Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

Robert Plaga ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli koronakrizi v nemocnicích a sociálních službách.

Podle Plagy je maturitní zkouška nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání.

Naopak Andrej Babiš v neděli důležitost „zkoušky z dospělosti“ už poněkolikáté zlehčoval. Sám by nechal studenty, aby si vybrali mezi absolvováním maturitní zkoušky a takzvaným udělením úřední maturity, tedy známek podle průměru za celé studium. „Zaměstnával jsem 35 tisíc lidí a nikdy jsem se na maturitu neptal,“ řekl předseda vlády, který prý dostává od studentů v této souvislosti mnoho kladných mailů.

Souhlasí s ním i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ta argumentuje špatným psychickým stavem studentů. Na svém instagramovém profilu vytvořila anketu, ze které usoudila, že má většina maturantů stejný názor. Opozice oba vládní činitele kritizovala za to, že dávají více na elektronickou poštu a instagramové ankety než na názory ministra školství a dalších odborníků.

„Mnoho odborníků a zástupců z oblasti školství říká a věří, že se maturita může uskutečnit na velmi kvalitní úrovni i za současných podmínek. Je potřeba, aby se debata vrátila ze Strakovy akademie na ministerstvo školství a řídila se odbornými názory. Nikoliv maily a anketami na Instagramu,“ řekl druhý host pořadu 360°, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Jurečka: Garantem odbornosti má být ministr školství

Podle něj je potřeba se podívat na různé typy škol a zamyslet se, za jakých podmínek by na nich mohli studenti odmaturovat. „Vláda velmi špatně plánuje. Garantem odbornosti tu má být ministr školství. Vážím si, že Robert Plaga umí premiérovi oponovat, a to jako jeden z mála ministrů,“ dodal Jurečka.

Poslanec Patrik Nacher (za ANO) však podotknul, že kdyby se Babiš ke školství nevyjadřoval vůbec, byl by kritizován úplně stejně. Přesto naznačil, že zrušení maturitních zkoušek jeho plnou podporu nemá. Na ministerstvu školství mu vadí, že problém s maturitami neřeší dostatečně dopředu. „Opozice často mluví víc o kompenzacích pro podnikatele. Vzdělání se ale vykompenzovat penězi nedá. Pojďme se bavit o formách letních škol,“ navrhnul.

S nápadem, že by letos maturanti mohli dostat známky podle průměru za celé své studium, a získat takzvanou úřední maturitu, přišel Babiš už minulý týden. Sám také uznal, že se s Plagou ohledně letošních maturit dlouhodobě neshodne.

Podle Plagy by v případě realizace Babišova plánu muselo dojít ke změně zákona. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda by v případě neshody s premiérem rezignoval na post ministra školství, Plaga odpověděl: „Za školství je odpovědný ministr školství.“ S tímto názorem souhlasí také vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj budou sociálně demokratičtí ministři ve vládě postupovat podle doporučení šéfa resortu školství.

Tagy: