reklama

Tři roky od tragického zemětřesní v Mexiku. Země si připomněla stovky obětí

V mexickém hlavním městě Mexico City v sobotu proběhl pietní akt na uctění obětí dvou smrtelných zemětřesení, která se udála v tentýž den v rozpětí 32 let. Při zemětřesení v roce 2017 zemřelo jen v hlavním městě 228 lidí. Mezi oběťmi bylo také 19 žáků soukromé školy. Jako zodpovědná za jejich úmrtí byla nedávno obviněna ředitelka a majitelka školy.

reklama

Na pietním aktu se sešly zejména rodiny dětí, které před třemi lety při neštěstí zahynuly. Zemětřesní o síle 7.1 Richterovy stupnice zasáhlo dva mexické státy a širší okolí Mexico City, zřítilo se na 40 budov a jen v hlavním městě zahynulo 228 lidí. Celkem bylo obětí nejméně 370 a přes šest tisíc lidí utrpělo vážná zranění.

K tématu

Často se zbortily ty budovy, které prošly rekonstrukcí nehledě na regulace, jež zohledňují právě nebezpečí zemětřesení. Mezi nimi to byla i soukromá škola Enrique Rebsamen. Zahynulo v ní celkem 26 lidí, z nichž 19 byly děti.

Tento týden vznesl soud v Mexico City první obvinění v souvislosti se zemětřesením, a to směrem k ředitelce školy Monice Garcia Villegas. Ta si nechala vybudovat přístavbu, v níž bydlela, na jednom z křídel budovy školy a podle soudu věděla, že porušuje zákon. Podle vyšetřování přístavba výrazně přispěla ke zřícení budovy.

Pozůstalí obvinění ředitelky školy vesměs vítají. „Byli jsme ve stresu z toho, že soudní řízení se nevyvíjelo v náš prospěch. Ale díky našim právníkům i podpoře společnosti se ukázalo, že jsme měli pravdu. Měli jsme pravdu, že se škola chovala nezodpovědně, mnoho věcí zanedbala,“ řekl jeden z pozůstalých.

Starostka Mexico City Claudia Sheinbaum již dříve přislíbila, že město vystaví těm, kteří při tragédii přišli o život, památník. Podobné neštěstí postihlo Mexiko v tentýž den, 19. září 1985. To dosáhlo mnohonásobně tragičtějších rozměrů, zemřelo více než deset tisíc lidí.

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nemocnice mají především málo personálu, shodují se odborníci. Kapacitně na takové množství nebyly připravené, navíc přibývá nemocných i v řadách zdravotníků. Nakažených zdravotních sester je zhruba 7 300 a lékařů téměř 3 000. Nemocnice denně přijmou přes 720 nových pacientů s COVID-19, vážných případů přibude zhruba 130 denně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška tak stále hrozí, že bude ve druhé polovině listopadu téměř vyčerpaná kapacita nemocnic.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama