ruskému rublu. S touto zprávou přišla některá zahraniční média. Opačný pohled však nabízí spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just, který žije v Moskvě. Připouští, že do problémů se dostaly některé směnárny, ale Rusové podle něj nepanikaří. Navíc dodal, že mnozí Rusové jsou již na krize zvyklí a naučili se mít u sebe pro jistotu hotovost v zahraniční měně.

Vláda schválila zákon o podpoře bydlení. Má pomoci především rodinám s dětmi a seniorům

Aktualizováno

Vláda ve středu schválila zákon o podpoře bydlení, který má vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Takových lidí je v Česku až 1,6 milionu. Zákon se podle ministerstva pro místní rozvoj zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Spolu s tím vláda schválila také pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který umožní pronajímatelům jednodušší vystěhovávání problémových nájemníků.

Bek popřel krizi pracovníků ve školství. Jak to může prohlásit, nechápe stínová ministryně

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS popřel, že by byla krizová situace nepedagogických pracovníků ve školství. „Nechápu, jak může na adresu škol prohlásit, že jejich situace není kritická,“ reagovala na jeho tvrzení stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO). Podle poslankyně je situace naopak dramatická.

Červený nožík je symbolem Švýcarska. Zachránil i dítě, říká majitel rodinné firmy, Carl Elsener

Švýcarská značka Victorinox je synonymem pro excelentní kvalitu, inovaci a dokonalost. Kapesní nože červené barvy s bílým křížem jsou ikonou mezi nástroji pro přežití, ale také elegantními doplňky pro každodenní život. Firma má kořeny sahající až do roku 1884, kdy Carl Elsener založil svou dílnu na výrobu nožů ve švýcarském městě Ibach. První kapesní nůž, známý jako Original Swiss Army Knife, vytvořil v roce 1891 pro švýcarskou armádu. Od té doby rodinná firma pokračuje už čtvrtou generací v tradici výroby špičkových nožů, nově i hodinek, jak prozradil v pořadu Interview PLUS současný majitel Carl Elsener, který bude hlavním hostem Summitu Family Business Week (FBW), který se uskuteční letos v červnu.

Kovanda: Ukrajinci za bytovou krizi nemohou. Česko na jejich přítomnosti vydělává

Od letošního roku česká ekonomika na ukrajinských uprchlících vydělává. Rozdíl mezi dávkami v nouzi a tím, co pracující Ukrajinci do státní kasy přinesou, činí za první kvartál roku 2024 tři miliardy korun. Dávky v současné době čerpá pouze 25 procent nejzranitelnějších uprchlíků. V pořadu Svět financí s Trinity Bank to řekla analytička ministerstva práce a sociálních věcí Magdalena Klimešová. S přínosem ukrajinských uprchlíků pro českou ekonomiku souhlasí i ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj z žádných dat nevyplývá, že by jejich přítomnost měla negativní vliv na českou zaměstnanost či výši mezd.

Válka, hypotéky i klima. Páry odkládají rodičovství, ani umělé oplodnění vždy ale nepomůže

Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Rodičovství odkládají na později, věk pak ale může početí zkomplikovat. Loni se v tuzemsku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) narodilo přibližně 91 tisíc dětí, což je nejméně za posledních 22 let. Pomoc tak lidé mnohdy hledají na klinikách asistované reprodukce. Ty jsou sice jednou z cest, jak klesající trend porodnosti zmírnit, celkovou situaci ale podle expertů nezachrání.

Česko mělo loni nejdražší elektřinu v EU. Lidé platí i tisíce navíc, experti popsali problém

Česko mělo loni podle dat Eurostatu v přepočtu na kupní sílu obyvatel nejdražší elektřinu v Evropské unii. Podle ekonomů za to může souhra několika faktorů – vedle způsobu výroby elektřiny i silnější státní podpora v zahraničí. Poznávají to právě teď lidé, kteří mají platit vysoké nedoplatky, protože na vývoj na trhu nereagovali změnou výše odváděných záloh.