reklama

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

reklama

Policisté oficiálně potvrdili, že víkendový výbuch v bytovém domě v Litovli nevyšetřují jako výbuch plynu, ale neznámé látky. Už v neděli ráno místo neštěstí prohledali psi vycvičení na vyhledávání výbušnin a drog. Sousedé totiž spekulují o tom, že v domě mohla vybuchnout varna pervitinu. Při explozi byl vážně zraněn sedmatřicetiletý muž. Škodu zatím vyšetřovatel nevyčíslil. Spoluobyvatelka bytu, která byla v době výbuchu na schodech a vyvázla bez zranění, ale cokoliv jiného než výbuch plynu odmítá.

Nejde o ojedinělý případ

Ostrava-Hrabůvka v únoru letošního roku. Obyvatele domu museli zachraňovat hasiči. „Čtyři osoby zachránili, z toho jednu paní pomocí výškové techniky automobilové plošiny,“ sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Sedmatřicetiletý muž, který byl u varny, utrpěl velmi vážné zranění. Policisté pak obvinili ještě jeho komplice, který ihned putoval do vazby. Někteří lidé se ale kvůli požáru dostali do těžké situace a město na ně vyhlásilo veřejnou sbírku.

K dalšímu případu došlo také v únoru, tentokrát ale v pražském Karlíně. Hasiči poznali, že něco nehraje hned, jak přijeli na místo. „Muž se snažil zabránit vstupu do bytu. Jeho odpor musel být překonán,“ vysvětlil kriminalista.

A jaký měl muž ke svému jednání důvod? Vařil pervitin. Devětatřicetiletý cizinec skončil ve vazbě poté, co ho ošetřili v nemocnici.

Podobnou událost řešili i v loňském červenci v Havířově. „Viděla jsem, že hoří, a sousedku naproti, jak volá hasiče. Slyšela, že něco bouchlo,“ sdělila svědkyně. Sousedé pak tvrdili, že viděli dvojici mužů, kteří z domu utekli. A taky měli dobrý důvod –⁠ i za tenhle požár údajně mohla špatná manipulace s chemikáliemi při výrobě pervitinu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky
Kultura

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama