reklama

Kauza „ricin“ ukazuje na krajní neprofesionalitu Rusů, míní bývalý náměstek Drulák

Pokud je pravdivá finální verze, kterou nám předkládá Bezpečnostní informační služba, tak to vypadá, že se tu ruští zástupci chovali s krajní neprofesionalitou, a je to především špatná vizitka Ruska. Tak komentoval Petr Drulák, přední odborník na mezinárodní vztahy a bývalý náměstek ministra zahraničí, završení „kauzy ricin“ v pořadu Silný hlas Markéty Fialové v televizi CNN Prima NEWS.

reklama

„Kauza ricin“ se objevila v dubnu letošního roku poté, co týdeník Respekt přinesl s odvoláním na informace z Bezpečnostní informační služby (BIS) informaci o tom, že měl do Prahy přicestovat letadlem z Moskvy „agent“ s jedem ricinem, který měl použít proti pražským komunálním politikům, primátorovi Zdeňku Hřibovi a starostovi městské části Praha 6 Ondřeji Kolářovi, kteří stáli za přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze na náměstí Borise Němcova (podle bývalého ruského opozičního politika, pozn. red.), respektive za odstraněním sochy maršála Koněva.

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ uvedl český premiér Andrej Babiš pátého června, když zdůvodňoval vyhoštění šéfa Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andreje Končakova a jeho zástupce Igora Rybakova.

K tématu

Za správné považuje vyhoštění dvou ruských „diplomatů“ bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a současný popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček. „Pokud jsme zjistili, že dva diplomaté ruské ambasády se zachovali naprosto nečestně, porušili nejen obvyklá pravidla, ale i konvence uznávané mezi státy, tak nebylo jiné řešení, než je vypovědět,“ pravil jasně Špaček.

Největší problémem v kauze ricin bylo to, že jsme „to“ vyžvanili.

„Největší problémem v kauze ricin bylo to, že jsme to vyžvanili,“ přiznal otevřeně ve studiu CNN Prima NEWS Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec Česka v Izraeli. Myslí si, že kdyby k vyzrazení informací médiím nedošlo, mohla se celá nepříjemnost urovnat daleko elegantněji. „Možná by byl jeden, nebo oba pánové vyhoštěni z Prahy, a naši lidé by byli vyhoštěni z Ruska, ale v zásadě by se to stalo standardně, bez takové mediální omáčky,“ poznamenal Pojar.

K tématu

Moderátorka Markéta Fialová citovala Hynka Kmoníčka, českého velvyslance v USA, který v roce 2018 v návaznosti na kauzu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a tehdejšího vyhoštění dvou Rusů z Česka řekl: „Musíme být opatrní, co do počtu vyhoštěných. Jinak by nám po ruském odvetném kroku mohl zůstat v Moskvě už jen velvyslanec, který může zavřít a zhasnout.“ Což doplnil Tomáš Pojar slovy: „Rusko má v Česku daleko víc diplomatů, než my v Rusku. Ve chvíli, kdy vyhostíme dva Rusy, tak vyhošťujete dva ze 150 nebo ze 100 lidí. Když oni vyhostí dva Čechy, tak jsou to dva ze třicítky.“

Otevřeně komentoval jarní události mezi Prahou a Moskvou politolog Jan Kubáček: „Kauza ricin byla ukázkou politizace a toho, jak se ‚zvládla‘ naprosto neprofesionálně. Jak ze strany ruských politiků, tak ze strany českých politiků.“

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama