Podivná nostalgie. Tuctová škodovka se v dražbě prodala za nesmyslnou cenu

Lokální patriotismus často vede k absurdnímu zvýšení cen jinde téměř bezcenných věcí – třeba jako v případě automobilových veteránů značky Škoda. Dříve proklínané modely s motorem vzadu se na veteránském trhu nabízejí za částky, nad kterými zůstává rozum stát. Cena, za kterou byla vydražena zelená stovka ze 70. let na víkendové aukci v Lysé nad Labem, bude ale už sotva kdy překonána.

Ve své době nebyla řada Škoda 100/110 ničím jiným než velkým faceliftem oblíbeného „embéčka“ a v letech 1969–1977 jí bylo vyrobeno přes milion kusů. Morálně i technicky zastaralý model nedosahoval kvality soudobých západoevropských výrobků a vykazoval značnou provozní nespolehlivost. Nejde tedy ani o unikátní, ani o jakkoliv jinak zajímavý automobil. Přesto se jeden zachovalý kus na veteránské burze a aukci Retrogaráž podařilo prodat za těžko uvěřitelných 1 850 000 Kč.

Lidovky za majlant

Růst cen „zadomotorových“ škodovek, které se ještě poměrně nedávno válely v kopřivách u plotů venkovských autobazarů a za jednotky tisíců je nikdo nechtěl, v poslední době přímo zběsile akcelerovaly. Že potřebujete vyšší statisíce na pěkné „erko“ nebo Rapid je už poměrně známá věc, ale částky nad 200 000 Kč je už potřeba vysázet i za zachovalé Š 100 a nad 100 000 Kč se běžně prodávají stodvacítky.

Ač se to příčí veškeré logice, zelená stovka měla v aukci předpoklady k dosažení vysokých příhozů. Jedná se o zachovalý exportní kus v původním stavu s kompletní dokumentací a hlavně nájezdem pouhých 1605 kilometrů! Když se k tomu připojí silná nostalgie českých řidičů společně se soutěžením na aukcích, je o zábavu a zajímavá čísla postaráno.

Výsledek aukce ale předčil všechna očekávání. Auto s vyvolávací cenou 350 000 Kč se totiž nakonec podařilo prodat za zmiňovaných 1 850 000 Kč. Přihazování se zúčastnili tři vážní zájemci. Jeden z nich si však před škodovkou vydražil hezký Fiat 850 Sport Coupé (za 290 000 Kč) a  z další řeže o škodovku odstoupil, a tak se rozhodlo mezi dvěma dalšími milovníky nostalgie, jejichž furiantství téměř neznalo mezí.

Tagy:
aukce dražba automobilový veterán retro nostalgie Lysá nad Labem retrogaráž Škoda 100 ŠKODA AUTO a.s.