reklama

Žďár nad Sázavou láká turisty na zámeckou expozici nebo na poutní kostel

Kam v tuzemsku na výlet? Také tento pátek vám poradí cestovatelský seriál Po Česku na CNN Prima NEWS. Tentokrát zamíříme na Vysočinu, konkrétně do Žďáru nad Sázavou, kde je k vidění zámek nebo řada muzeí.

reklama

Zámek – dominanta Žďáru nad Sázavou – vznikl na místě bývalého kláštera. V komplexu je mimo jiné Muzeum nové generace, které láká turisty na netradiční prohlídky. Při vstupu do expozice návštěvníci dostanou sluchátka a společně s audioprůvodcem pak prochází celou výstavou.

„V roli průvodců jsou mnich a holčička ze současnosti, kteří se snaží návštěvníkům hravou formou ukázat dvě výstavy – o gotice a baroku,“ popsala pro CNN Prima NEWS Martina Sedláková, marketingová manažerka Muzea nové generace.

Celý areál byl na zámek přebudovaný postupně. „Klášter vyhořel a pak ho dal také zrušit Josef II., takže se z toho udělal zámek, který se později dostal do rukou hrabat Kinských, kteří ho vlastní dodnes,“ vysvětlila Sedláková.

Navzdory rekonstrukci je kostel přístupný

Také samotný zámek nese rukopis slavného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Ten je autorem i známého symbolu regionu, nedalekého poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. „Kostel byl postavený v letech 1719 až 1722. Je to tady bez velkých změn tak, jak to Jan Blažej Santini-Ajchel navrhl,“ uvedla Michaela Kokojanová, kastelánka zmíněného kostela.

Zatímco muzeum a zámek v červenci zaplavilo více turistů než loni, do kostela míří méně lidí. Podle kastelánky to ale nemusí souviset jen s koronavirem. „Rekonstruujeme celý kostel, máme to uvedené na webových stránkách. Takže lidé někdy prostě nepřijdou, protože si přečtou, že rekonstruujeme,“ sdělila Kokojanová.

Během rekonstrukce je kostel v běžném provozu. Návštěvníci si ho v plné kráse budou moci prohlédnout už letos na podzim.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama