Po Česku: Na zámku v Mikulově žila nejslavnější česká Bílá paní

Zámek v Mikulově.

Po Česku: výlety na jižní Moravě

Reportérka CNN Prima NEWS se v rámci seriálu Po Česku vydala se štábem na jižní Moravu. První zastávku si udělala na malebném zámku v Mikulově, kde žila nejslavnější česká Bílá paní.

Návštěvnických okruhů v Mikulově a na samotném zámku je opravdu hodně. Historička tamního Regionálního muzea Kristýna Jandová upozornila na zajímavou galerii Dietrichsteinů, která vypráví příběhy šlechtického rodu působícího v Mikulově od konce 16. století do roku 1945.

Nejnovější expozice v mikulovském muzeu nese název Touha a důstojnost a přináší pohled na rod Dietrichsteinů z jiného úhlu. Zabývá se totiž převážně vášněmi a touhami jednotlivých příslušníků rodu. Návštěvníci nahlížejí do jejich soukromí prostřednictvím sbírky osobních předmětů, které zámek shromažďoval přes 400 let.

K vidění je také barokní zámecká obrazárna, zbrojnice nebo unikátní mineralogická sbírka z konce 18. století. A do světa starožitností vás vtáhne expozice sbírkových předmětů ze starověkého Egypta, Řecka a Říma.

S Mikulovem je spojena i jedna z nejoblíbenějších českých pověstí. Na mikulovském zámku totiž prožila svůj život Perchta z Rožmberka, tedy naše nejznámější Bílá paní.

Podle Jandové zasáhla koronavirová krize i toto hraniční město, které je jinak oblíbenou destinací českých i zahraničních turistů. „Sezona začala později a máme určité ztráty. Ale jsme velmi vděční, že teď v létě mikulovský zámek návštěvníci vyhledávají a chodí sem ve velmi hojném počtu. Léto je vlastně takové klasické,“ dodala historička.

Štáb CNN Prima NEWS zjišťuje, jaké akce zámek v Mikulově v nejbližších dnech chystá, bude pátrat po zajímavých vinařských cyklostezkách a vydá se také na Svatý kopeček. Mnohem více informací přinese velká reportáž v Hlavních zprávách.

Tagy: