Posun v případu vyvraždění rodiny z Kostelce: Policie vyslechla jedinou přeživší

Kriminalisté v případu trojnásobné vraždy v Kostelci na Hané na Prostějovsku vyslechli dívku, která jako jediná přežila na konci dubna likvidaci členů své rodiny. Případ je podle krajského policejního mluvčího Libora Hejtmana ve fázi vyšetřování, rozhodující budou pro kriminalisty také závěry znaleckých posudků z oboru psychiatrie a psychologie. Vyšetřování potrvá ještě několik měsíců. Z vraždy svého bratra, sestry a otce je obviněn 29letý muž. Je ve vazbě, hrozí mu až výjimečný trest.

Podezřelý muž podle kriminalistů členy své rodiny zabil loveckými noži 30. dubna. Policisté ho zadrželi okamžitě po činu, o dva dny později ho prostějovský soud poslal do vazby.

„Případ je stále ve fázi vyšetřování. Kriminalisté vyslechli přeživší mladistvou dívku. Šetří nákup vražedných zbraní a čekají na závěry znaleckých posudků z oboru zdravotnictví odvětví psychiatrie a psychologie. Zároveň očekávají výsledky nařízených soudních pitev zemřelých osob,“ řekl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Otázkou psychického stavu pachatele a jeho příčetnosti se policisté zabývali hned po činu, objasnit jeho jednání by měly právě i znalecké posudky. Podle kriminalistů však dosud netrestaný muž členy své rodiny zavraždil po předchozím uvážení, při útoku nebyl pod vlivem drog ani alkoholu.

Motivem byly problémy v rodině; před policisty vypověděl, že chtěl členy rodiny potrestat za to, jak se k němu chovali. Podle něj mu verbálně ubližovali. Konkretizovat to kriminalistům podle šéfa krajské kriminálky Jana Lisického nedokázal. Podle Lisického byl útok chladnokrevný, nelítostný a zvlášť surový.

Přežila jen nejmladší sestra

Muž nejprve podle kriminalistů zabil 23letého bratra a poté 21letou sestru. Když se vrátil z práce jeho 57letý otec, zaútočil i na něj. Otec se před běsnícím synem pokusil utéci, pachatel jej však pronásledoval a venku před domem jej ubodal. Běsnění pachatele přežila pouze jeho nejmladší 17letá sestra, kterou zamknul po příchodu ze školy na toaletě, kde strávila zhruba půldruhou hodinu, poté ji našli kriminalisté. Dívka nebyla zraněna a skončila v péči odborníků, k případu tak podle Hejtmana dívka již vypovídala.

Obdobná rodinná tragédie se stala nedávno také v Javornici na Rychnovsku, kde podle policie 13. června 31letý muž, profesionální voják, zastřelil o rok starší manželku, čtyřletého syna a pak sebe. Motivem jeho činu byly zřejmě rodinné problémy.

Tagy: