U vysokoškolských oborů, které nejsou jakkoliv perspektivní pro ekonomiku či nemají společenskovědní přínos, by si studenti měli platit školné. Na krizovém sjezdu Motoristů sobě se takto vyjádřil jejich lídr do sněmovních voleb v Moravskoslezském kraji Matěj Gregor, který toto sdělení později upřesnil na síti X. Ministerstvo školství uvedlo, že selektivní formu těchto poplatků podle oborů odmítá. Exministr Robert Plaga pro CNN Prima NEWS reagoval, že tyto návrhy ukazují, že Motoristé oblasti nerozumějí a snaží se „zoufale upoutat pozornost“.
„Vnímáme klesající čtenářskou gramotnost dětí stejně jako v případě jejich fyzické kondice. Vidíme také snížení prestiže učitelského oboru a neefektivitu školského systému, v němž se topí desítky miliard v projektech jako inkluze či zcela zbytečné organizace,“ pronesl na sobotním sjezdu Gregor.
ČTĚTE TAKÉ: Česká armáda dostane nová obrněná vozidla za miliardy. Švédové je mají dodat do pěti let
Ve svém proslovu ke spolustraníkům nastínil i směřování Motoristů v oblasti vysokého školství. „K otázce bezplatného studia na českých veřejných vysokých školách přistupuji s obrovskou empatií a pokorou. Motoristé navrhnou systém, v němž si stát na základě ekonomické analýzy a analýzy státních a humanitních institucí určí, kolik a v jakých oborech potřebuje absolventů,“ nechal se také slyšet.
Řada lidí zde na X píše ošklivá slovíčka o mně v souvislosti s tím, že Motoristé mají v programu školné na VŠ. Někteří už mi rovnou fakturují i má studia. 😁
— Matěj Gregor (@matesgregor) July 20, 2025
Pojďme si tedy říci, jak to v Motoristech se školným a univerzitami plánujeme. A klidně na příkladu mě samého. Jsem lídr…
Podle představ strany by tomuto množství uchazečů mělo být zachováno bezplatné vysokoškolské studium. Ti, kteří by se na základě výsledků příslušných přijímacích zkoušek do této kvóty nevešli, by podle Gregora mohli svými „nadstandardními výkony dosahovat stipendií až ve výši celého školného“. Tuto částku by si měly stanovit samy univerzity.
Gregor se opřel do ekofeminismu či genderových studií
„Chci ale říct, že existují obory, na něž by se žádná stipendia vzhledem k naprosté zbytečnosti nevztahovala. Řeč je třeba o ekofeminismu, genderových studiích či environmentální filozofii, jejichž studium stojí stát stejně, jako tomu je u studenta technologických programů na Vysoké škole báňské v Ostravě,“ prohlásil také lídr kandidátky na východě Moravy.
Později svá slova upřesnil na síti X. „U nemalého množství oborů je na trhu lidí nedostatek, proto u nich školné nedává smysl do doby, než bude ekonomická či společensko-vědecká poptávka uspokojena. U oborů, které však nejsou jakkoliv perspektivní pro ekonomiku či společenskovědní přínos, nebude stát školné za studenty platit,“ uvedl s tím, že této skupině studentstva může být propůjčen „status studenta v oblasti daní a odvodů“.
Ministerstvo: Přístup k vysokým školám má zůstat rovný
Mluvčí ministerstva školství Veronika Lucká Loosová pro CNN Prima NEWS v reakci na toto prohlášení uvedla, že ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se nebude vyjadřovat k tvrzením, která zazněla na stranických sjezdech během předvolební kampaně.
„Pan ministr je ovšem připraven vést odbornou diskusi o budoucnosti vysokoškolského vzdělávání v rámci širokého konsenzu napříč odbornou i politickou veřejností,“ sdělila mluvčí.
Potvrdila také, že resort nepřipravuje žádné kroky směrem k zavedení školného. „Už vůbec ne jeho selektivní formy podle typu studovaného oboru. Věříme, že přístup ke kvalitnímu vysokoškolskému vzdělání má zůstat rovný a dostupný pro všechny bez ohledu na obor či socioekonomické zázemí studentů,“ dodala Loosová.
Plaga: Motoristé problematice nerozumějí
Plaga v reakci pro CNN Prima NEWS zmínil, že financování vysokých škol sice potřebuje změnu, která by měla zohledňovat celospolečensky potřebné profese, ale ne takovou, s níž přišel Gregor. „Centrálně určované obory, počty studentů a školné možná dobře zní, ale ukazují, že Motoristé problematice nerozumí,“ míní.
„Nejsou rovněž schopni říct, jak konkrétně by to fungovalo, a zoufale se snaží upoutat pozornost,“ opřel se do nich.
O Plagovi, který povede kandidátku ANO ve Středočeském kraji a již dříve vedl školský resort, se přitom spekuluje jako o možném favoritovi na ministerský post. Motoristé hlásají, že jejich přirozeným spojencem ve Sněmovně by bylo právě hnutí ANO.
Exministr má ohledně této problematiky jiný recept: „Je třeba mnohem cílenější podpora studia technických oborů, chybějících učitelských aprobací, například matematiky či fyziky, dětských psychologů či psychiatrů a dalších záležitostí.“
Diskriminační návrh, okomentoval Gazdík
Gregorovu vizi odmítl i bývalý ministr školství Petr Gazdík. „Takový návrh je vskutku hloupý. Dotyčný pán zjevně vzdělávacímu systému příliš nerozumí,“ sdělil CNN Prima NEWS.
„Návrh je diskriminační a popírá jak svobodu, tak tržní principy. Motoristé zase chtějí vyhrávat nad dětmi,“ rýpl si do strany s odkazem na kauzu závodnické kariéry jejich čestného prezidenta a europoslance Filipa Turka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spojení se Stačilo! bylo pro SOCDEM otázkou života a smrti, spory vyřeší šalamounsky, míní Buzek