Plzeňští strážníci naháněli vietnamské prase. Uprchlý vepř vystrašil muže venčícího psa

Plzeňská městská policie má za sebou odchyt prasete. Strážníkům dal zásah pořádně zabrat. Mrštné prasátko před nimi kličkovalo na poli, nakonec se ale uprchlíka podařilo dopadnout a vrátit majiteli.

Hlavní Rokycanská třída na okraji Plzně. Právě v jejím okolí vystrašilo muže na procházce se psem pobíhající prase. Na nic nečekal a okamžitě zavolal na linku městské policie. Hrozilo totiž, že by zvíře mohlo vběhnout mezi auta a způsobit dopravní nehodu. „Na místě se strážníci spojili s další hlídkou. Dále zjistili, že se nejedná o divoké prase, nýbrž o prase vietnamské,“ říká mluvčí Městské policie Plzeň Veronika Kuchynková.

Právě vietnamská prasata se v posledních letech těší velké oblibě a lidé si je často pořizují jako domácí mazlíčky. Podobně jako psi si ale i tato prasátka někdy postaví hlavu a mohou utéct. Vepřík zmizel z nedalekého oploceného pozemku a strážníkům dal pořádně zabrat. Prase naháněli několik minut za pomoci odchytové tyče a sítě, zvíře před nimi kličkovalo a nechtělo se nabyté svobody jen tak vzdát.

„Nakonec to dobře dopadlo a podařilo se jej zahnat do ohrady u nemovitosti, odkud uteklo. Následně byl kontaktován majitel, aby si místo zabezpečil proti dalšímu úniku zvířete,“ uvedla Kuchynková.

K odchytu zvířat prý vyrazí specializovaná jednotka strážníků několikrát do měsíce. Většinou jde o domácí zvířata na útěku nebo o zraněnou zvěř. Při chytání vietnamského prasete se strážníci podle vlastních slov pořádně zapotili. „Zachraňují i dravce, různé exotické ptactvo nebo plazy. Pamatuji si ještě, když bylo oznámení na útěk kraba,“ sdělila Kuchynková.

Lidé se ale obracejí i na hasiče. Ti odchytávali například selátko na zahradě rodinného domu v Plasích. Museli vynaložit veškerý svůj um, aby malého divočáka chytli. Asi nejčastěji ale lidé volají kvůli domácím mazlíčkům, hlavně kočkám. Hasiči a strážníci žádají veřejnost, aby zvážila, kdy je skutečně nutné je volat. Třeba v případech, kdy kočky vylezou na střechu domu či na strom, si ve většině případů zvířata dokážou poradit sama.

Tagy: