Poškození Nord Streamu: Bojím se o bezpečnost Baltského moře, řekl dánský ministr obrany

Evropská unie vyzvala členské státy, aby zvýšily ochranu své energetické infrastruktury. Brusel tak reagoval na možnou sabotáž, která by mohla stát za poničením plynovodů Nord Stream 1 a 2. Norská policie posílila ostrahu zařízení pro těžbu plynu a ropy v Severním moři.

Dánský ministr obrany Morten Bodskov se kvůli obavám z dalších možných sabotáží na energetickou infrastrukturu v Baltském moři sešel s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Po jednání uvedl, že je důvod k obavám z vývoje bezpečnostní situace v regionu.

„Rusko má významnou vojenskou přítomnost v Baltském moři a my očekáváme, že bude pokračovat ve chřestění zbraněmi,“ uvedl šéf dánského resortu obrany  po jednání se Stoltenbergem.

Vyšetřování začne až za dva týdny

Podle Bodskova potrvá nejméně týden nebo dva, než se moře v okolí úniků plynu potrubí Nord Stream 1 a 2 uklidní. Teprve potom prý bude možné začít vyšetřovat, co se skutečně stalo, nebo také možnosti, jak poškozené plynovody opravit.

„Na místě jsou zkušené týmy, které umí s nehodami tohoto typu pracovat. Je tam také náhradní potrubí a experti, kteří jej umí instalovat na souši i v moři,“ uvedl pro agenturu Reuters Jens Schumann, šéf německé společnosti Gasunie Deutschland, která provozuje potrubní systémy pro přepravu energetických komodit.

Norsko i Dánsko posilují ostrahu zařízení

Evropská unie zároveň podle agentury Reuters vyzvala jednotlivé členské státy, aby posílily ochranu své energetické infrastruktury a dalších zařízení. „Jakékoli záměrné narušení evropské energetické infrastruktury je naprosto nepřijatelné a setká se s rozhodnou a jednotnou reakcí,“ uvedl Josep Borrell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Norská policie ve středu sdělila, že posílí ostrahu svých zařízení pro těžbu zemního plynu a ropy v Severním moři. Dánské úřady potvrdily, že zvýší bdělost při ochraně energetické infrastruktury země.

Tagy:
NATO Evropská unie Jens Stoltenberg plyn Dánsko plynovod Josep Borrell sabotáž Nord Stream