Mynáře navrhla kvůli podezřelé dotaci obžalovat policie. Na řadě je státní zástupce

Na Pražském hradě jednali 23. února 2023 kancléři Poslanecké sněmovny Martin Plíšek, kancléřka nového prezidenta Jana Vohralíková a kancléř Vratislav Mynář (na snímku) o podobě inaugurace.

Mynář je podezřelý z dotačního podvodu

Policie navrhla obžalovat bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. O podání obžaloby rozhodne státní zástupce. Ve středu to potvrdil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. O návrhu na obžalobu informovala Česká televize. Dotaci 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni v dubnu vrátila.

„Nevím o tom nic. Těžko se vám k tomu mohu vyjádřit,“ reagoval na informaci o návrhu na obžalobu pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Mynář.

ČTĚTE TAKÉ: Zeman se musí Šarapatkovi omluvit za výrok o neschopnosti. Nejvyšší soud dovolání zamítl

Mynář je od roku 2021 obviněný z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie, vinu popírá. Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU. Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

Ministerstvo školství podle serveru Seznam Zprávy v roce 2008 schválilo 13 milionů korun určených na ubytovny pro sportovce ze Spolku Chřibák, ve kterém byl Mynář hospodářem. Projekt následně převzala firma Clever Management a se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu. Smlouva ale podle webu byla v rozporu s podmínkami dotace – spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Podpora tak podle policie byla vyplacena neoprávněně.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fiala o svátcích připomněl tradice, Schillerová s pomlázkou varovala muže. Co vzkázali další?

Tagy: