reklama

Miniprasátko není pes. Péče o ně je náročná, kvůli váze pak mnohdy končí v útulcích

Učenlivá, mazlivá, čistotná, ale mnohdy také paličatá. Tak charakterizují své miláčky chovatelé miniprasátek, která se stala hitem posledních let. U těchto společníků si ale před koupí musí dát člověk pozor, aby nenaletěl prodejcům. Ti mnohdy slibují, že zvířata budou vážit třeba dvacet kilo, ve skutečnosti to však v jejich dospělosti je i sedmkrát více. I kvůli tomu vznikají útulky pro odložená prasátka, ve kterých končí právě ty, jejichž přibírání se vymkne kontrole.

reklama

Před rokem a půl si domů pan Jan přivezl malé roztomilé selátko. Dnes je však z Tokia 50kilový mazlíček. K pořízení zvířete inspiroval majitele herec George Clooney, který si v minulosti pořídil stejného mazlíčka.

„Paní, ke které jsem pro něj zajel, tvrdila, že bude mít kolem dvaceti kilo. Říkal jsem si, že bude o něco větší, než měl George Clooney. Realita však byla jiná. Nyní váží zhruba padesát kilo, přesto je dobrým společníkem,“ uvádí pan Jan. Gottingenská miniprasátka přitom mohou dosáhnout i mnohonásobně větší hmotnosti. Tokio si však udržuje štíhlou linii hlavní díky pohybu na zdravém vzduchu.

Na zahradě má vlastní domeček, v němž pobývá přes jaro a léto. Když teploty padnou pod bod mrazu, páníček ho přesune do předsíně, aby mu nebyla zima. Jsou však lidé, kteří si miniprasátko koupí do bytu a když začne přibírat, odloží ho do útulku. Jeden takový leží poblíž Českých Budějovic.

Péče o miniprasátko je náročná

„Jsou to osudy, které nevymyslíte. Třeba Vašík chodil u majitelů do dílny, ovšem jednou vylil nějakou drahou barvu a dostal doslova nůž na krk. Takže k nám přijel nakvap, ještě ulepený od barvy,“ vzpomíná provozovatelka útulku Štěpánka Kučerová.

Martina Katzerová z Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti připomíná, že prase není pes. „Je to velmi specifické zvíře. Soužití s ním není vůbec jednoduché a to, co chovatelé slibují – že si zájemce kupuje absolutně nenáročné zvíře – je nesmysl,“ uvádí. Podle ní je lepší prasátko vůbec nekupovat, a to i přesto, že patří mezi nejchytřejší a nejcitlivější zvířata.

Péče o ně je však pro mnohé příliš komplikovaná a nikdy není jisté, do jakých rozměrů prasátko doroste.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama