reklama

O festivalu jsem nevěděl, řekl Vojtěch ke Colours. Holušová zvažuje právní kroky

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zakázala s okamžitou platností akce nad sto osob. Pořadatelka největšího českého festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová musela zrušit náhradní akci NeFestival uprostřed konání. Postup úřadů označila za nehorázný a zvažuje právní kroky. „O žádném festivalu jsem nevěděl,“ reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

reklama

Krajská hygienická stanice (KHS) prý o zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji rozhodla již před dvěma dny, informace se ale dostala na veřejnost až dnes. Ministr Vojtěch však nedokázal vysvětlit, proč se o novém nařízení nevědělo okamžitě, tedy od středy, kdy ostravský NeFestival, který měl pokračovat do soboty, začal. „Nemůžeme vědět, kde se koná jaký festival,“ řekl o nejvýznamnější akci svého druhu v zemi Vojtěch.

K tématu

„Netušil jsem, že tam nějaký festival je. Omlouvám se, žil jsem v domnění, že se festivaly moc nepořádají. Upřímně mě nenapadlo, že by se v kraji s nejhorší epidemiologickou situací něco konalo,“ pokračoval. Vojtěch nevěděl ani to, pro kolik návštěvníků se NeFestival pořádá. Byl přesvědčený, že organizátoři jich pozvali tisíce.

Náhradní NeFestival byl přitom omezený počtem tisíc návštěvníků na každý ze čtyř dnů a měl kratší program. Jeho konání pořadatelé oznámili ještě předtím, než se situace v Moravskoslezském kraji zhoršila. Tým okolo Zlaty Holušové jej zorganizoval coby náhradu festivalu Colours of Ostrava, na nějž chodí desetitisíce návštěvníků. Přesná čísla vedení festivalu nezveřejňuje.

Holušová se proti postupu KHS výrazně ohradila, mohlo se podle ní počkat alespoň do půlnoci. Podle ní to neohrozí konání akcí jen v Moravskoslezském kraji, ale i ve zbytku republiky, protože nikdo z pořadatelů nebude mít dostatečnou jistotu. „Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí,“ řekla zakladatelka festivalu s devatenáctiletou tradicí. Kvůli vzniklé škodě zvažuje podniknout právní kroky.

Pavera: Ministr má raději velké kladivo než data

Na stranu pořadatelů Colours of Ostrava se postavili také opoziční politici. „Kultura se jen velmi těžko vzpamatovává z vládních opatření proti šíření koronaviru,“ poznamenal místopředseda ODS Martin Baxa. „Ministr kultury a poslanec ze severní Moravy Lubomír Zaorálek slibuje velké finanční kompenzace, které ale neumí postiženým kulturním aktérům včas poskytnout,“ kritizoval Baxovy kroky v kulturním sektoru.

„A také slibuje rozumnou domluvu s epidemiology ohledně uvolňování opatření. A jaká je realita? Jeho vládní kolega Adam Vojtěch z minuty na minutu dnes škrtl mimo jiné velké kulturní akce v Moravskoslezském kraji, aniž by bylo jasné, jaké přesné důvody ho k tomu vedly,“ pokračoval Baxa.

K tématu

Podobně jako Holušová se Baxa domnívá, že nejistota bude pro lidi pracující v kultuře devastační. „Když tato nejistota pro kulturní aktéry bude pokračovat, dojde k zásadnímu ohrožení životaschopnosti celých segmentů kultury,“ poznamenal Baxa a dodal: „Vyzývám proto ministra Zaorálka, aby se jasně postavil proti tomuto nepředvídatelnému konání státu.“

Podle Vojtěcha je však lepší přílišná opatrnost, než podcenění situace. „Opoziční politici už zapomněli, jak to může dopadnout, když se nejedná včas,“ uvedl nejasně ministr.

S uvalením přísných opatření na celý moravskoslezský region nesouhlasí ani Herbert Pavera, který kraj zastupuje v Senátu a je místopředsedou TOP 09. „Chytrá karanténa měla znamenat to, že se bude zasahovat tam, kde bude potřeba. Okres Opava má 22 nemocných, Karviná 224. Proč? Ministr má evidentně raději velké kladivo než chytrá data,“ kritizuje senátor Vojtěcha. „Plošné zákazy akcí jsou dalším zásahem státu, který bude stát miliony. Ale kdo to celé zaplatí?“ zeptal se Herbert Pavera.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama