CNN Prima News automobilový veterán

automobilový veterán

Výpis příspěvků ke štítku „automobilový veterán“

Není Tour jako Tour. Automobilová verze závodu Francií je starší než „Stará dáma“

Na Tour de France Automobile nepotkáte Pogačara, Vinegaarda ani jiné hvězdy cyklistického nebe, veteránský automobilový závod křižující Francii je ale neméně fascinující –⁠ třeba i díky účasti někdejších hvězd formule 1. Vypravili jsme se na něj stylově za volantem tmavomodré Alpine A110, novodobé reinkarnace stejnojmenné legendy světových soutěží.

Čechům chybělo v 70. letech kombi. Škodovka s italským designem se nakonec výroby nedočkala

Těžko si dnes představit, že český národ chalupářů a kutilů se kdysi musel dlouhá léta obejít bez praktického automobilu domácí výroby. Byl přitom na dosah. Velkorysé kombi z Mladé Boleslavi se do výroby nedostalo zejména z politických důvodů, chyběly ale samozřejmě také peníze. Škodovky z prototypové řady 720 z přelomu 60. a 70. let dodnes nedají automobilovým badatelům spát.

V garáži po dědovi může být zlaté vejce. Ceny starých škodovek s motorem vzadu rostou

Ještě nedávno prakticky bezcenná auta vyráběná Škodou za socialismu se dostávají do hledáčku sběratelů veteránů. Ceny zcela tuctových modelů, jako je Škoda 120 L, se šponují do nevídaných výšin, vzácná výbavová provedení nebo dokonce kupé Rapid či 110 R jsou ještě násobně dražší. Specifikem tohoto cenového boomu je jeho lokálnost omezená na bývalé Československo a příležitostně země někdejšího východního bloku, kde se tyto škodovky jako nové prodávaly.

Z českého cenového trháku devadesátek se stala blamáž. Auto za 99 000 Kčs nikdo nechtěl

Indický vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí. Promyšlená marketingová kampaň československé motoristy navnadila na nové vozidlo, které mělo být o desítky tisíc levnější než konkurenční modely. Až do poslední chvíle ale nikdo nevěděl, o jaký vůz ve skutečnosti půjde. Premiéra potom stála za to.