pivo

Výpis příspěvků ke štítku „pivo“

Lidé nadávají u piva, ale protestovat nejdou, říká Kovanda. Jaké dává šance Fialovi u voleb?

Lidé podle ekonoma Lukáše Kovandy sice nadávají na Facebooku a u piva, ale když mají možnost vyjádřit svůj nesouhlas, tak nejdou. Kovanda na to upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že odboráři nedokázali během pondělní stávky zaplnit ani Malostranské náměstí, natož pak Václavské. Kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) proto stále dává velké šance na vítězství v příštích volbách do Sněmovny, které se uskuteční v roce 2025.

Vyšší DPH u piva může vést ke krachu vesnických hospod, míní experti. Odhadli, o kolik zdraží

Zvýšení DPH u piva z 10 na 21 procent, které začne platit od nového roku, se do výsledné ceny promítne zřejmě celé, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ředitel národního podniku Budějovický Budvar Petr Dvořák. S agrárním ekonomem Tomášem Maierem se shodl, že to bude znamenat problém zejména pro hospody v malých městech a na vesnicích, které kvůli tomu mohou zkrachovat. Podle Maiera by pivo mohlo průměrně zdražit zhruba o tři koruny.

Neměl jsem daleko k slzám. Čechmánkovu památku jsem uctil pivem, říká Japonec z Nagana

Když čeští hokejisté vybojovali olympijské zlato v Naganu, bylo Eisukemu Kuroiwovi čerstvých 16 let. Od té doby se začal zajímat nejen o sport, ale také o Českou republiku. Jakmile se o víkendu od svých kamarádů z Olomouce dozvěděl, že zemřel brankář Roman Čechmánek, neměl prý daleko k slzám. „Vždyť byl strašně mladý. Je to velká škoda. Druhý den jsem jeho památku uctil pivem,“ napsal 41letý stavař z Nagana reportérovi CNN Prima NEWS.

Další projev antisemitismu? Táhněte, odbyl pražský výčepní Židy, kteří žádali pivo

Běžte do hajzlu. Tuto hlášku si vyslechli čeští Židé a Izraelec od výčepního v pražské hospodě U Hrocha, když si ve středu večer chtěli objednat pivo. Zatímco odmítnutí zákazníci i další svědek incidentu naznačují, že ze strany personálu podniku šlo o jasný a vědomý projev antisemitismu, pivnice se brání s tím, že hosty poslala pryč kvůli nedostatku místa. Celý případ podrobně zdokumentovali reportéři CNN Prima NEWS. K dispozici mají záznam incidentu, který měl skončit fyzickou potyčkou. V závěru zasahovala i policie, ta se sporem nadále zabývá.

Dvojí zdražení u piva a víno bez daně? Celý národ si klepe na čelo, kritizoval politiky expert

U piva čekáme dvojí zdražení, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Luboš Kastner s tím, že cena roste nejen kvůli zvýšení daní, ale také kvůli zdražení, které pivovary oznámí na podzim. Nulová daň na tiché víno je podle něj ošklivý případ politicko-ekonomického lobbování a celý národ si kvůli tomu klepe na čelo. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve středu oznámil, že by pracovní skupina k spotřební dani na tiché víno měla přijít se závěry do konce letošního roku.

Místo hospod domácí popíjení. Pivaři kritizují vyšší DPH, mluví o nespravedlnosti

Pivo za 70 korun se podle ekonomů stane už v lednu novým standardem restaurací a hospod. Za dalším zdražením má stát zvýšení DPH z 10 na 21 procent. Podle samotných provozovatelů restauračních zařízení bude ale takové zvýšení cen, především pro vesnické hospody, likvidační. Člen Pivního sněmu Sdružení přátel piva Tomáš Maier připomněl a zkritizoval také nulovou daň na tiché víno, kterou ve spojitosti se zdražením piva označil za nespravedlivou.

Točené pivo za 70 korun? Kdo a jak zdražení zlatavého moku obhajoval

Vzhledem k plánované úpravě daně z přidané hodnoty (DPH) u točeného piva by cena oblíbeného českého alkoholického nápoje v pražských restauracích mohla přesáhnout hranici 70 korun. Politický zásah obhajují představitelé vládní pětikoalice s tím, že konsolidace veřejných financí je nezbytná. Proti je naopak opozice. Podle expertů bude zdražení piva pro podniky i zákazníky nepříjemné. Trh si však poradí, myslí si ekonomka Jana Matesová.

KVÍZ: Jak dobře znáte hospodské hlášky z českých komedií? Kultovní snímky jsou jich plné

Češi jsou národem pivařů, není divu, že ve spojení se zlatavým mokem padá nejen v kultovních filmech řada hlášek. Obecně se však zejména v letních komediích objevuje spousta výroků, které odkazují na nejrůznější nápoje i pokrmy. Jak dobře znáte ty, které zlidověly? Otestujte své znalosti v kvízu, který pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.