CNN Prima News Petr Gazdík

Petr Gazdík

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Gazdík“

Blažek pobouřil vládní kolegy, Babiš se baví. Byl jste stíhaný premiér, rýpl si Rakušan

Vláda řeší nepěkný škraloup. Kvůli schůzce ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s kontroverzním „hradním podnikatelem“ Martinem Nejedlým požadují členové kabinetu vysvětlení. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš v souvislosti s podezřelými kontakty připomněl kauzu Dozimetr, konkrétně vazby podnikatele Michala Redla na hnutí STAN a Petra Gazdíka. To si ale ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nenechal líbit. „Dlouhou dobu jsme měli trestně stíhaného premiéra a nedělo se vůbec nic, že?“ rýpnul si do bývalého předsedy vlády na sociální síti X.

Europarlament, obvinění, pražská rada i opozice. Kam se posunuly přední tváře kauzy Dozimetr?

Kauza Dozimetr sice vypukla již před rokem, její politické dozvuky jsou však patrné stále. Korupční aféra kolem pražského dopravního podniku (DPP) přinesla nemalé politické oběti, kdy musel kvůli svým kontaktům rezignovat například tehdejší ministr školství Petr Gazdík (STAN). Například europoslanec či pražský náměstek pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09) naopak veškerý politický tlak přestál. Podívejte se, jak dopadli jednotliví aktéři, o kterých se v souvislosti s Dozimetrem mluvilo nejvíce.

Omezení víceletých gymnázií? Naopak, navýšil bych kapacitu těch šestiletých, překvapil Bek

Omezování víceletých gymnázií není na pořadu dne, naopak by se mohlo například v Praze uvažovat o navýšení kapacit těch šestiletých. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Jeho předchůdci přitom z důvodu zvýšení kvality druhých stupňů základních škol ještě donedávna uvažovali právě o postupném omezování například osmiletých gymnázií.

Z dětí děláme trénované dostihové koně. Zkoušky Cermatu jsou nesmyslné, kritizoval Gazdík

Nikdy jsem se netajil tím, že bych přijímačky od Cermatu zrušil. Nejsou o tom, zda látku děti znají, ale aby je rozřadily. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl exministr školství Petr Gazdík (STAN). Domnívá se, že namísto vzdělávání se ze studentů stávají trénovaní dostihoví koně, kterým se bere mládí. Samotná zkouška mu nedává smysl. „Státu testy takřka nic neřeknou,“ zdůraznil. S kritikou souhlasila i exministryně školství Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Potvrzeno: Do čela školství STAN navrhnou Beka. Jeho místo by převzal náměstek Dvořák

Hnutí STAN navrhne do funkce ministra školství dosavadního ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka a na jeho místo nynějšího náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka. Nominace předsednictva potvrdil na úterní on-line jednání celostátní výbor hnutí. Bek má v čele resortu nahradit Vladimíra Balaše, který ohlásil minulý týden rezignaci ze zdravotních důvodů. Návrhy kandidátů obdrží od STAN premiér Petr Fiala (ODS).

Vedení STAN navrhuje na post ministra školství Beka. Balaš končí ze zdravotních důvodů

Nástupcem šéfa resortu školství Vladimíra Balaše by se měl stát nynější ministr pro evropské záležitosti a někdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (oba STAN). CNN Prima NEWS to prostřednictvím mluvčí potvrdil šéf hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Balaš končí na vlastní žádost ze zdravotních důvodů. Bekovu nominaci musí ještě schválit Celostátní výbor hnutí, než poputuje k premiérovi Petru Fialovi (ODS) a posléze i prezidentu Petru Pavlovi. Komentátor Info.cz Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS ohodnotil Balaše jako prakticky neviditelného ministra. Na adresu Beka dodal, že by si v čele resortu představoval spíše odborníka na základní školství.

KOMENTÁŘ: Polčákův návrat do STAN? Nulová sebereflexe a nepřímá snaha o popravu hnutí

Europoslanec Stanislav Polčák obnovil po osmi měsících své členství v hnutí STAN. To pozastavil loni v červnu kvůli známosti s Michalem Redlem – kontroverzním podnikatelem obviněným v kauze Dozimetr. I když Polčák (alespoň podle svého vyjádření) doložil, že s korupcí na pražském magistrátu nemá nic společného, pachuť v ústech ohledně jeho minulosti zůstává. Polčákův návrat hodně vypovídá o jeho sebereflexi, Starostům může jenom uškodit.

Konec devátých tříd či kratší vysokoškolské studium. Jak by se mohlo změnit vzdělávání v ČR

České školství by se mohlo v příštích letech výrazně změnit. Vládní poslanci přicházejí s návrhem na zrušení deváté třídy a zavedení povinných dvou let na střední škole. Podle ekonomů by se tím zvýšila průměrná kvalifikace mladých lidí a státu by to navíc ušetřilo peníze. Takovému rozhodnutí by však podle nich musela přecházet řada dalších kroků. Ekonom Štěpán Křeček navíc navrhuje zkrátit magisterské studium a objevil se rovněž záměr zrušit známkování v prvních třídách.