reklama

Poklad za 10 milionů korun? Téměř 40 let starý Peugeot 205 jde do dražby

Malý Peugeot 205 ze začátku 80. let není právě autem, za které by sběratelé chtěli utrácet miliony. Pokud ovšem nejde o silniční verzi závodního speciálu, která patřila samotnému šéfovi továrního týmu francouzské automobilky.

reklama

Legendární rallye závody Group B byly v 80. letech velmi populární a drsnou show, při které přicházeli o život jezdci i diváci. Pravidla FIA pro automobilky byla jednoduchá – pokud chcete do závodů nasadit svůj speciál, musíte spolu s ním vyrobit 200 dalších kusů pro silniční provoz. Díky tomu vznikla řada zajímavých sportovních vozů včetně Peugeotu 205 Turbo 16.

Auto se představilo v roce 1984 na autosalonu v Ženevě. A i když možná na první pohled vypadalo jen jako vylepšená verze obyčejného městského auta, kterých byla tehdejší Evropa plná, neměla s ním tolik společného. Dostala upravené šasi, karoserii i interiér. Místo předních roztáčel její motor všechna čtyři kola.

Pod kapotou se také skrývalo opravdové závodní náčiní. Benzinový čtyřválec měl litý ocelový blok, šestnáctiventilovou technologii a masivní turbodmychadlo. Výsledkem byl výkon rovných 200 koní. Celkem vzniklo 219 kusů určených do silničního provozu, tedy o něco víc, než vyžadovala dobová pravidla FIA.

Auto pro VIP

Všechny modely určené pro zákazníky měly šedý lak Winchester Gray. Kromě nich ale vznikly čtyři vozy, které automobilka nechala obléct do závodních barev a věnovala je svým důležitým zaměstnancům. Po jednom kusu dostali ředitel závodního týmu Jean Todt, tehdejší šéf automobilky Jean Boillot, francouzský závodník Didier Pironi a šéf technického oddělení Peugeot Sport André de Cortanze.

Vůz, který nyní míří do dražby, měl podle aukčního domu patřit právě Jeanu Todtovi. Auto od té doby dostalo pár vylepšení. Sedí na pneumatikách Michelin TRX. Motor a převodovka jsou původní, i když na nich také bylo potřeba pracovat. Jednotka dostala zvýšení výkonu až na 230 koní, nové rozvody a palivové čerpadlo. Počítadlo ukazuje jen 9 900 ujetých kilometrů.

Peugeot 205 Turbo 16 v závodních barvách půjde do prodeje 21. března v rámci aukce Aguttes on Wheels ve Francii. Podle odhadu by měl najít nového majitele za 300 až 400 tisíc eur, tedy až za 10,4 milionu korun. Pokud se odhady aukčního domu naplní, půjde o nejdražší Peugeot 205 historie. Může totiž překonat v přepočtu 10 milionů korun, za které se loni ve Velké Británii prodal přímo závodní speciál 205 Turbo 16.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Skočil spoluvězni koleny na hlavu. Když vyšel na svobodu, putoval vzápětí do vazby

Policisté a soudy v Královéhradeckém kraji se potýkají s agresivním recidivistou. Pětatřicetiletý muž byl odsouzen už dvanáctkrát a ve vězení strávil celkově 15 let. Naposledy byl propuštěn v úterý, ale hned ho zadrželi policisté a ve středu skončil u soudu. Ten ho poslal do vazby, aby nemohl utéct. Kvůli pokusu o vraždu spoluvězně, kterému skočil koleny na hlavu, může recidivista strávit za mřížemi dalších 18 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama