reklama

Potměšil: Sytí nás nejen chleba, ale i slovo. Lidé si cestu do divadla zas najdou

Některá divadla se rozhodla po vynucené pauze protáhnout svou sezonu či přidat více letních představení. Touto cestou se rozhodl jít také divadelní spolek Kašpar, uvedl herec Jan Potměšil v pořadu K věci. Věří, že diváci do divadla chodit budou.

reklama

Podle Potměšila lidé zatím nemají strach ze šíření koronaviru, které opět nabírá na intenzitě. „Zatím z lidí cítím určitou radost, že mohli přijít. Necítím obavy, ale úlevu,“ popsal herec. Přiznává, že nejistota, jak se bude situace vyvíjet, stále existuje, divadlo Kašpar se však rozhodlo zariskovat. „Spontánně jsme v rámci divadla Kašpar cítili, že se musíme rozhodnout, jestli chceme zůstat doma v izolaci, nebo jít naproti divákům a najít skuliny, které jsou legální a v pořádku,“ vysvětlil.

K tématu

Potměšil věří, že i kdyby se opatření vrátila, diváci by si cestu k divadlu znovu našli. Zůstali mu totiž věrní, i když museli sedět několik sedadel od sebe s rouškou na obličeji. „Bylo vidět, že potom toužili a chtěli přijít. Jsme společenští tvorové a sytí nás nejen chleba, ale i slovo. Chci uvažovat tímto způsobem, protože mě to drží při životě,“ dodal Potměšil.

Streamování byla z nouze ctnost

Během nuceného uzavření divadel spolek Kašpar udržoval kontakt s diváky prostřednictvím pravidelných streamů dvakrát týdně. „Byla to taková z nouze ctnost,“ zhodnotil Potměšil. „My jsme měli v březnu po premiéře nového kusu a byli jsme natěšení to představení hrát. Díky kolegům pak vznikl nápad, že bychom mohli komunikovat s diváky prostřednictvím streamů. Ne vždy jsme hráli představení, někdy jsme si jen povídali nebo odpovídali na otázky,“ uvedl.

Právě díky tomu, že se nejednalo jen o hraní, ale i o rozhovory s diváky na dálku, měli podle Potměšila příznivci divadla možnost poznat herce v novém, civilním světle. Hovořili s nimi i o svých přáních, tužbách či obavách, řekl herec moderátorce Marii Bastlové. Dodal však, že v období karantény začal časem postrádat určitou vizi.

Spolek Kašpar působí v budově v Celetné, která patří ministerstvu kultury. Potměšil přesto přiznal, že odpuštění nájmu za dobu, kdy spolek nesměl hrát, se zatím nepodařilo vyjednat. „Jsme v naději a očekávání, jak se k tomu postaví stát a ministerstvo kultury. Na odpuštění nájmu zatím nemáme relevantní odpovědi. Teď se chceme soustředit na věci, které můžeme ovlivnit,“ dodal herec.

K věci s Janem Potměšilem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Byznys

ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Vláda nehraje čistou hru, tvrdí advokát

Živě ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Vláda nehraje čistou hru, tvrdí advokát

  • Aktualizováno

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
Při demonstracích na podporu Navalného zatkli přes 1600 lidí včetně jeho ženy
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
Další články
reklama
reklama