reklama

Policista zasahující při krádeži nespáchal střelbou trestný čin

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování případu, kdy policista ve svém volnu postřelil pachatele, který měl krást v obchodě s elektronikou. Detektivové zjistili, že policista svou soukromou zbraň použil v rámci nutné obrany a nedopustil se žádného trestného činu.

reklama

Střelbou policisty v civilu se zabývali detektivové generální inspekce od loňského října. Vyšetřování ukončili až v těchto dnech. „Na základě zjištěných skutečností jsme došli k závěru, že tento policista svou legálně drženou zbraň použil oprávněně, proto jsme záležitost odložili,“ uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová.

K incidentu došlo loni 26. října v ulici Do Čertous. „Detailním prověřováním jsme zjistili, že dva muži vstoupili do prodejny, kde si vytipovali a následně na smluvený signál vytrhli z bezpečnostního kabelu tablet a mobilní telefon. Tímto jednáním spustili alarm a dali se na útěk,“ připomněla Nguyenová.

Inspekce prověřovala střelbu policisty v Horních Počernicích

Od loňského října se detektivové GIBS zabývali případem střelby, kdy policista v civilu svou vlastní zbraní postřelil zloděje, kterého pronásledoval. Policista tehdy v době svého volna totiž nakupoval v prodejně s elektronikou. Byl svědkem krádeže, kdy si dvojice zlodějů vytipovala zboží a na smluvený signál pak vytrhla zabezpečený tablet a mobilní telefon. Policista se jednoho z nich pokusil při útěku zadržet. U vchodu pachatel upadl, jenže proti policistovi vytáhl teleskopický obušek, rychle se postavil a utíkal dál.

Policista pachatele pronásledoval a po marných výzvách svou legálně drženou zbraní provedl dvakrát varovný výstřel. Pachatel nicméně nereagoval, dále utíkal a policista proti němu následně použil zbraň. Zasáhl ho do břicha. Ihned mu ale přivolal pomoc a vše oznámil. Problém však byl, že kamery nezachytily incident celý. Střelba a to, co se dělo po ní, už na záznamu vidět není. Detektivové tak nevěděli, co se v tu chvíli přesně odehrálo.

Teď je však v případu jasněji. Když policista zloděje doběhl, měl na něj vytáhnout znovu obušek. Proto se bránil. Jinými slovy — zbraň použil v rámci nutné obrany. Zasáhnout přitom musel. Policista má povinnost provést úkon i v době mimo službu je-li bezprostředně ohrožen život, zdraví a nebo jako v tomto případě majetek,“ uvedl mluvčí policie ČR Jan Rybanský.

I z toho důvodu byl policista po celou dobu vyšetřování GIBS ve službě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama