Resortu školství nejvíce ublížilo prostřídání několika ministrů, zhodnotila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladých starostů Zdena Kašparová. Současnému ministru Mikuláši Bekovi (STAN) prý situaci nezávidí. Současně však poukázala na viditelné změny, jež jsou na ministerstvu vidět. Kašparová rovněž promluvila o postavení žen v Poslanecké sněmovně a připustila, že STAN na rozdíl od koalice Spolu netíží názorové rozkoly. Doufá každopádně, že strany současné vlády zaznamenají na podzim co největší úspěch.
Jak se vám zatím daří v Podpisovce?
Jde to dobře, již mám skoro sesbíraný potřebný počet podpisů (rozhovor proběhl na konci března, předsedkyně organizace 31. března oznámila, že sesbírala více, než činí hranice potřebného počtu podpisů, tedy 600, pozn. red.). Je to dobrá strategie, aby se kandidáti více setkávali s lidmi na ulici. Když akce začínala, byla jsem kvůli zimě skeptická. Mám teď však velmi důležitou zpětnou vazbu od studentů. Chci samozřejmě zastupovat svou generaci, takže potřebuji vědět, co ji nejvíce trápí.
ČTĚTE TAKÉ: Brání ODS v čele s Bendou sexuální predátory, nebo právní stát? Sporná novela jde do finále
Věříte si na vstup do Sněmovny?
Ještě jsme neměli primárky v kraji, takže stále nevím, na jaké pozici na kandidátce budu. Věřím však, že lidé k volbám přijdou a zvolí si zástupce, kteří budou reprezentovat jejich názory. V takové své voliče doufám.
A JE TO! 🥹✨
— Zdenča Kašparová (@zdenca_xx) March 31, 2025
Dnes jsem odevzdala přesně 6️⃣3️⃣8️⃣ podpisů a přihlásila se tak do klání o přední pozice na kandidátce @stan.cz do sněmovních voleb 2025 🤭 a 9. dubna se rozhodne! pic.twitter.com/uV6UPW20Yk
Na co byste se chtěla především zaměřit?
Chci otevírat otázky podpory duševního zdraví, ovšem ne z hlediska dostupnosti psychologické péče – je to důležité, ale jde spíše o hašení ohně až po vzniku požáru. Zásadní je prevence, v rámci vzdělávání by měla být tato problematika více prohloubena.
Spolupracují Mladí starostové s jinými mládežnickými organizacemi?
Ano, a to dost aktivně. Po mnoha letech jsme založili Asociaci mládežnických politických organizací. Jde o platformu, která má zastřešit diskuzi napříč stranami a pomoci přinášet různé názory a vhled do politiky do škol.
V poslední době je o mládežnických organizacích hodně slyšet. Jaké slovo a rozhodovací potenciál máte jakožto Mladí starostové u mateřské strany?
Žádný velký projekt, který by převzal STAN, ještě nevznikl, ovšem směřujeme k tomu. Spustili jsme Akademii Mladých starostů, která poslouží ke vzdělávání našich členů ohledně „soft skills“ v politické oblasti. Mateřská strana si tento koncept oblíbila a chystá se ho převzít. Z titulu své funkce jsem i členka celostátního výboru, takže hlas mladých je slyšet. Naši členové zasedají i v odborných a programových komisích strany, v nichž se i podílejí na tvorbě volebního programu.
Čím se liší STAN od vládních stran?
A máte tedy pocit, že jste dostatečně slyšet?
Zlepšuje se to. V měsících před volbami bude spolupráce ještě užší. I předseda Vít Rakušan si této možnosti cení, spolupráci chce prohlubovat.
Proč jste se rozhodla spojit své politické působení se Starosty?
Jsou mi blízcí už od doby, kdy jsem studovala střední školu. Vstupovala jsem k nim, když se ještě pohybovali pod pěti procenty volebního potenciálu. Tehdy šlo spíše o regionální stranu. Jsem moc ráda, v jakou formu jsme se rozrostli. Tehdy jsem se přidala do jejich řad především kvůli svým známým, kteří se v tom angažovali. Doteď jim věřím, že chtějí dělat politiku pro lidi, ne pro sebe.
Čím jsou podle vás Starostové lepší než jiné subjekty? Jste z Olomouckého kraje, tam se daří ANO, lidovci tam mají svou základnu.
Stojím si za tím, že je důležité dělat politiku pro lidi. A právě STAN vzrostlo z regionální úrovně a stále se na tuto úroveň vrací, což jde vidět i na naší Podpisovce. Je mi to hodně blízké.
A když Starosty srovnáme s dalšími vládními stranami?
Z hlediska vládních subjektů jsme v tuto chvíli jediná liberální strana, která je čitelná. Za svými názory stojíme jednotně – tím se lišíme právě od koalice Spolu, v níž jsou názorové rozkoly výrazné a široké. Týká se to třeba otázky přijetí eura či manželství pro všechny, v nedávné době i otázky takzvaného dětského certifikátu. Starostové jsou v tomto ohledu mnohem více upevnění.
Mezi Spolu a STAN probíhá jakási tichá válka o voliče. Myslíte si, že máte na to koalici ve volbách předehnat? V průzkumech vám schází v průměru sedm, osm procent.
Takto na tuto záležitost STAN nenahlíží. Pokud by Spolu nezaznamenalo takový úspěch, je to oslabení pro celý demokratický blok. Hlavním cílem je, aby vznikla po volbách demokratická a nepopulistická vláda. Předehnat koalici? To by byl hezký bonus, ale v tuto chvíli je hlavně důležité, aby na podzim uspěly demokratické strany.
Upgrade ve Sněmovně pro poslance-rodiče
Umíte si ještě představit koaliční volební spolupráci s Piráty?
Muselo by to dávat oběma stranám smysl. Samozřejmě se nikdy nebráníme přínosné spolupráci, ale záleží na druhé straně. Pirátům nedávalo smysl zůstávat ve vládě, takže pokud by jim i účast ve vládě po volbách dávala smysl a ostatním subjektům také, je to vždy na stole.
Pojďme se zaměřit na konkrétní věci. Myslíte si, že jsou ženy dostatečně zastoupeny v politice?
Otázka je, co myslíme tím „dostatečně“. Časem by se to mohlo ještě zlepšit, ten trend je vzrůstající. Jsem dostatečně ráda, že se situace mění. Řada poslankyň však ohlásila, že nehodlá znovu obhajovat mandát, protože není možné skloubit dlouhé hodiny ve Sněmovně s rodinným životem – jejich výtky jsou naprosto pochopitelné. Dolní komora Parlamentu funguje v konstelaci, která není optimální pro ženy, které mají děti. Proto vzniká iniciativa Moderní Sněmovna, která by měla přinést upgrade, aby byl zákonodárný orgán přívětivý nejen pro ženy, ale i pro otce, kteří se starají o své děti.
VIDEO: Hádka o zbrojení a evropskou federaci. Kolegy tlačí něco v hlavě, rýpl si Kolář do Turka
Nemáte strach, že tato iniciativa v novém volebním období vyšumí?
Sama se o iniciativu velmi zajímám, účastním se i prvního kulatého stolu, který se bude v této záležitosti pořádat. Za STAN jsou slyšet třeba poslankyně Michaela Šebelová nebo Lucie Potůčková. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová už avizovala, že nehodlá obhajovat mandát, což je škoda – právě hlavní představitelky iniciativy by totiž měly pokračovat v té změně, kterou chtějí přinést do Sněmovny. Vždy do toho jdete s rizikem, že to bude stát mnoho času a že můžete v poslaneckých lavicích strávit klidně i tři dny v kuse, ale nemělo by to být bráno jako normální.
Výhodné družstevní byty v Kyjově pro mladé
Přejděme tedy k reprezentování hlasu mladé generace. Které stěžejní otázky mladí lidé řeší?
Je jich mnoho, ale týkají se hlavně budoucnosti. Tématem je dostupné bydlení, což dost rezonuje ve společnosti. Například první místopředseda Mladých starostů Daniel Čmelík je rovněž místostarostou Kyjova, kde rozjíždí dostupné bydlení v podobě družstevních bytů. Nejde o žádný koncept z minulého režimu, lidé si budou kupovat nemovitosti nikoliv od developerů, ale právě od družstva, takže to bude finančně dostupnější. Další otázkou je finanční zabezpečení rodiny. Zde se bavíme o částečných úvazcích pro matky, jde i o nedostatek míst ve školkách a školách, což koliduje se sníženou porodností. Naprosto to chápu, nikdo z nás nechce přivést děti do světa, v němž vám nikdo nezaručí, zda se dostanou do školy nebo zda je zvládnete uživit.
Je důležité se s mladými lidmi bavit, mezigenerační debata se z politiky vytrácí. Vidíme to při pohledu na složení Sněmovny, v níž není dostatečně zastoupena mladá generace. Mladí lidé potřebují, aby bylo vidět a slyšet, že se na ně v dolní komoře myslí.
Zůstává na pořadu dne snížení volebního věku od 16 let?
Během Podpisovky se o tomto tématu hodně bavím s lidmi. Úzce to souvisí se vzděláváním mladých lidí. Takový krok by mohl přispět k tomu, aby se aktivněji zajímali o dění kolem sebe. Dobrou zkušenost s touto úpravou hlásí z Rakouska nebo Estonska. Člověk v 16 letech má poloviční trestnou odpovědnost, dokáže se rozhodovat sám za sebe. Ve STAN se o tom hojně bavíme, naše mládežnická organizace to má jako nosné téma. Čím více se bude hovořit o této snížení hranice, tím optimističtěji na ni bude společnost nahlížet. Je otázkou, jak k tomu přistoupí budoucí vláda. U skautů pracuji s dětmi a mladistvými dlouhodobě, takže vidím, že události kolem nich je zajímají. Je to pro nás důležité téma, jednáme o něm i se Starosty.
Střídání ministrů školství ublížilo
Sama působíte ve vědeckém prostředí. Dělá toho vláda dost v této oblasti? Mám na mysli i financování doktorandského studia, a to jak exaktních, tak humanitních věd.
Nechci zbytečně kritizovat něco, do čeho nemám úplný vhled. Naprosto chápu kritiku ze strany humanitních vědců, ale upřímně doktorandi působící v exaktních vědách rovněž nejsou ohodnoceni tak, jak by měli být. Jsem ráda, že došlo ke změnám po přijetí zákona o vysokých školách, které začnou platit od příštího roku. Postgraduálním studentům to určitě pomůže.
Na druhou stranu je nutné zmínit, že u přírodních věd funguje financování jinak. Na výzkum je nutné vynaložit větší prostředky – když to přeženu, je jiné, když financujete výzkum rakoviny než výzkum veřejného mínění. Tím však nesnižuji význam humanitních věd, s exaktními oblastmi se doplňují. Doktorandi však budou ohodnoceni lépe, což je jedině dobře. Znám řadu lidí, kteří si musí při postgraduálním studiu ještě přivydělávat brigádně bokem, což pro ně v osobním životě může být devastující.
V jakém stavu je podle vás školství pod řízením vašeho ministra Mikuláše Beka?
Na postu ministra se prostřídalo dost lidí, což resortu nejvíce ublížilo. Takto rychlé personální změny mají vždy značný dopad. Ministru Bekovi tu situaci nezávidím, není to pro něj lehké. Je to jedna z věcí, které Starosty nejvíce ve vládě pálí. Nikdo z této situace není šťastný. Doufám, že kdokoli na tento resort v příští vládě přijde, konečně do celé věci řízne, takže dojde ve školství na větší změny i v souvislosti s chystanou novelou.
Exministr Robert Plaga třeba práci Petra Gazdíka pochválil, zatímco o působení Mikuláše Beka řekl, že je to tragédie.
Je potřeba říct, že Petr Gazdík (STAN) se na práci v resortu připravoval dlouhodobě a aktivně, jelikož počítal s tím, že se stane ministrem. Jeho odchod byl ale nevyhnutelný. Na druhou stranu šéf resortu Bek se tomu postavil čelem, dokázal prosadit změny, které jsou ve školství vidět. Připomenu třeba větší podporu školních psychologů, což považuji určitě za krok vpřed.
Kdybyste zasedali v příští vládě, asi si budete chtít školství nadále udržet?
Je to tak. Zájem máme i o ministerstvo pro místní rozvoj, které je takovou baštou Starostů. Aktuálně působící Petr Kulhánek se do toho výrazně opřel. Svou práci odvádí opravdu dobře, stejně tak jeho náměstek Radim Sršeň, který působil na resortu i před výměnou ministrů.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jak z jiné planety, kritizoval Králíček nadstandardy. Majetní uleví systému, řekl Pospíšil