reklama

O festivalu jsem nevěděl, řekl Vojtěch ke Colours. Holušová zvažuje právní kroky

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zakázala s okamžitou platností akce nad sto osob. Pořadatelka největšího českého festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová musela zrušit náhradní akci NeFestival uprostřed konání. Postup úřadů označila za nehorázný a zvažuje právní kroky. „O žádném festivalu jsem nevěděl,“ reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

reklama

Krajská hygienická stanice (KHS) prý o zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji rozhodla již před dvěma dny, informace se ale dostala na veřejnost až dnes. Ministr Vojtěch však nedokázal vysvětlit, proč se o novém nařízení nevědělo okamžitě, tedy od středy, kdy ostravský NeFestival, který měl pokračovat do soboty, začal. „Nemůžeme vědět, kde se koná jaký festival,“ řekl o nejvýznamnější akci svého druhu v zemi Vojtěch.

„Netušil jsem, že tam nějaký festival je. Omlouvám se, žil jsem v domnění, že se festivaly moc nepořádají. Upřímně mě nenapadlo, že by se v kraji s nejhorší epidemiologickou situací něco konalo,“ pokračoval. Vojtěch nevěděl ani to, pro kolik návštěvníků se NeFestival pořádá. Byl přesvědčený, že organizátoři jich pozvali tisíce.

Náhradní NeFestival byl přitom omezený počtem tisíc návštěvníků na každý ze čtyř dnů a měl kratší program. Jeho konání pořadatelé oznámili ještě předtím, než se situace v Moravskoslezském kraji zhoršila. Tým okolo Zlaty Holušové jej zorganizoval coby náhradu festivalu Colours of Ostrava, na nějž chodí desetitisíce návštěvníků. Přesná čísla vedení festivalu nezveřejňuje.

Holušová se proti postupu KHS výrazně ohradila, mohlo se podle ní počkat alespoň do půlnoci. Podle ní to neohrozí konání akcí jen v Moravskoslezském kraji, ale i ve zbytku republiky, protože nikdo z pořadatelů nebude mít dostatečnou jistotu. „Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí,“ řekla zakladatelka festivalu s devatenáctiletou tradicí. Kvůli vzniklé škodě zvažuje podniknout právní kroky.

Pavera: Ministr má raději velké kladivo než data

Na stranu pořadatelů Colours of Ostrava se postavili také opoziční politici. „Kultura se jen velmi těžko vzpamatovává z vládních opatření proti šíření koronaviru,“ poznamenal místopředseda ODS Martin Baxa. „Ministr kultury a poslanec ze severní Moravy Lubomír Zaorálek slibuje velké finanční kompenzace, které ale neumí postiženým kulturním aktérům včas poskytnout,“ kritizoval Baxovy kroky v kulturním sektoru.

„A také slibuje rozumnou domluvu s epidemiology ohledně uvolňování opatření. A jaká je realita? Jeho vládní kolega Adam Vojtěch z minuty na minutu dnes škrtl mimo jiné velké kulturní akce v Moravskoslezském kraji, aniž by bylo jasné, jaké přesné důvody ho k tomu vedly,“ pokračoval Baxa.

Podobně jako Holušová se Baxa domnívá, že nejistota bude pro lidi pracující v kultuře devastační. „Když tato nejistota pro kulturní aktéry bude pokračovat, dojde k zásadnímu ohrožení životaschopnosti celých segmentů kultury,“ poznamenal Baxa a dodal: „Vyzývám proto ministra Zaorálka, aby se jasně postavil proti tomuto nepředvídatelnému konání státu.“

Podle Vojtěcha je však lepší přílišná opatrnost, než podcenění situace. „Opoziční politici už zapomněli, jak to může dopadnout, když se nejedná včas,“ uvedl nejasně ministr.

S uvalením přísných opatření na celý moravskoslezský region nesouhlasí ani Herbert Pavera, který kraj zastupuje v Senátu a je místopředsedou TOP 09. „Chytrá karanténa měla znamenat to, že se bude zasahovat tam, kde bude potřeba. Okres Opava má 22 nemocných, Karviná 224. Proč? Ministr má evidentně raději velké kladivo než chytrá data,“ kritizuje senátor Vojtěcha. „Plošné zákazy akcí jsou dalším zásahem státu, který bude stát miliony. Ale kdo to celé zaplatí?“ zeptal se Herbert Pavera.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama