CNN Prima News České Švýcarsko

České Švýcarsko

Výpis příspěvků ke štítku „České Švýcarsko“

Evakuovaní lidé z Hřenska se vrátí domů, řekla Hubáčková. Omezení vstupu do parku prodlouží

11. srpna 2022 11:52

Evakuovaní obyvatelé z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky se budou postupně od soboty vracet domů, řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Informovala také, že dojde k prodloužení omezení vstupu do Národního parku České Švýcarsko. Trvat má do 31. srpna. Přes noc bude park zcela uzavřen.

Váš houbařský průkaz, prosím. Zpřísní požáry v Českém Švýcarsku pravidla pro pohyb v lese?

7. srpna 2022 15:47

Málokde na světě se člověk může pohybovat po lese tak volně jako právě v Česku. V souvislosti s rozsáhlými požáry u Hřenska by mohlo dojít k zpřísnění. Tamní katastrofu podle všeho zavinil lidský faktor. Nehrozí tedy, že si v časech klimatických změn budeme muset při výletech zvyknout na větší restrikce, které doporučují někteří lesničtí experti? Smířil by se národ houbařů s tím, pokud by přibylo přírodních zákoutí, kam se zkrátka nesmí? Nezavedou se kvůli omezení počtu lidí v lese houbařské průkazy podobné těm rybářským?

Plochu požáru jsme zmenšili o polovinu, radují se hasiči. Zasahují v oblasti Bouřňáku

3. srpna 2022 08:15

Hasiči v Národním parku České Švýcarsko pokračují ve zmenšování plochy požářiště. Doposud se podařilo hořící prostor srazit na zhruba 450 hektarů, tedy asi půlku původního rozsahu. Na místě zasahuje stále přes tisíc hasičů z celé republiky. Nasazena je nadále i letecká technika. Zásah zpomalují vysoké teploty. V horku se hasiči mimo jiné musejí častěji střídat, hrozí i vznik nových ohnisk. Návrat evakuovaných obyvatel z Mezné, Mezní Louky a Hřenska se zatím nekoná.

Okamura se chlubil finančním darem pro hasiče. Naprosto nemorální, vrátil spolek peníze

31. července 2022 11:42

Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD hasiče ve Hřensku, chlubil se na začátku týdne šéf SPD Tomio Okamura na sociálních sítích. Hnutí totiž poslalo „na pomoc hasičům s požárem ve Hřensku“ dar v hodnotě 50 tisíc korun. Na konci týdne se však ukázalo, že Spolek přátel Jetřichovic, kterému SPD padesátitisícový příspěvek zaslala, peníze vrátil. Hnutí podle něj totiž nesplnilo dohodu a i přes svůj slib zmíněný dar veřejně propagovalo.

Česko zalijí vydatné deště. Hřensku se ale vyhnou, v místě naopak hrozí další požáry

30. července 2022 12:19

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil pro některá místa na severu a východě Česka výstrahu před vydatným deštěm. Upozornění je platné do neděle. Vlna lijáků se ale naneštěstí vyhne oblasti Hřenska, kde nadále hoří oblast Národního parku České Švýcarsko. Meteorologové v regionu naopak varují před vznikem požárů.

Hasiči místy přešli do požárního útoku. Stále ale hoří 1000 hektarů lesa

30. července 2022 07:05

Hasičům v Českém Švýcarsku se na některých místech podařilo přejít do požárního útoku. Zmenšit celkovou plochu požáru se však nepodařilo. Nadále zůstává o rozloze asi dva krát pět kilometrů. Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice. V Hřensku a okolí zasahuje asi 750 hasičů z celé České republiky. Na noc se vystřídají, během noci budou udržovat současné pozice.

OBRAZEM: Spásná voda pro Hřensko. Ikonická letadla ji nabírala přímo z hladiny Milady

Téma: Očima reportéra
28. července 2022 22:06

Jezero Milada vzniklo v 90. letech minulého století v rámci rekultivace krajiny po těžbě hnědého uhlí v severozápadních Čechách. Vodní plocha dnes slouží převážně k rekreaci a je vyhledávaným cílem obyvatel z blízkého okolí, zejména Ústí nad Labem, Teplic a přilehlých obcí. Kdo by se však nadál, že Milada sehraje roli jednoho z klíčových faktorů při boji s požárem v národním parku České Švýcarsko. A že poslouží jako „pítko“ pro ocelové ptáky italských hasičů.

Topolánek si rýpnul do známé influencerky. Kritici ho grilují na sociálních sítích

28. července 2022 16:02

Na sociálních sítích se rozhořel spor mezi expremiérem Mirkem Topolánkem a někdejší youtuberkou Teri Hodanovou (dříve známou jako Teri Blitzen). Politik si do influencerky rýpnul kvůli příspěvku o obrovském požáru v národním parku České Švýcarsko, se kterým hasiči bojují už pátý den. Topolánkův komentář sklidil vesměs negativní reakce.