Kanci na Zlínsku roznáší smrtelnou nemoc. Ohrožuje i domácí zvířata, dva psi uhynuli

Záhadná nemoc

Dva lovečtí psi uhynuli na Zlínsku kvůli nákaze, kterou roznáší divoká prasata. Takzvaná Aujeszkyho choroba naštěstí není přenosná na člověka, nicméně pro psy, kočky a hospodářská zvířata, jako jsou krávy, ovce nebo kozy, je smrtelná. Chovatelé na východě Moravy by proto měli být obezřetní.

První případ Aujeszkyho choroby zaznamenali veterináři v polovině prosince v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Nakaženého jezevčíka musel veterinář nakonec utratit. Na začátku ledna se pak choroba objevila i ve Zádveřicích na Zlínsku. Myslivecký jagdteriér se pravděpodobně nakazil při kontaktu s divočáky. I jeho život musel ukončit veterinář.

„Byl u veterináře, kde dostal sedativa nebo kapačku a uhynul. Byl to parťák, pes, na kterého se člověk mohl spolehnout,“ popsal situaci bratr majitele nakaženého zvířete Luděk Tureček. Obce, na jejichž katastru se choroba objevila, už vydaly pro majitele psů i chovatele hospodářských zvířat varování. Podle posledního průzkumu se s tímto virovým onemocněním setkala více než pětina divokých prasat v Česku.

„Aujeszkyho chorobu bereme jako vážnou hrozbu. O onemocnění černé zvěře v průběhu lovu nevíme, a proto lovečtí psi, pokud jsou v kontaktu s černou zvěří, se snadno nakazí,“ dodal Vladimír Hutěčka z Okresního mysliveckého spolku Zlín. Základní rada pro pejskaře chodící do lesa je proto jasná. Zabránit tomu, aby váš čtyřnohý kamarád volně pobíhal v místech hojného výskytu divočáků. A rozhodně by neměl konzumovat jejich syrové maso.

„Ráno jsem o tom četl. Moje matka má psa a určitě si bude dávat pozor,“ uvedl jeden z obyvatel Zádveřic. Jedna z místních žen uvedla, že pro jistotu psa nepouští na volno. „Tato nákaza pro člověka není nebezpečná, to je důležité, ale jinak je nakažlivá pro téměř všechny savce. Příliš dlouho však tato nákaza v Česku není,“ dodal mluvčí Státní veterinární služby Petr Vorlíček. Zatím poslední výskyt Aujeszkyho choroby u hospodářských zvířat je z roku 2004, kdy se rozšířila v malochovu prasat na Benešovsku.

Tagy: