reklama

Po Česku: Vydejte se v Českém Švýcarsku po stopách Pyšné princezny. Auto nechte doma

Pokud nemusíte, nejezděte k nám autem. O to žádají turisty správci Národního parku České Švýcarsko. Parkovací kapacity totiž v posledních dnech nestačí. Na méně známá místa v lokalitě se vydala reportérka Kamila Bejlková.

reklama

Nejdříve se reportérka CNN Prima NEWS vydala na Mariinu skálu. Ta společně s Vilemíninou stěnou a Rudolfovým kamenem nabízí výhled na celý Národní park České Švýcarsko. Na všechny tři vyhlídky se nejlépe dostanete z malé obce Jetřichovice, která sama o sobě stojí za návštěvu.

K tématu

„Je to kraj, který se rozkládá mezi pískovci a mnoho staveb je s těmi pískovcovými skalami skutečně srostlých. Ne zřídkakdy lidé pouze přistavěli část domu ke skále, ve které si třeba vyhloubili sklepy,“ popsal mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Podle správců Českého Švýcarska je nejlepší dorazit na místo autobusem. V hlavní sezóně totiž v obci pro auta téměř nestačí kapacita. „Silnice jsou tady úzké, není to tu pro každého. Lidé se bojí jezdit a proplétají se mezi cyklisty a pěšími,“ přiblížil Salov.

Dál se dá z Jetřichovic vyrazit na procházku do Pavlínina údolí, anebo na opačnou stranu, kde uprostřed lesů narazíte na dnes již zchátralý Dolský mlýn postavený v 16. století.

Jedna ze stezek, která k mlýnu vede, je letos nově zrekonstruovaná. V roce 2015 ji totiž zničil požár. Oheň tehdy podle mluvčího zřejmě i přes zákaz kouření, který platí v národním parku, zavinili kuřáci. Shořelo tři čtvrtě hektaru lesa.

Samotný Dolský mlýn fungoval až do druhé světové války. „To už se tady ovšem nemlelo, naposledy v roce 1931, od té doby už slouží jen jako krčma,“ vysvětlila historička Natálie Belisová.

V dnešní době mlýn vyhledávají hlavně filmaři, jako kulisa posloužil v řadě pohádek. Zřejmě nejvíc se lidem do paměti zapsal v Pyšné princezně. A kdo by se chtěl vydat po stopách této pohádky i dál, může od Dolského mlýna pokračovat do vesnice Vysoká Lípa. Tam začíná stezka Česká silnice, na níž pak objeví další kulisu – Uhlířovu chaloupku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama