pieta

Výpis příspěvků ke štítku „pieta“

KOMENTÁŘ: Utajování jmen obětí střelby na fakultě nedává smysl. Patří na pamětní desku

Nechtěli zemřít. Proto se jich nikdo nestačil zeptat, zda jejich jména mohou být uvedena na pamětní desce, pokud by se náhodou stali oběťmi tragédie. Na takové věci se nikdo nedotazuje, protože stejně nevíme, kdy se ocitneme v nepravý čas na nepravém místě. S názorem, že by si oběti brutálního útoku z Filozofické fakulty UK nepřály posmrtné zveřejnění své identity, ale nemohu souhlasit. Nemá to logiku, vždyť právě konkrétní jména dokážou symbolizovat určitou nešťastnou událost na dlouhá léta či dokonce století.

Policejní brutalita v Rusku. Záběry ukazují tvrdé zákroky proti příznivcům Navalného

Ruská policie zadržela při pietách za Alexeje Navalného přes sto lidí, některé již propustila, informovala tamní média. „Za smrt opozičníka je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin a jde o další důkaz jeho brutality,“ prohlásil americký prezident Joe Biden. Před ruským velvyslanectvím v Praze se v pátek večer sešlo asi 200 lidí k uctění památky Navalného.

V Ostravě vzniklo pietní místo pro Lichého. Dobrou noc, princi, vzkázalo divadlo

V budově Divadla Petra Bezruče vzniklo pietní místo, kam se lidé mohou přijít rozloučit s hercem Norbertem Lichým. Termín pohřbu ještě není znám, divadlo jej řeší společně s rodinou umělce, který byl držitelem prestižních ocenění. Před kamerou dostával menší role, díky svému hereckému projevu ale nezapadl. „Odešel ostrý, ale zároveň laskavý humor našeho Bertíka. Dobrou noc, princi,“ vzkázal na Facebooku za divadlo jeho umělecký šéf Jan Holec.

Lidé v Hradci zuří: Muselo zemřít dítě, abyste si všimli, co se děje? Z nádraží mají strach

Lidé v Hradci Králové po vraždě 14letého mladíka na nádraží překypují emocemi. Primátorce Pavlíně Springerové proto na sociálních sítích připomínají, jak situace na místě vypadá. „Všude žebráci, narkomani. Obtěžující u všech vchodů,“ vzkázal jeden z uživatelů. Spolu s dalšími zdůrazňuje, že strach mají kolemjdoucí, cestující i prodavači. Někteří se ptají, zda byla nutná „brutální vražda dítěte“, aby si vedení města tristní situaci uvědomilo. Na místě tragédie se v neděli uskuteční pieta.

Zvony a zažehnutý oheň jako připomínka obětí tragické střelby. Účast na pietě je obrovská

Pietní průvod, který ve čtvrtek vyšel od pražského Karolina, sídla rektorátu Univerzity Karlovy, vytvořil lidský řetěz kolem budovy Filozofické fakulty UK na náměstí Jana Palacha, kde 21. prosince student zastřelil 14 lidí. Pietní akce se zúčastnily stovky lidí. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková společně s děkankou filozofické fakulty Evou Lehečkovou na náměstí symbolicky zapálily oheň za oběti tragické střelby. Měl by hořet celý leden. Poté se rozezněly na 14 minut pražské zvony.

Krvavé výročí Solejmáního smrti: Exploze si vyžádaly přes 100 obětí, mluví se o terorismu

Nejméně 103 obětí si ve středu vyžádaly dvě exploze nedaleko hřbitova v íránském městě Kermán, kde je pochován generál Kásem Solejmání, který zemřel při americkém atentátu v Bagdádu v lednu 2020. K výbuchům došlo během pietní akce v souvislosti s generálovou smrtí. Píše to agentura AFP s odkazem na íránská státní média. Podle zástupce guvernéra provincie Kermán Rahmána Džalálího šlo o terorismus.

Večírek ministerstva začal dříve než střelba na fakultě, hájí se Jurečka. Připustil pochybení

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) prolomil téměř po týdnu mlčení ohledně resortního vánočního večírku konaného v době tragické střelby na filozofické fakultě. Ve vyjádření pro deník Blesk uvedl, že zprávy o útoku přicházely až několik hodin po zahájení akce. Zpětně však uznal, že mohl celou situaci lépe vyhodnotit. Šéf resortu rovněž zdůraznil, že se ihned zúčastnil mimořádného jednání vlády, přičemž lidé v tu dobu již večírek opouštěli.