reklama

Tři roky od tragického zemětřesní v Mexiku. Země si připomněla stovky obětí

V mexickém hlavním městě Mexico City v sobotu proběhl pietní akt na uctění obětí dvou smrtelných zemětřesení, která se udála v tentýž den v rozpětí 32 let. Při zemětřesení v roce 2017 zemřelo jen v hlavním městě 228 lidí. Mezi oběťmi bylo také 19 žáků soukromé školy. Jako zodpovědná za jejich úmrtí byla nedávno obviněna ředitelka a majitelka školy.

reklama

Na pietním aktu se sešly zejména rodiny dětí, které před třemi lety při neštěstí zahynuly. Zemětřesní o síle 7.1 Richterovy stupnice zasáhlo dva mexické státy a širší okolí Mexico City, zřítilo se na 40 budov a jen v hlavním městě zahynulo 228 lidí. Celkem bylo obětí nejméně 370 a přes šest tisíc lidí utrpělo vážná zranění.

K tématu

Často se zbortily ty budovy, které prošly rekonstrukcí nehledě na regulace, jež zohledňují právě nebezpečí zemětřesení. Mezi nimi to byla i soukromá škola Enrique Rebsamen. Zahynulo v ní celkem 26 lidí, z nichž 19 byly děti.

Tento týden vznesl soud v Mexico City první obvinění v souvislosti se zemětřesením, a to směrem k ředitelce školy Monice Garcia Villegas. Ta si nechala vybudovat přístavbu, v níž bydlela, na jednom z křídel budovy školy a podle soudu věděla, že porušuje zákon. Podle vyšetřování přístavba výrazně přispěla ke zřícení budovy.

Pozůstalí obvinění ředitelky školy vesměs vítají. „Byli jsme ve stresu z toho, že soudní řízení se nevyvíjelo v náš prospěch. Ale díky našim právníkům i podpoře společnosti se ukázalo, že jsme měli pravdu. Měli jsme pravdu, že se škola chovala nezodpovědně, mnoho věcí zanedbala,“ řekl jeden z pozůstalých.

Starostka Mexico City Claudia Sheinbaum již dříve přislíbila, že město vystaví těm, kteří při tragédii přišli o život, památník. Podobné neštěstí postihlo Mexiko v tentýž den, 19. září 1985. To dosáhlo mnohonásobně tragičtějších rozměrů, zemřelo více než deset tisíc lidí.

Další hlavní zprávy

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Děti se mohou testovat jen jednou za 14 dnů. Vláda schválila dotace na PCR testy pro školy
Další články
reklama
reklama