Politický bojkot zimní olympiády v Pekingu. Do Číny nepoletí ani japonský premiér

Japonský premiér Fumio Kišida v parlamentu řekl, že momentálně nemá v plánu navštívit zimní olympijské hry v Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters. Diplomatický bojkot her kvůli porušování lidských práv v Číně už oznámilo několik zemí, včetně Spojených států.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach ovšem tento týden řekl, že většina z 90 zemí účastnících se her v Pekingu se pro jejich diplomatický bojkot nerozhodla.

Sportovci budou v Pekingu soutěžit od 4. do 20. února. Čína diplomatický bojkot ze strany USA, Británie, Kanady a Austrálie označila za „politickou pózu“. Japonsko je blízkým spojencem Washingtonu a dává najevo, že si dělá starosti kvůli rostoucímu ohrožení ze strany Číny. Na druhou stranu je ale na svém sousedovi ekonomicky závislé, Čína je pro japonské firmy klíčovým výrobním centrem a odběratelem japonských aut i dalších výrobků.

Ochránci lidských práv dlouhodobě kritizují Mezinárodní olympijský výbor za to, že Číně pořadatelství blížící se olympiády udělil, i když se stav lidských práv v této zemi od letních olympijských her v Pekingu v roce 2008 nijak nezlepšil.

Tagy: