reklama

Opozice

Nejnovější příspěvky k tématu

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

28. listopadu 2021 06:03
Aktualizováno

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Zastavená EET už se nerozjede, slibuje nová vláda. NKÚ i Ústavní soud proto vyčkávají

25. listopadu 2021 08:29

S pokračováním elektronické evidence tržeb nepočítá kromě vznikající nové vlády, podnikatelů a živnostníků ani Ústavní soud. Na ten se loni v lednu obrátila bývalá opozice, která nyní vytváří příští kabinet. A to kvůli nesouhlasu s rozšířením EET ve třetí a čtvrté vlně na advokáty, řemeslníky a další profese. Soud nyní vzkázal, že dává bývalé opozici čas na změnu zákona.

Sledujte ŽIVĚ: ANO je ukřivděné. Vondráček nebyl ani napočtvrté zvolen do vedení Sněmovny

23. listopadu 2021 13:44

Poslanci stále nemají kompletní vedení Sněmovny. Na poslední neobsazený post místopředsedy kandidovali Radek Vondráček z ANO a Tomio Okamura z SPD, stejně jako na ustavující schůzi ale nezískali ve hlasováních podporu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se v následné řeči rozčílila.

Plán zrušit EET podnikatelé vítají. Zbytečné náklady pro stát i pro plátce, tvrdí

11. listopadu 2021 21:40

Řemeslníci, kadeřnice nebo daňoví poradci. Půl milionu podnikatelů se podle plánů vlády Andreje Babiše (ANO) mělo od ledna 2023 zapojit do třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET). Jenže ta pravděpodobně vůbec nepřijde, nově vznikající kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje EET zrušit. Oslovení podnikatelé tento postup vítají.

Se Skopečkem či Richterovou, ale bez Vondráčka. Sněmovna má první místopředsedy

10. listopadu 2021 21:37
Aktualizováno

Nová Poslanecká Sněmovna si zvolila pět ze šesti místopředsedů. Podle očekávání byli v prvním kole vybráni Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO). V druhém kole se dostalo i na Pirátku Olgu Richterovou. Méně než 98 potřebných hlasů dostali dosluhující šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO a Tomio Okamura (SPD).

Jak to bude s EET? Kontrolní úřad plánoval si na evidenci posvítit, akci ale zrušil

8. listopadu 2021 15:23

Elektronická evidence tržeb (EET), někdejší vlajková loď premiéra Andreje Babiše (ANO), je zřejmě definitivně u ledu. Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) ji hodlá zrušit a nebude se jí věnovat ani Nejvyšší kontrolní úřad, ačkoliv to plánoval. Loni ji zařadil do svého plánu kontrolních činností na následující rok, protože je ale kvůli covidu pozastavena, není podle NKÚ její prověření prioritou. Redakci CNN Prima NEWS to řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Neumíte počítat do jedné, pletete jablka s hruškami. Jaké hlášky zazněly v Partii?

8. listopadu 2021 06:27

V nedělní Partii nebylo nouze o třaskavé výroky i zpochybňování odborných kompetencí. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pohádali kvůli uniklému návrhu programu budoucí vlády, výrocích o migrantech nebo rozhodnutí Pekarové neucházet se o post ministryně práce a sociálních věcí. Emoce ale rozbouřila i délka Okamurova projevu.

Kde na to vezmou a co zdražování? Okamura cupuje program nové vlády, koalice se brání

4. listopadu 2021 12:46

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pustil do dokumentu, který má být stavebním kamenem programového prohlášení pravděpodobné vlády koalice Spolu a Pirátů se Starosty. Kritizuje absenci témat týkajících se covidu nebo zdražování. Politici ale namítají, že koronaviru se věnuje samostatná skupina a do finálního prohlášení je ještě hodně času.

Hlavní zprávy

reklama

Opozice

Opozicí jsou myšleny politické strany nebo skupiny obyvatel, kteří se nepodílejí na vládě. Opozice plní důležitou úlohu kontroly a kritiky vlády, kterou je v případě potřeby schopna nahradit. Od voleb do Poslanecké sněmovny říjnu 2017 jsou opozičními stranami v České republice ODS, Česká pirátská strana, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.