
Skype skončil. Populární služba fungovala přes 20 let, z trhu ji vytlačily chytré telefony
Nespokojenost v řadách Občanské demokratické strany (ODS) narůstá. Politikům vadí koaliční součinnost, ztráta ideové jasnosti a proměna dříve zastávaných hodnot. V Olomouci se kvůli tomu v sobotu uskutečnila ideová konference, která však podle politologa Jana Kubáčka představuje spíše začátek vnitrostranického pnutí než hrozbu pro Petra Fialu či jeho kabinet. Uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS.
Velikonoce strávili domácí politici různě. Zatímco prezident Petr Pavel popřál Čechům z kokpitu letounu Skyfox, expremiér Andrej Babiš (ANO) šel tradičnější cestou a vyfotil se s pomlázkou a plyšovým zajícem. Jeho kolega Karel Havlíček se pro změnu pochlubil, že chystá nádivku. Šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) poslala zdravici z Vysokých Tater a premiér Petr Fiala (ODS) mluvil o levné naftě. Přání k velikonočním svátkům ale neopomněl.
Na případ šikany v Hodoníně zareagovalo také ministerstvo školství. Podle šéfa resortu Mikuláše Beka (STAN) je na místě aktivovat systém prevence. Situace se šikanou na školách i jinde se podle něj v posledních měsících zhoršila. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zase přemýšlí o kampani.
Do sněmovních voleb už mají strany a hnutí o některých krajských lídrech jasno. Premiér Petr Fiala (ODS) se už v minulosti nechal slyšet, že chce být jedničkou za Spolu v rodném Jihomoravském kraji. Andrej Babiš (ANO) sází na Moravskoslezský kraj. Překvapením je předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Sice kandidovat na prvním místě nechtěl, ale proslýchá se, že bude lídrem v Praze.
Každý z politiků prožívá Vánoce jinak a redakce CNN Prima NEWS zjišťovala, jak je někteří stráví. Například na štědrovečerní večeři se těší úplně všichni, kapří polévku si dá jen někdo. Kdo půjde na půlnoční?
Slavnostního ceremoniálu v katedrále Notre-Dame se zúčastnilo více než 60 světových státníků. Česká hlava státu však mezi nimi chyběla. Prezident Petr Pavel pozvání dostal, ale události se nezúčastnil. Po pracovní cestě do Austrálie a na Nový Zéland jel podpořit Českou filharmonii do newyorské Carnegie Hall. Podle senátora Pavla Fischera je to škoda. Jediným českým zástupcem tak byl kardinál Dominik Duka, který ovšem nereprezentuje stát, ale katolickou církev.
V Paříži byla v sobotu večer slavnostně otevřena opravená katedrála Notre-Dame, kterou před více než pěti lety poničil požár. Na akci dorazila řada světových lídrů, včetně nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dveře katedrály se otevřely poté, co na ně pařížský arcibiskup Laurent Ulrich symbolicky třikrát udeřil berlou.
Přestože koncertuje po celém Česku, brzy 72letá zpěvačka Petra Janů je už několik roků ve starobním důchodu. Jak je s výší své penze spokojená a co říká na penzijní reformu, kterou připravila vláda Petra Fialy?
Vzhledem k tomu, jak se zvyšují mzdy lidem, je růst mezd politiků nemravný, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Pavel Šaradín. Podobně to vidí i jiný politolog Lukáš Valeš, který tuto změnu označil za skandální. Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký však poukázal na jiné viníky ožehavé diskuze. „Žábou na prameni jsou soudci,“ prohlásil.
Vláda definitivně rozhodla. Platy politiků, soudců a státních zástupců se od příštího roku zvednou, a to skoro o sedm procent. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) původně žádal navýšení dvakrát větší, tedy o 14 procent. Opozice mluví o zmrazení platů na dobu pěti let. Na kolik si v příštím roce politici přijdou?
Debaty o platech politiků jsou v České republice tradičně plné populismu, závisti a naprosto zcestného uvažování. Poslanci, senátoři, ministři, premiér či prezident by měli pobírat vysoké platy. Pokud to tak nebude, jak potom přesvědčíme zástupce inteligence, úspěšné podnikatele či kreativní byznysmeny, aby do veřejných funkcí kandidovali? Neustálé vytváření obrazu líného a zlodějského politika nijak k rozkvětu naší republiky nepomůže.
Zvyšování platů u politiků zatím není žádným rozhodnutím vlády. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS to řekl předseda kabinetu Petr Fiala (ODS). Zmínil, že podle něj je nemorální rozhodovat o vlastním platu. Fiala mimo jiné zkritizoval dřívější i současné zákonodárce, včetně sebe, že v minulosti populisticky hlasovali pro zmražení platů ústavních činitelů.