Portlík: Primátor musí vědět, co dělá jeho náměstek. A co Svoboda? vmetl mu Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ustál hlasování o svém odvolání. Důvodem návrhu byla údajná spojitost s kauzou Dozimetr. Podle zastupitele Tomáše Portlíka (ODS) má za to primátor nést zodpovědnost. Hřib ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněl, že za primátora Bohuslava Svobody (ODS) byl také obviněn a odsouzen jeho náměstek.

Opozice žádala odvolání pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Důvodem návrhu bylo podle zastupitele Patrika Nachera (ANO) to, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr. Pro primátorovo odvolání však hlasovalo jen 17 ze 65 zastupitelů a Hřib tak dál zůstává v čele Prahy. „Snaha zatáhnout Piráty do té kauzy mi přijde trapná,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Hřib a dodal, že bude proveden hloubkový audit magistrátu a jeho IT zakázek.

„Podívali jsme se do hlídače státu a zjistili jsme, že pan Dovhomilja a Jančovič, kteří jsou v trestních rovinách spisu, dodávají do města systém, proto jsme se dohodli, že uděláme audit. Hlava nese zodpovědnost, nemůže říkat, že na magistrátu to není a ono se ukazuje, že to tam je,“ vysvětlil pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS).

Zdeněk Hřib ale připomněl, že za vlády ODS byl obviněn a odsouzen Karel Březina, náměstek primátora Bohuslava Svobody. „Primátor Svoboda tehdy řekl, že nechce jeho rezignaci. Já jsem vyzval náměstka Hlubučka, aby rezignoval, a tu rezignaci jsem z něj dostal,“ zdůraznil Hřib.

Zastupitel Prahy Ondřej Prokop (ANO) Hřiba nařkl, že se vyhýbá odpovědnosti. „Kdyby rezignoval a vyvodil politickou odpovědnost, tak je kauza u konce. Rezignovali lidé jako Gazdík, Doležal a další, kteří měli podstatně méně másla na hlavě než pan primátor. On bude radši obviňovat ODS a ANO, že v minulosti měli nějaký problém,“ sdělil Prokop.

Podle Portlíka je případ náměstka Zdeňka Hřiba a náměstka Bohuslava Svobody nesrovnatelný. „Je podstatný rozdíl mezi tím, když Karel Březina pobíral dva platy, a tudíž šlo o podvod, a mezi tím, když panu primátorovi (Hřibovi) odvedou prvního náměstka v poutech,“ upozornil Portlík.

Prokop dodal, že Hřib místo, aby se postavil k celé záležitosti postavil čelem, vymýšlí zástupné důvody. „V momentě, kdy jeden z jeho náměstků jede v trestné činnosti a druhý donáší na policii, nemá na to řídit toto město,“ sdělil Prokop. Hřib odvětil, že ho náměstek Adam Scheinherr neinformoval o tom, že podává trestní oznámení. „Možná nevíte, co dělají nějací úředníci, to je běžné, ale musíte vědět, co dělá vaše pravá ruka, vaši náměstci,“ ohradil se Prokop.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery
Počasí

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:02

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za miliardu dolarů

19:59

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

19:28

Putin jednal telefonicky s arménským premérem o situaci v Náhorním Karabachu

19:06

TASS: Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

Hrůzný zážitek z dovolené. Chlapce napadli žraloci, roztrhali mu nohy. Nechci do nebe, křičel

Scéna jako z Čelistí, tak popsal hororové zážitky z dovolené otec osmiletého Finleyho Downera. Během výletu na Bahamy chlapce napadli žraloci a potrhali mu obě nohy. Finleyho nakonec vytáhla z vody jeho o rok starší sestra. Chlapec musel podstoupil tříhodinovou operaci v hlavním městě Nassau, nyní je dočasně upoután na vozík. Rodina už se vrátila do Spojeného království. O případu informoval britský deník The Sun.

Domácí zpravodajství

Na Teplicku vzplál les. Zasahovalo 13 jednotek hasičů, požár zlikvidovaly

Aktualizováno

Okolo tří hektarů lesa hořelo v pondělí v blízkosti Krupky na Teplicku. Na místo odpoledne přijelo 13 požárních jednotek a kvůli jejich počtu byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Do hasebních prací se zapojil také vrtulník, který provedl dva shozy vody a vrátil se k požáru v Českém Švýcarsku. Mluvčí hasičů Lukáš Marvan večer řekl, že hasiči požár již zlikvidovali.