Počet nelegálních migrantů na jihu Moravy opět rychle stoupá. Hrozí další vlna?

Dodávku plnou nelegálních migrantů zajistila cizinecká policie v pátek na hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku. Další uprchlíky pochytala v sobotu večer. Počty běženců podle policie v posledních dnech opět výrazně stoupají. O další migrační vlně se ale zatím mluvit nedá.

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji od začátku roku zajistila desítky cizinců, kteří na české území vstoupili nelegálně. Jejich počty jsou ale nyní výrazně nižší oproti loňskému podzimu, kdy vrcholila uprchlická vlna. Nelegální migraci totiž pozastavila zima. S oteplením to ale začíná vypadat, že se situace z minulého roku může opakovat.

„Od začátku roku průměrně zajistíme 30 migrantů měsíčně. Co se týče dubna, jsme už na čísle 38. Tento měsíc naznačuje, že počty opět pomalu rostou,“ uvedl mluvčí policie Jihomoravského kraje Pavel Šváb pro CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Překvapivý konec školní besedy o drogách. Policejní pes vyčmuchal u žákyně marihuanu

Zatím na hranicích probíhají jen namátkové kontroly. V pátek policisté zastavili dodávku, v jejímž nákladním prostoru se schovávalo deset Arménců a Afghánců včetně tří dětí. V sobotu k nim přibyli další dva uprchlíci. „Syřané se nám vyskytují, ale už se setkáváme častěji s Afghánci, Turky, případně Armény,“ doplnil Šváb.

Převaděčům hrozí pětileté vězení

Stopy po nelegálních běžencích objevili při úklidu obce nedávno i obyvatelé Tvrdonic na Břeclavsku. „Opět jsme našli nějaké oblečení ve větrolamu, takže se pravděpodobně začínají zase objevovat. Možná bude problém v tom, že se začíná oteplovat,“ uvedl starosta města Zdeněk Tesařík (Společně pro Tvrdonice).

Cizinecká policie zatím zvládá ilegální migranty odbavovat na služebnách, záchytné centrum v Břeclavi proto zůstává stále zavřené.

Spíš než množství uprchlíků ale policii trápí aktivita převaděčů – těch zadrželi jen na jihu Moravy letos už 18. Všem hrozí pětileté vězení.

Tagy: