reklama

Po Česku: Na zámku v Mikulově žila nejslavnější česká Bílá paní

Reportérka CNN Prima NEWS se v rámci seriálu Po Česku vydala se štábem na jižní Moravu. První zastávku si udělala na malebném zámku v Mikulově, kde žila nejslavnější česká Bílá paní.

reklama

Návštěvnických okruhů v Mikulově a na samotném zámku je opravdu hodně. Historička tamního Regionálního muzea Kristýna Jandová upozornila na zajímavou galerii Dietrichsteinů, která vypráví příběhy šlechtického rodu působícího v Mikulově od konce 16. století do roku 1945.

K tématu

Nejnovější expozice v mikulovském muzeu nese název Touha a důstojnost a přináší pohled na rod Dietrichsteinů z jiného úhlu. Zabývá se totiž převážně vášněmi a touhami jednotlivých příslušníků rodu. Návštěvníci nahlížejí do jejich soukromí prostřednictvím sbírky osobních předmětů, které zámek shromažďoval přes 400 let.

K vidění je také barokní zámecká obrazárna, zbrojnice nebo unikátní mineralogická sbírka z konce 18. století. A do světa starožitností vás vtáhne expozice sbírkových předmětů ze starověkého Egypta, Řecka a Říma.

S Mikulovem je spojena i jedna z nejoblíbenějších českých pověstí. Na mikulovském zámku totiž prožila svůj život Perchta z Rožmberka, tedy naše nejznámější Bílá paní.

Podle Jandové zasáhla koronavirová krize i toto hraniční město, které je jinak oblíbenou destinací českých i zahraničních turistů. „Sezona začala později a máme určité ztráty. Ale jsme velmi vděční, že teď v létě mikulovský zámek návštěvníci vyhledávají a chodí sem ve velmi hojném počtu. Léto je vlastně takové klasické,“ dodala historička.

Štáb CNN Prima NEWS zjišťuje, jaké akce zámek v Mikulově v nejbližších dnech chystá, bude pátrat po zajímavých vinařských cyklostezkách a vydá se také na Svatý kopeček. Mnohem více informací přinese velká reportáž v Hlavních zprávách.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama