Policejní šéf: Zákroky na Babišových akcích prověří GIBS. Má reakce ale byla možná ostřejší

Policejní prezident Martin Vondrášek vystoupil v pátek před novináře, aby osvětlil svůj postoj k problematickým krokům policie, která během mítinku Andreje Babiše (ANO) v Borovanech zaklekla krk nezletilého chlapce. Vondrášek nechce ohledně zákroků činit předčasné soudy, celá situace se totiž podle něj stala trochu jinak, než jak uváděla média. Zároveň však zkritizoval policistu, který měl na sobě čepici hnutí ANO.

Policejní prezident v úvodu řekl, jaký by měl platit princip práce policie na podobných shromážděních. „Velice si vážím demokratického zřízení a respektuji Ústavu a zákony, k čemuž vedu i podřízené. K tomu patří také právo se pokojně shromažďovat a vyjadřovat své názory. Právo shromažďovací je pro činnost policie velmi problematické. Policie má sehrávat subsidiární úlohu a reagovat na základě průběhu situace. Policii musí být principiálně úplně jedno, kdo je svolavatel a jaké názory prezentuje. Musí vždy vyžadovat naprosto nestranné jednání,l“ sdělil na tiskové konferenci.

Zároveň uvedl, že jeho prvotní čtvrteční reakce byla možná příliš tvrdá. „Z výstupů jsem nebyl šťastný, protože vizitka policie nevypadá nezávisle a zkrátka dobře. Sešel jsem se s krajským ředitelem jihočeské policie. Měl jsem možnost zhlédnout nějaká videa z Borovan. Veškerý spisový materiál jsem zaslal na GIBS. Mé včerejší vyjádření bylo možná trochu ostřejší, ale když vidím policistu, který má čepici politického subjektu a zaklekává na krku nějakou osobu, tak jsem z toho nešťastný,“ sdělil Vondrášek.

Policie podle záběrů možná zasahovala správně. „Viděl jsem video, že muž, proti kterému zakročovali, utíkal z místa činu s reproduktorem. Pokud by policie nekonala, přihlížela by přestupku. Hlídka, která zakročovala, několikrát zopakovala svou příslušnost policii, a když nebyla uposlechnuta, tak zakročila. Každé shromáždění je jiné a naše účast je vždy velmi problematická. Budu chtít odpověď na otázku, jaké měla policie instrukce,“ pokračoval policejní prezident. „Chtěl bych, aby byl do budoucna preferován výkon služby uniformovaných policistů a antikonfliktních týmů,“ dodal.

„V tuto chvíli nechci omlouvat jednání kolegů v jižních Čechách, ale nechci dělat ukvapené soudy. GIBS v krátkém čase zjistí, zda a kdo dělal něco neuváženě,“ doplnil.

Tagy:
policie Andrej Babiš GIBS ANO 2011 Martin Vondrášek Borovany

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.