Po Karlových Varech pobíhají divočáci. Lesníci je chtějí chytat do pastí

Rozryté parky a nečekaně blízká setkání se zahnutými zuby. To teď zažívají obyvatelé mnohých měst v souvislosti s divočáky. Ti se přes zimu stahují za potravou z lesů právě do obydlených lokalit. Obce se s nimi proto snaží všemožně vypořádat. Například v Karlových Varech nezabraly ani naháňky, na řadu proto přišly pasti.

„Divočák přijde, šlápne na prkýnko, protože se jde nažrat, a past se spustí,“ popisuje ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Stanislav Dvořák odchytovou klec. Tu mohou místní i turisté zahlédnout v blízkosti zahrádkářské kolonie, kde divočáci páchají největší škody.

Odchytová klec na divočáky je zhruba dva metry dlouhá, metr třicet vysoká, vyrobená z kari sítí a z kovových profilů. Taková srnka by se do ní chytit neměla. A pokud by se ji rozhodl prozkoumat například zvědavý pes, je klec pod neustálým dohledem kamery. Podle odhadů by v ní měsíčně mohlo skončit až deset divočáků.

Jejich odchytu přitom předcházely i další pokusy, jak jejich stavy v karlovarských lesích snížit. V listopadu například myslivci divoká prasata naháněli. Neúspěšně, na lidi už jsou zvyklá. „Divočáci si z nás dělali více méně srandu, takže jsme je nebyli schopni vyhnat na střelce a odlovit,“ doplnil Dvořák.

O nebojácnosti kňourů a bachyň dobře vědí i zahrádkáři. Záhony jim divočáci plundrují zejména na jaře a na podzim. „Aktivní obranou je zabezpečit kari sítěmi obvodové oplocení zahrádek,“ poradil předseda Českého zahrádkářského svazu Karlovy Vary Jan März. A když – třeba jako nyní v zimě – není na zahrádkách co sežrat hledají divočáci potravu přímo ve městech. Lidí se přitom nebojí.

„Ráno chodím s pejskem a už jsem je dvakrát zahlídl, takže jsme je raději obešli, ale bojím se,“ uvedl jeden z obyvatel. Podle myslivců ale stačí divočáky neprovokovat a neštvat proti nim venčené psy. Ze setkání překvapených lidí s divokými prasaty nebo jejich zahlédnutí ve městě následně vznikají i zajímavá videa.

A ještě jeden čerstvý ranní pozdrav ze Sládkovky! Našlapujte opatrně, Maruna snídá.

Posted by Klíše Střížovický vrch I Klíšeberg on Saturday, January 22, 2022

Pokud sami máte podobné video nebo se obec, ve které žijete, snaží s divočáky vypořádat nějakým svérázným způsobem, nenechávejte si to pro sebe a napište nám na email zpravy@iprima.cz.

Tagy: