CNN Prima News Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna

Výpis příspěvků ke štítku „Poslanecká sněmovna“

Poslanci kývli na snížení plateb za státní pojištěnce. Předcházely tomu dlouhé obstrukce

20. července 2022 12:02

Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané se po lednovém zvýšení zřejmě od srpna opět sníží. Stát by tak měl za celý letošek odvést do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Předpokládá to upravená vládní novela, kterou ve středu i přes nesouhlas opozice schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Poslanci kývli na pomoc s drahými energiemi. Horní hranici příspěvku zvýšili na 30 tisíc

14. července 2022 17:21

Snížit účty za elektřinu a plyn má domácnostem pomoct úsporný tarif, jehož základní obrysy ve čtvrtek schválila Sněmovna. Oproti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda pravděpodobně na přelomu července a srpna.

Síkela představil pomoc s energiemi: Dosáhnou na ni všechny domácnosti. Zmínil dvě výjimky

14. července 2022 10:29

Na energetický úsporný tarif by mohla vláda vyčlenit až 30,6 miliardy korun. Půjde o fixní částku, nikoliv o procentuální pomoc. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Na podporu by podle něj měly dosáhnout všechny domácnosti. Nejsou do toho však zahrnuty víkendové tarify či tarify na elektromobily.

Vypláchněte si ústa dezinfekcí a rozpusťte klub hnutí ANO, tepala Babiše Pekarová

7. července 2022 15:55

Vypláchněte si ústa dezinfekcí a rozpusťte klub hnutí ANO, pokud chcete měřit všem stejným metrem. Těmito slovy se ve čtvrtek ve Sněmovně pustila šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) do předsedy ANO a expremiéra Andreje Babiše, když se poslanci sešli na mimořádné schůzi s názvem „organizovaný zločin hnutí STAN“ kvůli pražské korupční kauze Dozimetr.

Poslanci reagovali na výtky EU: Kývli na změnu zákona o evidenci skutečných majitelů

7. července 2022 15:48

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci zřejmě změní. Rozšíří se také působnost zákona například na církve a náboženské společnosti, na politické strany a hnutí, na oborové a zaměstnavatelské organizace, honební společenstva a společenství vlastníků jednotek, která dosud mají výjimku. Úpravy přinese vládní novela, kterou schválila Sněmovna zrychleně v prvním čtení hlasy 145 ze 153 přítomných poslanců. Předlohu, jež reaguje na výtky Evropské komise, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci

30. června 2022 05:49

Návrat do středověku, temnoty a krok zpátky. Tak někteří čeští poslanci reagovali na rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který v pátek zrušil právo na interrupce. Každý stát USA nyní může v této otázce postupovat, jak chce. Dotázaní zákonodárci se v anketě CNN Prima NEWS shodli, že něco podobného v Česku nedopustí a legislativu se měnit nechystají. Někteří si ale uvědomují, že jde o nelehkou a etickou otázku.

Schváleno. Ukrajinští uprchlíci dosáhnou na přístřeší a dávky i po konci nouzového stavu

14. června 2022 21:50

Ministerstva a další úřady budou i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Předpokládá to vládní novela tzv. lex Ukrajina, který v úterý schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Jednorázové příspěvky 5000 korun na dítě dostaly ve Sněmovně zelenou. ANO a SPD neuspěly

14. června 2022 21:15

Rodiny s loňskými ročními příjmy do milionu korun hrubého zřejmě budou dostávat od srpna jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě do 18 let věku. Předpokládá to vládní návrh zákona, který v úterý schválila Poslanecká sněmovna beze změn zrychleně ve stavu legislativní nouze. Vyplácení příspěvků by mělo začít v srpnu. Návrh musí dále schválit horní komora a prezident.

Konec obstrukcí? Měnit řád Sněmovny nechceme, radši s námi mluvte, vzkázala opozice vládě

6. června 2022 05:54

Měnit jednací řád Sněmovny nechceme, „obrousit hroty“ mezi koalicí a opozicí může jen komunikace. Těmito slovy reagovali opoziční poslanci na to, že v dolní komoře vznikla skupina, která se má snažit zabránit dlouhým nočním obstrukcím. Prioritou skupiny má být podle jejího šéfa a místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) změna jednacího řádu. Chce, aby na tom s ním opozice spolupracovala.

Pět tisíc pro rodiny je směšných. Budeme bojovat za změnu, řekl Babiš a navrhl řešení

2. června 2022 14:04

S vládním příspěvkem pět tisíc korun pro domácnosti s dětmi má hnutí ANO zásadní problém. Rodiny by ho podle předsedy Andreje Babiše měly dostávat každý měsíc do konce roku a vztahovat by se měl i na studující do 26 let. Poslanec ANO Aleš Juchelka doplnil, že zákonodárci hnutí budou hlasovat pro pomoc rodinám, nesouhlasí ale s rychlým projednáním návrhu Sněmovnou, aby mohli uplatnit svoje pozměňovací návrhy.