reklama

Potměšil: Sytí nás nejen chleba, ale i slovo. Lidé si cestu do divadla zas najdou

Některá divadla se rozhodla po vynucené pauze protáhnout svou sezonu či přidat více letních představení. Touto cestou se rozhodl jít také divadelní spolek Kašpar, uvedl herec Jan Potměšil v pořadu K věci. Věří, že diváci do divadla chodit budou.

reklama

Podle Potměšila lidé zatím nemají strach ze šíření koronaviru, které opět nabírá na intenzitě. „Zatím z lidí cítím určitou radost, že mohli přijít. Necítím obavy, ale úlevu,“ popsal herec. Přiznává, že nejistota, jak se bude situace vyvíjet, stále existuje, divadlo Kašpar se však rozhodlo zariskovat. „Spontánně jsme v rámci divadla Kašpar cítili, že se musíme rozhodnout, jestli chceme zůstat doma v izolaci, nebo jít naproti divákům a najít skuliny, které jsou legální a v pořádku,“ vysvětlil.

K tématu

Potměšil věří, že i kdyby se opatření vrátila, diváci by si cestu k divadlu znovu našli. Zůstali mu totiž věrní, i když museli sedět několik sedadel od sebe s rouškou na obličeji. „Bylo vidět, že potom toužili a chtěli přijít. Jsme společenští tvorové a sytí nás nejen chleba, ale i slovo. Chci uvažovat tímto způsobem, protože mě to drží při životě,“ dodal Potměšil.

Streamování byla z nouze ctnost

Během nuceného uzavření divadel spolek Kašpar udržoval kontakt s diváky prostřednictvím pravidelných streamů dvakrát týdně. „Byla to taková z nouze ctnost,“ zhodnotil Potměšil. „My jsme měli v březnu po premiéře nového kusu a byli jsme natěšení to představení hrát. Díky kolegům pak vznikl nápad, že bychom mohli komunikovat s diváky prostřednictvím streamů. Ne vždy jsme hráli představení, někdy jsme si jen povídali nebo odpovídali na otázky,“ uvedl.

Právě díky tomu, že se nejednalo jen o hraní, ale i o rozhovory s diváky na dálku, měli podle Potměšila příznivci divadla možnost poznat herce v novém, civilním světle. Hovořili s nimi i o svých přáních, tužbách či obavách, řekl herec moderátorce Marii Bastlové. Dodal však, že v období karantény začal časem postrádat určitou vizi.

Spolek Kašpar působí v budově v Celetné, která patří ministerstvu kultury. Potměšil přesto přiznal, že odpuštění nájmu za dobu, kdy spolek nesměl hrát, se zatím nepodařilo vyjednat. „Jsme v naději a očekávání, jak se k tomu postaví stát a ministerstvo kultury. Na odpuštění nájmu zatím nemáme relevantní odpovědi. Teď se chceme soustředit na věci, které můžeme ovlivnit,“ dodal herec.

K věci s Janem Potměšilem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

reklama
Čeští odmítači koronaviru. Opatřením nevěří celebrity, lékaři ani tisíce občanů
Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama