Počet nakažených koronavirem v Česku dál prudce roste. V sobotu přibylo 260 případů

V sobotu v ČR přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci COVID-19 způsobené koronavirem byl v sobotu téměř o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Už páteční nárůst o 168 nakažených překonal denní přírůstky případů COVID-19 za více než dva měsíce. Hlavní hygienička Jarmila Rážová řekla v sobotu Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že páteční vysoký denní nárůst může souviset s intenzivním testováním v lokálních ohniscích.

V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Další lokální ohniska jsou ještě v dalším dole ČSM-Jih nebo v podniku na výrobu automobilových součástek Magna Exteriors (Bohemia) na Liberecku.

Prymula: V ohniscích nákazy hrozí zpřísnění opatření

Epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula v sobotu pro CNN Prima NEWS připustil, že v některých ohniscích nákazy zřejmě začnou platit zvláštní opatření. „Ten Moravskoslezský kraj nám skutečně starosti dělá, takže tam se připravuje komplex různých opatření, která budou skutečně lokálního charakteru,“ uvedl Prymula s tím, že by tam měla být zachována například povinnost nosit roušky.

Podle Prymuly by se také v nejpostiženějších oblastech měla řešit pravidla pro návštěvy v nemocnicích a jiných zařízeních se seniory a také dodržování dvoumetrové vzdálenosti mezi lidmi.

Zpřísňování pravidel na česko-polských hranicích zatím podle Prymuly nehrozí. „Bude zřejmě lokální opatření ve vztahu k polským pendlerům, kteří pracují v severomoravských dolech, dominantně v Karviné, protože tady dochází k interakci s tou lokalitou Slezska, kde sice v tuto chvíli dochází k poklesu, ale řada těch horníků byla nakažena na obou stranách. To může mít nějaký limitující dopad.“ Turistů by se tato opatření dotknout neměla, dodal Prymula.

Tagy: