Opozice

Nejnovější příspěvky k tématu

Rozhovor

Knotek: ANO má tah na bránu. Pirátům bych nesvěřil ani stánek s párkem v rohlíku

Hnutí ANO má tah na bránu, Piráti si oproti tomu spíše staví vzdušné zámky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Ondřej Knotek (ANO), který byl mezi roky 2012 až 2015 členem Pirátské strany. Kromě jiného se rozpovídal o kampani do evropských voleb i o sporech s Ditou Charanzovou. „Veškerou pozornost a slávu chtěla brát na sebe. Nám to primárně nevadilo, dokud se aspoň trochu chovala týmově,“ prohlásil člen ANO.

ANO by mohlo převzít vládu už zítra, tvrdí Schillerová. Argumentuje známou hláškou hnutí

Hnutí ANO chce drtivě vyhrát volby do Poslanecké sněmovny, aby bez něj nešlo sestavit budoucí vládu. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásila místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Volební průzkumy podle ní reflektují postoj občanů, kteří si uvědomují rozdíl mezi současným a minulým kabinetem. ANO je podle jejích slov připraveno převzít vládu již zítra. Ostrou kritiku premiéra Petra Fialy (ODS) ohledně „extremistické rétoriky hnutí“ prý poslankyně vnímá jako hloupé výkřiky.

S Babišem se názorově rozcházíme, připustila Jourová. Sněm ANO bude se zájmem sledovat

Je pravda, že se s Andrejem Babišem v určitých detailech názorově poněkud rozcházíme. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla eurokomisařka (ANO) Věra Jourová. Kromě jiného také uvedla, že bude se zájmem sledovat sobotní sněm, na němž si nejsilnější opoziční hnutí zvolí nové předsednictvo. „Ráda si je poslechnu a zkusím si představit, jak bych se tam asi cítila, kdybych tam byla fyzicky s nimi,“ dodala Jourová.

Opozice ostře o roztržce vlády: STAN hraje na svém písečku a Dvořák si dělá, co chce

Zástupci opozice si rýpli do vládní koalice kvůli roztržce týkající se eura. Fialův kabinet chce za každou cenu poškodit naši republiku, prohlásil šéf SPD Tomio Okamura ve Sněmovně. Hnutí ANO si chce vyjasnit, proč ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) zřídil funkci zmocněnce pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí společné evropské měny. Premiér Petr Fiala (ODS) svolal první dohodovací řízení.

Špinavci a zapáchající kandidáti? Blažek odsoudil kádrování ve Sněmovně. Zmínil ale výjimku

Za mě osobně je nepřijatelné takzvané pokrytecké elitářství. Tedy že nás nebudou kádrovat jen voliči, ale i my, poslanci, mezi sebou. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS to uvedl šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zdůraznil, že všech 200 poslanců má stejně hodnotný mandát, a tak není potřeba o někom říkat, že je „špinavec“ nebo „zapáchající kandidát“. Za výjimku označil extremisty. „Kdyby kandidoval nějaký vyloženě extremista, tak se o tom bavme,“ podotkl.

Odůvodnění soudu? Vybavil se mi Urválek, šokovala Peštová. Rezignujte, vzkázal Síkela

Když slyším odůvodnění soudce Vojtěcha Šimíčka, vybavuje se mi proslov Josefa Urválka. V reakci na středeční rozhodnutí Ústavního soudu o zkrácené valorizaci penzí to uvedla poslankyně Berenika Peštová (ANO). Přirovnáním soudce ke komunistickému prokurátorovi zodpovědnému za desítky justičních vražd vyvolala značnou kontroverzi. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) by Peštová měla rezignovat. Politička se později za svůj výrok omluvila.

Koalice teď bude ve Sněmovně agresivnější, míní Hrnčíř. Jen si děláte PR, kontrovala Vaňková

Odmítnutí stížnosti hnutí ANO Ústavním soudem vnímá poslanec Jan Hrnčíř (SPD) jako politické rozhodnutí. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS vyjádřil své obavy z toho, že vláda nyní ztratí zábrany a bude při svých návrzích ve Sněmovně „mnohem agresivnější“. Představitelé opozice však podle zákonodárkyně Pavly Pivoňky Vaňkové (STAN) zneužívají obstrukce k tomu, aby „si dělali své PR“.

Ústavní soud na straně vlády. Jaké byly jeho hlavní argumenty v otázce důchodů?

Zkrácená valorizace penzí u Ústavního soudu (ÚS) obstála. Důchodci si tak nad rámec plánu nepolepší. Soud výraznou většinou hlasů zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění. Tři přehlasovaní ústavní soudci však míní, že nebyl důvod schvalovat loňskou valorizační novelu ve stavu legislativní nouze. Jaké hlavní argumenty pro své rozhodnutí senát uvedl?

Úvodní jednání o sporné volbě poštou je u konce. Vláda slaví, opozice neuspěla

Sněmovna ve čtvrtek završila úvodní kolo debaty o uzákonění možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Dolní komora schválila poslat návrh do druhého čtení. Následně se poslanci sešli z podnětu ANO k návrhu zákona tohoto hnutí o celostátním referendu a pak ještě rovněž z iniciativy ANO k předlohám šestice krajů ke změnám v rozpočtovém určení daní. Očekává se, že schválení návrhů programu těchto mimořádných schůzí koaliční většina neumožní.

Nekonečné projevy ve Sněmovně by se měly časově omezit, shodli se Kolář s Válkovou

Jednací řád Poslanecké sněmovny by se měl upravit tak, aby skončily nekonečné projevy. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli poslanec TOP 09 Ondřej Kolář a poslankyně Helena Válková (ANO). Podle Koláře jsou sice obstrukce legitimní nástroj opozice, ale stanovil by pevnou řečnickou dobu pro jednotlivé příspěvky. Představoval by si zhruba desetiminutovou lhůtu, podle Válkové by měla stačit půlhodina.

Fuck-upy politiků, rozčílil se Metnar. Černochová zmínila magory z Rakouska a hájila Pekarovou

Označení Aleny Schillerové (ANO) za hlásnou troubu Ruska je za hranou, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Dodal, že hnutí se v diskuzích s vládou nedopustilo „podobných fuck-upů“. Současná šéfka resortu Jana Černochová (ODS) naopak vytáhla výrok o „magorech z Rakouska“ z úst Andreje Babiše (ANO) a pronesla, že invektivu na adresu Schillerové ze strany předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je nutné vnímat v kontextu aktivit hnutí v posledních týdnech.

Opozicí jsou v politice myšleny politické strany nebo skupiny obyvatel, kteří se nepodílejí na vládě. Opozice plní důležitou úlohu kontroly a kritiky vlády, kterou je v případě potřeby schopna nahradit. Od voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021 jsou parlamentními opozičními stranami v České republice ANO a SPD.