reklama

Kauza „ricin“ ukazuje na krajní neprofesionalitu Rusů, míní bývalý náměstek Drulák

Pokud je pravdivá finální verze, kterou nám předkládá Bezpečnostní informační služba, tak to vypadá, že se tu ruští zástupci chovali s krajní neprofesionalitou, a je to především špatná vizitka Ruska. Tak komentoval Petr Drulák, přední odborník na mezinárodní vztahy a bývalý náměstek ministra zahraničí, završení „kauzy ricin“ v pořadu Silný hlas Markéty Fialové v televizi CNN Prima NEWS.

reklama

„Kauza ricin“ se objevila v dubnu letošního roku poté, co týdeník Respekt přinesl s odvoláním na informace z Bezpečnostní informační služby (BIS) informaci o tom, že měl do Prahy přicestovat letadlem z Moskvy „agent“ s jedem ricinem, který měl použít proti pražským komunálním politikům, primátorovi Zdeňku Hřibovi a starostovi městské části Praha 6 Ondřeji Kolářovi, kteří stáli za přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze na náměstí Borise Němcova (podle bývalého ruského opozičního politika, pozn. red.), respektive za odstraněním sochy maršála Koněva.

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ uvedl český premiér Andrej Babiš pátého června, když zdůvodňoval vyhoštění šéfa Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andreje Končakova a jeho zástupce Igora Rybakova.

K tématu

Za správné považuje vyhoštění dvou ruských „diplomatů“ bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a současný popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček. „Pokud jsme zjistili, že dva diplomaté ruské ambasády se zachovali naprosto nečestně, porušili nejen obvyklá pravidla, ale i konvence uznávané mezi státy, tak nebylo jiné řešení, než je vypovědět,“ pravil jasně Špaček.

Největší problémem v kauze ricin bylo to, že jsme „to“ vyžvanili.

„Největší problémem v kauze ricin bylo to, že jsme to vyžvanili,“ přiznal otevřeně ve studiu CNN Prima NEWS Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec Česka v Izraeli. Myslí si, že kdyby k vyzrazení informací médiím nedošlo, mohla se celá nepříjemnost urovnat daleko elegantněji. „Možná by byl jeden, nebo oba pánové vyhoštěni z Prahy, a naši lidé by byli vyhoštěni z Ruska, ale v zásadě by se to stalo standardně, bez takové mediální omáčky,“ poznamenal Pojar.

K tématu

Moderátorka Markéta Fialová citovala Hynka Kmoníčka, českého velvyslance v USA, který v roce 2018 v návaznosti na kauzu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a tehdejšího vyhoštění dvou Rusů z Česka řekl: „Musíme být opatrní, co do počtu vyhoštěných. Jinak by nám po ruském odvetném kroku mohl zůstat v Moskvě už jen velvyslanec, který může zavřít a zhasnout.“ Což doplnil Tomáš Pojar slovy: „Rusko má v Česku daleko víc diplomatů, než my v Rusku. Ve chvíli, kdy vyhostíme dva Rusy, tak vyhošťujete dva ze 150 nebo ze 100 lidí. Když oni vyhostí dva Čechy, tak jsou to dva ze třicítky.“

Otevřeně komentoval jarní události mezi Prahou a Moskvou politolog Jan Kubáček: „Kauza ricin byla ukázkou politizace a toho, jak se ‚zvládla‘ naprosto neprofesionálně. Jak ze strany ruských politiků, tak ze strany českých politiků.“

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama