reklama

Policista zasahující při krádeži nespáchal střelbou trestný čin

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování případu, kdy policista ve svém volnu postřelil pachatele, který měl krást v obchodě s elektronikou. Detektivové zjistili, že policista svou soukromou zbraň použil v rámci nutné obrany a nedopustil se žádného trestného činu.

reklama

Střelbou policisty v civilu se zabývali detektivové generální inspekce od loňského října. Vyšetřování ukončili až v těchto dnech. „Na základě zjištěných skutečností jsme došli k závěru, že tento policista svou legálně drženou zbraň použil oprávněně, proto jsme záležitost odložili,“ uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová.

K incidentu došlo loni 26. října v ulici Do Čertous. „Detailním prověřováním jsme zjistili, že dva muži vstoupili do prodejny, kde si vytipovali a následně na smluvený signál vytrhli z bezpečnostního kabelu tablet a mobilní telefon. Tímto jednáním spustili alarm a dali se na útěk,“ připomněla Nguyenová.

Inspekce prověřovala střelbu policisty v Horních Počernicích

Od loňského října se detektivové GIBS zabývali případem střelby, kdy policista v civilu svou vlastní zbraní postřelil zloděje, kterého pronásledoval. Policista tehdy v době svého volna totiž nakupoval v prodejně s elektronikou. Byl svědkem krádeže, kdy si dvojice zlodějů vytipovala zboží a na smluvený signál pak vytrhla zabezpečený tablet a mobilní telefon. Policista se jednoho z nich pokusil při útěku zadržet. U vchodu pachatel upadl, jenže proti policistovi vytáhl teleskopický obušek, rychle se postavil a utíkal dál.

Policista pachatele pronásledoval a po marných výzvách svou legálně drženou zbraní provedl dvakrát varovný výstřel. Pachatel nicméně nereagoval, dále utíkal a policista proti němu následně použil zbraň. Zasáhl ho do břicha. Ihned mu ale přivolal pomoc a vše oznámil. Problém však byl, že kamery nezachytily incident celý. Střelba a to, co se dělo po ní, už na záznamu vidět není. Detektivové tak nevěděli, co se v tu chvíli přesně odehrálo.

Teď je však v případu jasněji. Když policista zloděje doběhl, měl na něj vytáhnout znovu obušek. Proto se bránil. Jinými slovy — zbraň použil v rámci nutné obrany. Zasáhnout přitom musel. Policista má povinnost provést úkon i v době mimo službu je-li bezprostředně ohrožen život, zdraví a nebo jako v tomto případě majetek,“ uvedl mluvčí policie ČR Jan Rybanský.

I z toho důvodu byl policista po celou dobu vyšetřování GIBS ve službě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama