reklama

Po Česku: Vydejte se v Českém Švýcarsku po stopách Pyšné princezny. Auto nechte doma

Pokud nemusíte, nejezděte k nám autem. O to žádají turisty správci Národního parku České Švýcarsko. Parkovací kapacity totiž v posledních dnech nestačí. Na méně známá místa v lokalitě se vydala reportérka Kamila Bejlková.

reklama

Nejdříve se reportérka CNN Prima NEWS vydala na Mariinu skálu. Ta společně s Vilemíninou stěnou a Rudolfovým kamenem nabízí výhled na celý Národní park České Švýcarsko. Na všechny tři vyhlídky se nejlépe dostanete z malé obce Jetřichovice, která sama o sobě stojí za návštěvu.

K tématu

„Je to kraj, který se rozkládá mezi pískovci a mnoho staveb je s těmi pískovcovými skalami skutečně srostlých. Ne zřídkakdy lidé pouze přistavěli část domu ke skále, ve které si třeba vyhloubili sklepy,“ popsal mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Podle správců Českého Švýcarska je nejlepší dorazit na místo autobusem. V hlavní sezóně totiž v obci pro auta téměř nestačí kapacita. „Silnice jsou tady úzké, není to tu pro každého. Lidé se bojí jezdit a proplétají se mezi cyklisty a pěšími,“ přiblížil Salov.

Dál se dá z Jetřichovic vyrazit na procházku do Pavlínina údolí, anebo na opačnou stranu, kde uprostřed lesů narazíte na dnes již zchátralý Dolský mlýn postavený v 16. století.

Jedna ze stezek, která k mlýnu vede, je letos nově zrekonstruovaná. V roce 2015 ji totiž zničil požár. Oheň tehdy podle mluvčího zřejmě i přes zákaz kouření, který platí v národním parku, zavinili kuřáci. Shořelo tři čtvrtě hektaru lesa.

Samotný Dolský mlýn fungoval až do druhé světové války. „To už se tady ovšem nemlelo, naposledy v roce 1931, od té doby už slouží jen jako krčma,“ vysvětlila historička Natálie Belisová.

V dnešní době mlýn vyhledávají hlavně filmaři, jako kulisa posloužil v řadě pohádek. Zřejmě nejvíc se lidem do paměti zapsal v Pyšné princezně. A kdo by se chtěl vydat po stopách této pohádky i dál, může od Dolského mlýna pokračovat do vesnice Vysoká Lípa. Tam začíná stezka Česká silnice, na níž pak objeví další kulisu – Uhlířovu chaloupku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama