pieta

Výpis příspěvků ke štítku „pieta“

Polsko si připomnělo masakry spáchané Ukrajinci. Duda vyzval k odsouzení vražd civilistů

11. července 2022 19:04

Polští vrcholní představitelé si v pondělí připomněli výročí masakrů, při nichž ukrajinští nacionalisté za druhé světové války povraždili v oblasti Volyně desetitisíce Poláků. Informovala o tom agentura AP. Krveprolití, které Polsko považuje za genocidu, je rušivým prvkem v jinak blízkých vztazích Varšavy a Kyjeva.

Seskok tří výsadkářů i bohoslužba v kostele. Česko si připomíná hrdinství parašutistů

18. června 2022 12:13

Seskok tří parašutistů z velitelství vzdušných sil české armády v pražských Zítkových sadech v sobotu dopoledne připomněl hrdiny operace Anthropoid. V hlavním městě tím započaly akce pro veřejnost odkazující na československé výsadkáře, kteří měli za druhé světové války za úkol odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V pravoslavném Chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se následně konala bohoslužba, které se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS).

OBRAZEM: Babičko, nezapomeneme. Před rokem se v centru Prahy objevily tisíce křížů

22. března 2022 21:17

Původně mělo jít jen o symbolické připomenutí první české oběti nemoci COVID-19. Nakonec se z tisíců křížů na pražském Staroměstském náměstí stalo během několika následujících dní pietní místo. Ke kresbám na dlažbě začaly přibývat svíčky, květiny i jména či fotky lidí, kteří podlehli koronaviru. „Kdyby tam ty kříže zůstaly, chodila bych za nimi dodnes,“ řekla redakci 67letá Beata, jejíž manžel v březnu 2021 svůj boj s covidem prohrál.

Z uškrcení irské učitelky byl obviněn 31letý Slovák. Prozradila ho řezná poranění

19. ledna 2022 16:47
Aktualizováno

Irskem otřásla vražda třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové, kterou někdo uškrtil. Obvinění už si vyslechl jednatřicetiletý Slovák, kterého prozradila řezná poranění. Tragická událost rozpoutala debatu o bezpečnosti žen v zemi. Pohřeb oblíbené učitelky se konal v úterý, v zemi již navíc proběhla řada dalších pietních akcí.

Násilí na ženách musí přestat. Británie a Irsko jsou v šoku po vraždě mladé učitelky

18. ledna 2022 14:48

Ostrovním královstvím hýbe případ vraždy 23leté učitelky Ashling Murphyové, kterou kdosi uškrtil, když si šla zaběhat k řece. K hrůznému činu došlo u proslulého irského města Tullamore. Britské ostrovy tak zasáhl už třetí podobný zločin v krátké době. Společnost je v šoku a žádá politický zásah proti násilí na ženách.