O festivalu jsem nevěděl, řekl Vojtěch ke Colours. Holušová zvažuje právní kroky

Adam Vojtěch

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zakázala s okamžitou platností akce nad sto osob. Pořadatelka největšího českého festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová musela zrušit náhradní akci NeFestival uprostřed konání. Postup úřadů označila za nehorázný a zvažuje právní kroky. „O žádném festivalu jsem nevěděl,“ reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Krajská hygienická stanice (KHS) prý o zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji rozhodla již před dvěma dny, informace se ale dostala na veřejnost až dnes. Ministr Vojtěch však nedokázal vysvětlit, proč se o novém nařízení nevědělo okamžitě, tedy od středy, kdy ostravský NeFestival, který měl pokračovat do soboty, začal. „Nemůžeme vědět, kde se koná jaký festival,“ řekl o nejvýznamnější akci svého druhu v zemi Vojtěch.

„Netušil jsem, že tam nějaký festival je. Omlouvám se, žil jsem v domnění, že se festivaly moc nepořádají. Upřímně mě nenapadlo, že by se v kraji s nejhorší epidemiologickou situací něco konalo,“ pokračoval. Vojtěch nevěděl ani to, pro kolik návštěvníků se NeFestival pořádá. Byl přesvědčený, že organizátoři jich pozvali tisíce.

Náhradní NeFestival byl přitom omezený počtem tisíc návštěvníků na každý ze čtyř dnů a měl kratší program. Jeho konání pořadatelé oznámili ještě předtím, než se situace v Moravskoslezském kraji zhoršila. Tým okolo Zlaty Holušové jej zorganizoval coby náhradu festivalu Colours of Ostrava, na nějž chodí desetitisíce návštěvníků. Přesná čísla vedení festivalu nezveřejňuje.

Holušová se proti postupu KHS výrazně ohradila, mohlo se podle ní počkat alespoň do půlnoci. Podle ní to neohrozí konání akcí jen v Moravskoslezském kraji, ale i ve zbytku republiky, protože nikdo z pořadatelů nebude mít dostatečnou jistotu. „Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí,“ řekla zakladatelka festivalu s devatenáctiletou tradicí. Kvůli vzniklé škodě zvažuje podniknout právní kroky.

Pavera: Ministr má raději velké kladivo než data

Na stranu pořadatelů Colours of Ostrava se postavili také opoziční politici. „Kultura se jen velmi těžko vzpamatovává z vládních opatření proti šíření koronaviru,“ poznamenal místopředseda ODS Martin Baxa. „Ministr kultury a poslanec ze severní Moravy Lubomír Zaorálek slibuje velké finanční kompenzace, které ale neumí postiženým kulturním aktérům včas poskytnout,“ kritizoval Baxovy kroky v kulturním sektoru.

„A také slibuje rozumnou domluvu s epidemiology ohledně uvolňování opatření. A jaká je realita? Jeho vládní kolega Adam Vojtěch z minuty na minutu dnes škrtl mimo jiné velké kulturní akce v Moravskoslezském kraji, aniž by bylo jasné, jaké přesné důvody ho k tomu vedly,“ pokračoval Baxa.

Podobně jako Holušová se Baxa domnívá, že nejistota bude pro lidi pracující v kultuře devastační. „Když tato nejistota pro kulturní aktéry bude pokračovat, dojde k zásadnímu ohrožení životaschopnosti celých segmentů kultury,“ poznamenal Baxa a dodal: „Vyzývám proto ministra Zaorálka, aby se jasně postavil proti tomuto nepředvídatelnému konání státu.“

Podle Vojtěcha je však lepší přílišná opatrnost, než podcenění situace. „Opoziční politici už zapomněli, jak to může dopadnout, když se nejedná včas,“ uvedl nejasně ministr.

S uvalením přísných opatření na celý moravskoslezský region nesouhlasí ani Herbert Pavera, který kraj zastupuje v Senátu a je místopředsedou TOP 09. „Chytrá karanténa měla znamenat to, že se bude zasahovat tam, kde bude potřeba. Okres Opava má 22 nemocných, Karviná 224. Proč? Ministr má evidentně raději velké kladivo než chytrá data,“ kritizuje senátor Vojtěcha. „Plošné zákazy akcí jsou dalším zásahem státu, který bude stát miliony. Ale kdo to celé zaplatí?“ zeptal se Herbert Pavera.

Tagy: