reklama

Tři roky od tragického zemětřesní v Mexiku. Země si připomněla stovky obětí

V mexickém hlavním městě Mexico City v sobotu proběhl pietní akt na uctění obětí dvou smrtelných zemětřesení, která se udála v tentýž den v rozpětí 32 let. Při zemětřesení v roce 2017 zemřelo jen v hlavním městě 228 lidí. Mezi oběťmi bylo také 19 žáků soukromé školy. Jako zodpovědná za jejich úmrtí byla nedávno obviněna ředitelka a majitelka školy.

reklama

Na pietním aktu se sešly zejména rodiny dětí, které před třemi lety při neštěstí zahynuly. Zemětřesní o síle 7.1 Richterovy stupnice zasáhlo dva mexické státy a širší okolí Mexico City, zřítilo se na 40 budov a jen v hlavním městě zahynulo 228 lidí. Celkem bylo obětí nejméně 370 a přes šest tisíc lidí utrpělo vážná zranění.

Často se zbortily ty budovy, které prošly rekonstrukcí nehledě na regulace, jež zohledňují právě nebezpečí zemětřesení. Mezi nimi to byla i soukromá škola Enrique Rebsamen. Zahynulo v ní celkem 26 lidí, z nichž 19 byly děti.

Tento týden vznesl soud v Mexico City první obvinění v souvislosti se zemětřesením, a to směrem k ředitelce školy Monice Garcia Villegas. Ta si nechala vybudovat přístavbu, v níž bydlela, na jednom z křídel budovy školy a podle soudu věděla, že porušuje zákon. Podle vyšetřování přístavba výrazně přispěla ke zřícení budovy.

Pozůstalí obvinění ředitelky školy vesměs vítají. „Byli jsme ve stresu z toho, že soudní řízení se nevyvíjelo v náš prospěch. Ale díky našim právníkům i podpoře společnosti se ukázalo, že jsme měli pravdu. Měli jsme pravdu, že se škola chovala nezodpovědně, mnoho věcí zanedbala,“ řekl jeden z pozůstalých.

Starostka Mexico City Claudia Sheinbaum již dříve přislíbila, že město vystaví těm, kteří při tragédii přišli o život, památník. Podobné neštěstí postihlo Mexiko v tentýž den, 19. září 1985. To dosáhlo mnohonásobně tragičtějších rozměrů, zemřelo více než deset tisíc lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama