
Na rakvi nesmí mít vlajku! Přítel TGM byl po válce viněn z kolaborace, radši spáchal sebevraždu
Tábor je i v pátek zahalen do smutku – na místě, kde zemřel teprve devítiletý chlapec, se nadále scházejí jeho blízcí, zapalují svíčky a vzpomínají na společné chvíle. Podle reportéra CNN Prima NEWS na místě ale zaznívají připomínky, že byly zřejmě odcizeny některé z věcí, které ve čtvrtek donesla rodina a kamarádi chlapce. Pietní místo muselo být z bezpečnostních důvodů posunuto o pár metrů směrem na chodník.
Na místě tragédie v Táboře, kde došlo ve středu večer k úmrtí devítiletého chlapce, již místní vytvořili pietní místo. Od rána se u provizorního pomníčku scházejí kamarádi a známí dítěte. Mezi zapálenými svíčkami se objevila fotografie a čepice s dojemným vzkazem.
Na čtyři tisíce podporovatelů SPD se v den 80. výročí od konce druhé světové války sešlo na pražském Staroměstském náměstí. Zástupci SPD i jiných uskupení, která půjdou do podzimních voleb na jejich kandidátkách, kritizovali zvyšování výdajů na obranu a vyzývali k uzavření míru na Ukrajině čelící ruské agresi. Zdravici demonstrantům poslal i exprezident Miloš Zeman. V dopoledních hodinách na Vítkově promluvil prezident Petr Pavel, který sdělil, že „země osvobozené Sověty se dostaly pod jiné autoritáře“. Na Hradě následně jmenoval nové generály, včetně povýšení náčelníka generálního štábu Karla Řehky.
Anička je tu se mnou pořád, zavzpomínal na zesnulou dceru v rozhovoru pro redakci ShowTime na CNN Prima NEWS hudebník Felix Slováček. Uvedl, že smrt byla pro mladou zpěvačku, která po dlouhém boji podlehla zákeřné rakovině, vysvobozením. „Už ji všechno bolelo,“ popsal Slováček. Dodal také, že je mile překvapen solidaritou lidí, kteří před dům neustále nosí svíčky a květiny.
Pohřeb Aničky Slováčkové se má sice uskutečnit pouze v rodinném kruhu, lidé ale stále přicházejí na pietní místo u domu, kde v neděli zesnulá herečka a zpěvačka vyrůstala. Jeho plot je plný svíček, květin a osobních vzkazů.
Již v noci se před prodejnou v Hradci Králové, kde se ve čtvrtek odehrál brutální útok, objevilo improvizované pietní místo. Lidé tam chodí klást květiny a zapalují svíčky. Kromě toho chodník v zasažené lokalitě zdobí také další tichá vzpomínka na dvě zavražděné, a to v podobě nasprejovaného nápisu „R.I.P.“ (odpočívej v pokoji) doplněného o datum tragédie. Policie v pátek informovala, že se 16letý mladík ke svému činu doznal.
Pět desítek přeživších vězňů, političtí vůdci řady evropských zemí a stovky dalších lidí si v pondělí na jihu Polska připomněli 80. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Přímo u brány někdejšího tábora v Osvětimi–Březince zazněly vzpomínky na hrůzné osudy lidí, jejichž životy ukončila za druhé světové války nacistická vyhlazovací mašinerie. Účastníci ceremoniálu se shodli, že jde o jedno z posledních výročí, kdy mohou o tragédii holokaustu promluvit přeživší z Osvětimi.
Most se stále jen těžko vzpamatovává z tragédie, která se tam stala před více než týdnem. Požár vzal život sedmi lidem. Pět zraněných je stále v nemocnici, dva přitom zůstávají v kritickém stavu. Na místě neštěstí nadále pokračují odklízecí práce. Na sbírku ženě, která přišla během tragédie o matku a bratra, přispěli již lidé množství peněz, které pomohou vážně zraněné v návratu do života.
Rektor liberecké univerzity Miroslav Brzezina se dopustil velkého přešlapu. Památku zabitých studentů a pedagogů z loňského prosince na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) přišel uctít v reklamní kšiltovce zbrojařského koncernu Czechoslovak Group. Fotografie z víkendového pietního aktu v kampusu Technické univerzity v Liberci (TUL) vzbudila na sociálních sítích velké pobouření, nechyběly ani výzvy k rezignaci. Rektor se za kšiltovku omluvil – podle vlastních slov si vůbec neuvědomil, co má na hlavě.
Ve středu uplynulo 13 let od smrti prvního prezidenta samostatné České republiky Václava Havla. Politici, studenti i obyčejní lidé se sešli na Vinohradském hřbitově, aby uctili jeho památku. Kromě pietního aktu na hřbitově se na toto významné výročí konají další vzpomínkové akce po celé zemi.
Už 21. prosince si Česká republika připomene rok od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Jediný člověk tehdy během pár minut ukončil čtrnáct nevinných životů, 25 lidí zranil a nakonec si sám sáhl na život. Jak tento moment, který tuzemsko paralyzoval, ovlivnil prodej zbraní a podmínky, které musí splňovat jejich držitelé?
Nikdo z hasičského sboru v Kolíně si přesně před rokem nemyslel, že jejich výjezd k požáru v obci Krakovany skončí tragédií. Při nehodě cisterny, která na mokré vozovce nejspíš dostala smyk, přišel o život mladý požárník Zdeněk Hejduk. V místě nehody vznikl památník, který v pátek odhalili zástupci města společně se Zdeňkovými kolegy. Šéf kolínských hasičů Dalibor Zeman poznamenal, že Zdeňka vnímal jako druhého syna v práci.