Policista zasahující při krádeži nespáchal střelbou trestný čin

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování případu, kdy policista ve svém volnu postřelil pachatele, který měl krást v obchodě s elektronikou. Detektivové zjistili, že policista svou soukromou zbraň použil v rámci nutné obrany a nedopustil se žádného trestného činu.

Střelbou policisty v civilu se zabývali detektivové generální inspekce od loňského října. Vyšetřování ukončili až v těchto dnech. „Na základě zjištěných skutečností jsme došli k závěru, že tento policista svou legálně drženou zbraň použil oprávněně, proto jsme záležitost odložili,“ uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová.

K incidentu došlo loni 26. října v ulici Do Čertous. „Detailním prověřováním jsme zjistili, že dva muži vstoupili do prodejny, kde si vytipovali a následně na smluvený signál vytrhli z bezpečnostního kabelu tablet a mobilní telefon. Tímto jednáním spustili alarm a dali se na útěk,“ připomněla Nguyenová.

Inspekce prověřovala střelbu policisty v Horních Počernicích

Od loňského října se detektivové GIBS zabývali případem střelby, kdy policista v civilu svou vlastní zbraní postřelil zloděje, kterého pronásledoval. Policista tehdy v době svého volna totiž nakupoval v prodejně s elektronikou. Byl svědkem krádeže, kdy si dvojice zlodějů vytipovala zboží a na smluvený signál pak vytrhla zabezpečený tablet a mobilní telefon. Policista se jednoho z nich pokusil při útěku zadržet. U vchodu pachatel upadl, jenže proti policistovi vytáhl teleskopický obušek, rychle se postavil a utíkal dál.

Policista pachatele pronásledoval a po marných výzvách svou legálně drženou zbraní provedl dvakrát varovný výstřel. Pachatel nicméně nereagoval, dále utíkal a policista proti němu následně použil zbraň. Zasáhl ho do břicha. Ihned mu ale přivolal pomoc a vše oznámil. Problém však byl, že kamery nezachytily incident celý. Střelba a to, co se dělo po ní, už na záznamu vidět není. Detektivové tak nevěděli, co se v tu chvíli přesně odehrálo.

Teď je však v případu jasněji. Když policista zloděje doběhl, měl na něj vytáhnout znovu obušek. Proto se bránil. Jinými slovy — zbraň použil v rámci nutné obrany. Zasáhnout přitom musel. Policista má povinnost provést úkon i v době mimo službu je-li bezprostředně ohrožen život, zdraví a nebo jako v tomto případě majetek,“ uvedl mluvčí policie ČR Jan Rybanský.

I z toho důvodu byl policista po celou dobu vyšetřování GIBS ve službě.

Tagy: