Požár na Slovensku: Pomoc od Pavla i záchrana vzácných děl. Policie zahájila trestní stíhání

Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru tohoto středoslovenského města, je stabilizovaná. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v neděli informovala agentura TASR. Při požáru nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Pomoc Slovensku při obnově zničených a poškozených památek nabídl i český prezident Petr Pavel, který kvůli tomu telefonoval se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Primátorka města Nadežda Babiaková vyhlásila kvůli požáru mimořádný stav. Slovenský premiér Eduard Heger, který v sobotu místo neštěstí navštívil, svolá mimořádné zasedání vlády kvůli vyčlenění prostředků na pomoc po požáru, napsal deník Pravda, konkrétní termín ale neuvedl.

Policie v souvislosti s rozsáhlým požárem zahájila trestní stíhání pro všeobecné ohrožení. Na sociální síti o tom informovalo Krajské ředitelství Policejního sboru v Banské Bystrici. „I dnes je na místě policejní výjezd a pokračuje obhlídka místa činu,“ přiblížila policie s tím, že na budovách vznikla škoda v dosud nevyčíslené výši.

BANSKÁ ŠTIAVNICA: NA MIESTE DNES PRACUJE POLÍCIA Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom začal v súvislosti so včerajším...

Posted by Polícia SR - Banskobystrický kraj on Sunday, March 19, 2023

ČTĚTE VÍCE: Dramatická záchrana Čechů v Alpách: Nemohli vpřed, ani zpět. Nešlo o jedinou akci

„Probíhá likvidace a lokalizace ohnisek spolu s opatřeními, která mají zamezit tomu, aby se požár znovu rozšířil,“ řekla mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. Dodala, že vedení města kvůli požáru vyhlásilo mimořádnou situaci, o níž obyvatele informovalo místním rozhlasem.

Eliášová potvrdila, že požár si nevyžádal oběti na životech ani zranění. „Pouze jeden hasič dobrovolník utrpěl mírnou intoxikaci (kouřem),“ dodala.

Vlna solidarity

Česká republika prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského nabídla Slovensku okamžitou pomoc už v sobotu odpoledne. Čaputová dnes na sociálních sítích uvedla, že mluvila s Pavlem, který nabídl Slovensku pomoc při obnově vzácných památek.

„Nabídl hlavně odborné restaurátorské kapacity. Velmi si vážím tohoto projevu solidarity,“ napsala slovenská prezidentka. Ocenila i nezištnou pomoc a sounáležitost obyvatel města, turistů a dobrovolníků. Vyzdvihla nasazení hasičů a dalších záchranných složek. Díky nim se podařilo dostat oheň pod kontrolu a zabránit ještě větším škodám na vzácných budovách, dodala.

Požár v Banské Štiavnici vypukl v sobotu dopoledne v jedné z budov v historickém centru tohoto desetitisícového města, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se rozšířil na další budovy a poškodil celkem sedm objektů, uvedla v neděli agentura TASR. Příčina požáru se vyšetřuje, místní média spekulují, že ho mohl způsobit zkrat.

Na místě požáru zasahovaly desítky profesionálních hasičů, dobrovolní požárníci i vojáci. Rovněž desítky místních obyvatel pomáhaly s vynášením vzácných předmětů z muzea a galerie. Na pomoc s obnovou poškozených budov vznikla na sociálních sítích také veřejná sbírka.

„Nejvážnější jsou škody na budově Berggerichtu. Předpokládáme, že rozsah škod bude fatální, ohrožena může být i statika budovy, což posoudí v nejbližších hodinách statik,“ uvedlo na sociálních sítích ministerstvo životního prostředí. V takzvaném Berggerichtu je mimo jiné mineralogická expozice Slovenského hornického muzea (SBM), které až do odvolání uzavřelo ve městě expozice ve třech objektech.

Uzavřená je po sobotním požáru i Galerie Jozefa Kollára, kterou požár sice nepoškodil, ale prostory sousedící s Berggerichtem jsou kvůli hašení mokré. „Podařilo se nám společně evakuovat celou expozici, depozitáře i výstavy,“ uvedla ředitelka SBM Zuzana Denková.

Dočasně zavřený je kvůli požáru i Starý zámek, hradní komplex, do něhož byly v sobotu přemístěny vzácné sbírkové předměty z expozic zasažených budov.

Tagy: