reklama

Kauza „ricin“ ukazuje na krajní neprofesionalitu Rusů, míní bývalý náměstek Drulák

Pokud je pravdivá finální verze, kterou nám předkládá Bezpečnostní informační služba, tak to vypadá, že se tu ruští zástupci chovali s krajní neprofesionalitou, a je to především špatná vizitka Ruska. Tak komentoval Petr Drulák, přední odborník na mezinárodní vztahy a bývalý náměstek ministra zahraničí, završení „kauzy ricin“ v pořadu Silný hlas Markéty Fialové v televizi CNN Prima NEWS.

reklama

„Kauza ricin“ se objevila v dubnu letošního roku poté, co týdeník Respekt přinesl s odvoláním na informace z Bezpečnostní informační služby (BIS) informaci o tom, že měl do Prahy přicestovat letadlem z Moskvy „agent“ s jedem ricinem, který měl použít proti pražským komunálním politikům, primátorovi Zdeňku Hřibovi a starostovi městské části Praha 6 Ondřeji Kolářovi, kteří stáli za přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze na náměstí Borise Němcova (podle bývalého ruského opozičního politika, pozn. red.), respektive za odstraněním sochy maršála Koněva.

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ uvedl český premiér Andrej Babiš pátého června, když zdůvodňoval vyhoštění šéfa Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andreje Končakova a jeho zástupce Igora Rybakova.

Za správné považuje vyhoštění dvou ruských „diplomatů“ bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a současný popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček. „Pokud jsme zjistili, že dva diplomaté ruské ambasády se zachovali naprosto nečestně, porušili nejen obvyklá pravidla, ale i konvence uznávané mezi státy, tak nebylo jiné řešení, než je vypovědět,“ pravil jasně Špaček.

Největší problémem v kauze ricin bylo to, že jsme „to“ vyžvanili.

„Největší problémem v kauze ricin bylo to, že jsme to vyžvanili,“ přiznal otevřeně ve studiu CNN Prima NEWS Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec Česka v Izraeli. Myslí si, že kdyby k vyzrazení informací médiím nedošlo, mohla se celá nepříjemnost urovnat daleko elegantněji. „Možná by byl jeden, nebo oba pánové vyhoštěni z Prahy, a naši lidé by byli vyhoštěni z Ruska, ale v zásadě by se to stalo standardně, bez takové mediální omáčky,“ poznamenal Pojar.

Moderátorka Markéta Fialová citovala Hynka Kmoníčka, českého velvyslance v USA, který v roce 2018 v návaznosti na kauzu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a tehdejšího vyhoštění dvou Rusů z Česka řekl: „Musíme být opatrní, co do počtu vyhoštěných. Jinak by nám po ruském odvetném kroku mohl zůstat v Moskvě už jen velvyslanec, který může zavřít a zhasnout.“ Což doplnil Tomáš Pojar slovy: „Rusko má v Česku daleko víc diplomatů, než my v Rusku. Ve chvíli, kdy vyhostíme dva Rusy, tak vyhošťujete dva ze 150 nebo ze 100 lidí. Když oni vyhostí dva Čechy, tak jsou to dva ze třicítky.“

Otevřeně komentoval jarní události mezi Prahou a Moskvou politolog Jan Kubáček: „Kauza ricin byla ukázkou politizace a toho, jak se ‚zvládla‘ naprosto neprofesionálně. Jak ze strany ruských politiků, tak ze strany českých politiků.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama