reklama

Jak se slaví Štědrý den ve světě: Vánoce na pláži, páv místo kapra i kůň nosící dárky

Kapr na štědrovečerním stole, lití olova, půlnoční mše a dárky nosí Ježíšek. Naše vánoční zvyky pochopitelně dobře známe, ale co ty ve světě? Řada z nich je pro nás mírně řečeno překvapivá. Co si takhle dát k večeři místo kapra páva? Nebo slavit Vánoce přímo na pláži v plavkách?

reklama
  • Kdo vlastně nosí dárky?

V Česku nosí dárky samozřejmě Ježíšek. Ve světě ovšem platí, že co země, to jiný „nosič“. Velmi proslulý je americký Santa Claus. Oplácaného stařečka s bílým plnovousem v čistě červeném kabátu a slavnou čepicí zná snad celý svět. Mnohé rodiny z různých zemích jej navíc pro své děti přebírají. Ve Francii pak nosí dárky Pére Nöel, čili Otec Vánoc, v Rusku a okolních zemích pak Děda mráz, který nosí dárky až na Nový rok. Netradiční postavu ale mají někteří Italové nebo Argentinci. V některých částech Itálie totiž nosí dárky čarodějnice Befana, v Argentině pro změnu kůň Magi, kterému děti za oknem nechávají seno a vodu.

  • K večeři ryba, krocan i páv

Kapr na štědrovečerním stole je české specifikum. Ve světě se vánoční kuchyně velmi různí. Často jsou také výrazné rozdíly v různých regionech. V Německu a Itálii si na Štědrý den dají ryby, či v případě Apeninského poloostrova dokonce humry, jinde si lidé pochutnají například na kachně či krocanovi. Ten je velmi populární i například v USA či Velké Británii. V Polsku si podobně jako v Česku sice dávají kapra, ale před ním musí přijít na stůl boršč s uszkami, což jsou taštičky plněné houbami. Kuriozitou je pak jihoamerický páv, kterého servírují na štědrý večer v movitějších rodinách. V Grónsku pak servírují kiviak – tulení kůže naplněná mrtvými ptáky, konkrétně alkami.

  • Koledy po jamajsku

Nedílnou součástí Vánoc jsou koledy. Ty zní nejen v domácnostech na Štědrý den, ale běžně i na vánočních trzích a různých akcích po celém světě. Velmi netradičně si je osvojili na Jamajce. Zde to snad nemohlo dopadnout jinak, než aby místní hudebníci zakomponovali koledy do hudebního stylu, kterým je Jamajka proslulá – reggae.

  • Štědrý den v plavkách

V Austrálii a na Novém Zélandu vzhledem k časovému posunu slaví Vánoce jako úplně první. O žádných bílých svátcích zde nemůže být řeč, protože teploty zde ke konci prosince bývají spíše na koupání, než na zimní bundy a rukavice. Vánoce tak mnozí „protinožci“ slaví přímo na pláži. Dovádějí v oceánu v santovských čepicích a sněhuláky si staví maximálně z písku. Za velmi horkých teplot slaví Vánoce rovněž na americké Havaji či na Filipínách.

  • Štěstí nosí rozbitý porcelán i pavučina

My Češi dobře víme, že vánoční štěstí nám přináší kapří šupiny nalezené při štědrovečerní večeři. Ve světě mívají jiné zvyky, která lidé dodržují, aby se na ně v budoucnu usmála štěstěna. V Dánsku například lidé o silvestrovské noci chodí ke svým blízkým a za dveřmi jim rozbíjejí porcelán. Čím větší hromada střepů, tím větší štěstí v dalším roce. To na Ukrajině pro změnu věří, že pokud na vánoční ráno najdou na stromcích pavučinu, tak právě to jim přinese úspěch. Běžnou dekorací tak bývá umělý pavouk.

  • Vánoční kyblík

V Japonsku drtivá většina lidí Vánoce neslaví, protože nejsou křesťany. I tak tyto svátky úplně neignorují. Vytvořili si totiž své vlastní zvyky, které na Vánoce mají. Během svátků například navštěvují KFC, kde si tradičně dávají „vánoční kyblík“ plný smaženého masa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama