reklama

Postřelil strážníka, k soudu ale zřejmě nepůjde. Podle znalce byl muž nepříčetný

Březnový případ střelby na benzince v Trutnově, kde skončil postřelený jak zloděj, tak strážník městské policie, má zajímavé pokračování. Pachatel se s největší pravděpodobností nedostane ani před soud. Je totiž podle lékařů psychicky nemocný a měl by se léčit v detenčním zařízení. Policisté také nově zveřejnili zbraňový arzenál, který u sebe v době incidentu měl, a trutnovští strážníci video zachycující jeho jednání před střelbou.

reklama

Střelec z Trutnova, který zranil strážníka a sám skončil postřelený, se zřejmě nedostane před soud. Podle znalce, který ho zkoumal, totiž nebyl a není psychicky v pořádku.

„Vyšetřovatel v těchto dnech podal ke státnímu zástupci návrh na zastavení trestního stíhání 28letého muže. Ze znaleckého posudku z oboru zdravotnictví vyplynulo, že muž v době útoku nebyl příčetný a není schopen trestního řízení. Z důvodu jeho nebezpečnosti pro společnost, znalec doporučil umístění do detenčního zařízení,“ uvedla k novému vývoji mluvčí krajských policistů Iva Kormošová.

Incident se odehrál 18. března krátce před čtvrtou hodinou ráno, když strážníci v Trutnově řešili na čerpací stanici krádež nápojů. Jenže ta nabrala rychle na nebezpečných obrátkách. Podezřelý vytáhl pistoli a kuši a začal po nich střílet. Jednoho strážníka postřelil do hlavy, předtím ještě stihl zdemolovat auto městské policie.

„Pachatel páčidlem poškodil maják, karoserii vozidla a rozbil všechna okna na vozidle. Kolegu zranil na hlavě. Naštěstí se ukázalo, že to nebylo vážné,“ komentoval tehdy případ ředitel trutnovských strážníků Radek Svoboda.

Na svobodu se jen tak nedostane

Strážníci opětovali střelbu. Muže zasáhli do ruky a hrudníku. Přesto ještě nasedl do auta a začal ujíždět. Dopadli ho po několika stech metrů, když už zřejmě nebyl schopen řízení a z auta vypadl na silnici. V době incidentu měl na sobě mít oblečení s nacistickými znaky. Policisté také nově zveřejnili, co v autě při prohlídce objevili.

„Našla se jednoranová pistolová kuše s integrovanou napínací pákou spolu s náboji, šípy, zásobníky, nábojovým pásem s nefunkčními náboji, koženým páskem s atrapami nábojů, páčidlem. Dále kovové vrhací ninja hvězdice a několik nožů,“ doplnila Kormošová.

Muž byl původně obviněn z násilí proti úřední osobě a poškození cizí věci. Kvůli závěrům psychologů a psychiatrů ale poputuje do speciálního detenčního zařízení. Pobyt v něm nemá na rozdíl od pravomocného odsouzení do vězení určenou dobu trvání.

Duševní stav muže se každý rok přezkoumává a případně prodlužuje. Ani zlepšování stavu chovance neznamená, že by byl propuštěn brzy na svobodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje
Názory

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský
360°

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský

Pokud Eva Michaláková uspěje u evropského soudu ve sporu o své děti, přijde obrovská vlna žalob na norské úřady, řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Roky se táhnoucí případ odebraných synů norským úřadem Barnevernet podle něj vznikl na základě fiktivního obvinění. Psycholog Jaroslav Šturm v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že zákazy ze strany norských úřadů v případu odebrání dětí Michalákové byly v mnoha ohledech absurdní.

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama