reklama

Po Česku: Na zámku v Mikulově žila nejslavnější česká Bílá paní

Reportérka CNN Prima NEWS se v rámci seriálu Po Česku vydala se štábem na jižní Moravu. První zastávku si udělala na malebném zámku v Mikulově, kde žila nejslavnější česká Bílá paní.

reklama

Návštěvnických okruhů v Mikulově a na samotném zámku je opravdu hodně. Historička tamního Regionálního muzea Kristýna Jandová upozornila na zajímavou galerii Dietrichsteinů, která vypráví příběhy šlechtického rodu působícího v Mikulově od konce 16. století do roku 1945.

Nejnovější expozice v mikulovském muzeu nese název Touha a důstojnost a přináší pohled na rod Dietrichsteinů z jiného úhlu. Zabývá se totiž převážně vášněmi a touhami jednotlivých příslušníků rodu. Návštěvníci nahlížejí do jejich soukromí prostřednictvím sbírky osobních předmětů, které zámek shromažďoval přes 400 let.

K vidění je také barokní zámecká obrazárna, zbrojnice nebo unikátní mineralogická sbírka z konce 18. století. A do světa starožitností vás vtáhne expozice sbírkových předmětů ze starověkého Egypta, Řecka a Říma.

S Mikulovem je spojena i jedna z nejoblíbenějších českých pověstí. Na mikulovském zámku totiž prožila svůj život Perchta z Rožmberka, tedy naše nejznámější Bílá paní.

Podle Jandové zasáhla koronavirová krize i toto hraniční město, které je jinak oblíbenou destinací českých i zahraničních turistů. „Sezona začala později a máme určité ztráty. Ale jsme velmi vděční, že teď v létě mikulovský zámek návštěvníci vyhledávají a chodí sem ve velmi hojném počtu. Léto je vlastně takové klasické,“ dodala historička.

Štáb CNN Prima NEWS zjišťuje, jaké akce zámek v Mikulově v nejbližších dnech chystá, bude pátrat po zajímavých vinařských cyklostezkách a vydá se také na Svatý kopeček. Mnohem více informací přinese velká reportáž v Hlavních zprávách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama